Akıllı Telefonlarda İndirebileceğiniz En İyi Fotoğraf Uygulamaları

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden bu yana fotoğrafa olan ilgi had safhada arttı. (Bu ilginin ve sonuçların niteliği tartışılır tabii) Neticesinde fotoğraf alanı, sektörü, hobisi dolaylı olarak evrildi. Anında paylaşımlar ve anında geri dönüşler, beğenilme isteği, takip edilme hususu bir çeşit rekabete döndü.

Durum böyleyken akıllı telefonlara yönelik fotoğraf uygulamaları da çoğaldı, kendini geliştirdi. Genellikle aynı özelliklere sahip uygulamalarda kolay kullanım veya  bazı araçlar o uygulamayı ön plana çıkarıyor. Bu listede de popüler olanların yanı sıra farklı bir takım araçları olan uygulamalara yer vermek istedim.

1. Instagram

akilli telefon uygulamalari - instagram

akilli telefon uygulamalari – instagram

Hayatımızı değiştiren bir uygulama olarak Instagram. Sadece fotoğraf uygulaması olarak nitelendirmek tabii ki yanlış. Video, görsel, sosyal medya adına ne derseniz deyin. İnsanları onca fotoğraf çekmeye ve paylaşmaya , çekilen fotoğraflarda filtre ve fotoğraf düzenlemeleri kullanmaya iten bir uygulama.

Özellikle Facebook satın aldıktan sonra, ve ios işletim sisteminden, androide de sıçramasından sonra tüm dünyayı sarar hale geldi.(500 milyon aylık kullanıcı). Tabii durum böyle olunca uygulamanın ticari yöne daha da ortaya çıkmaya başladı. Markalar, şirketler bu alana yatırım yapmaya başladı. Diğer taraftan, Instagram, video özelliğiyle youtube’ u ve rahmetli vine’ ı, canlı yayın uygulamasıyla periscope’ u da içine alan IG, son “stories” atağıyla snap- chat’ i de bitirmeye kararlı.

2. Vsco

vsco fotograf uygulamasi

vsco fotograf uygulamasi

Instagram filtreleri yetmediğinde veya fotoğrafınızı daha  iyi hale getirmeye çalışırken, kimi yan uygulamaları kullanırız. Bu uygulamalardan en popüler olanlarından biri VSCO. (Visko diye telaffuz ediliyor) Zaten instagram postlarının altında görürüz genelde #vsco, #vscocam gibi hashtagler.

Bu uygulamada, fotoğraf düzenlemeye yarayan araçlar olduğu gibi, fotoğraf filtreleri seçenekleri de ilgi çekici. Bunun yanında, fotoğraf çekerken filtre koyma özelliği de mevcut. Aynı zamanda VCSO fotoğraf paylaşım platformunda görsellerinizi paylaşabilirsiniz.

3. Camera+

camera+

camera+

Akıllı telefonda çok kullanılan bir diğer fotoğraf uygulaması ise, Camera+. Fotoğraf çekerken, ISO, enstantane, beyaz dengesi gibi ayarlamaları yapabileceğiniz bu uygulama, aynı zamanda 30 sn zamanlama ( normalden 3 kat daha fazla) seçeneği de sunuyor. Fotoğraf düzenleme araçlarında özellikle “clarity” aracı, oldukça tercih edilen, kullanılan bir araç. Yine, çoğu uygulamada olduğu gibi, hazır filtreler de seçenekler arasında.

Makro çekim seçeneği, ölçeklendirilmiş çekim de sunan Camera+ , eğer DSLR kullanıyorsanız, seveceğiniz, tercih edebileceğiniz bir uygulama. Camera+ ,AppStore da 2.99 dolar.

4. Pixlr

pixlr uygulamasi

pixlr uygulamasi

2 milyon kombinasyona varan efektleri, filtreleri ilginizi çekebilir. Aynı zamanda text ekleme, kolaj yapma ve farklı katmanlarla çalışma imkanı bu fotoğraf uygulamasını akıllı telefonlarınız için zaman zaman gerekli kılıyor. Bunun yanında, silgi aracı işinize yarayabilir ve yapıştırmalarla fotoğraflarınızı manipüle edebilirsiniz.

Otomatik düzeltme seçeneği de bulunan uygulamada, görsellerinizin rengini, karşıtlığını, pozlamasını otomatik olarak düzenleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda Windows ve Mac işletim sisteminde de bulunan Pixlr uygulaması, Android ve Ios ta ücretsiz bulunuyor

5. Adobe Photoshop Express

adobe photoshop express

adobe photoshop express

Geldik, fotoğraf dünyasında en aşina olduğumuz fotoğraf aracına. Adobe’ un akıllı telefonlar için geliştirdiği Photoshop Express. Bu uygulamada temel düzenleme araçları ( kes, kırp, döndür, rengi, ışığı düzenle) ve filtreler bulunuyor.

Bu uygulamaya ek olarak, Adobe Looks Paketini ve Adobe Advanced Paketini satın alabilirsiniz. Tek imajda farklı görselleri kullanma şansı, gren giderme seçeneği gibi seçenekler mevcut olduğu gibi, RAW formatta çekilmiş fotoğrafları da editleyebiliyorsunuz. ( Raw , JPeg farkı için bu makaleye göz atabilirsiniz)

6.Prisma

akilli telefon fotograf uygulamasi - prisma

akilli telefon fotograf uygulamasi – prisma

Prisma uygulamasıyla düzenlenmiş fotoğraflar da özellikle son zamanlarda oldukça karşımıza çıkar oldu. Fotoğrafları ve videoları yağlı boya , pastel boya resimlere(modern sanat filtreleri) dönüştüren  bu uygulamada çeşitli seçenekler mevcut. Görselleri Van Gogh, Munch,  Picasso gibi sanatçıların eserlerine dönüştüren bu uygulama IOS ve Android’ te mevcut ve ücretsiz.

7. Google Photos

google photos uygulamasi

google photos uygulamasi

Google Photos, Picasa’ nın evrilmesiyle oluşan ve sınırsız görsel depolamanızı sağlayan bir uygulama. Google Drive’ a da entegre olan Google Photos’ da, kalem imgesine basıp, ışık, renk ayarlamaları yapıp, fotoğraflarınıza filtre ekleyebiliyorsunuz.

Bunun yanında, aynı IG’ de etiketlerden veya arama çubuğundan arama yapabildiğiniz gibi, Google Photos’ ta da insanlara, yerlere, zamana veya konuya göre aramalar yapıp fotoğraflara ulaşabiliyorsunuz.

8. Pics Art

PicsArt telefon uygulamasi

PicsArt telefon uygulamasi

300 milyondan fazla indirilme sayısına sahip uygulamanın birçok özelliği bulunuyor. Fotoğraf editlemekte, kolaj ve çizim yapmakta kullanılıyor. Aynı zamanda fotoğraf paylaşım platformunda, paylaşım yapabiliyorsunuz. Takip sistemi bu uygulamada da mevcut. Bunun yanında haftalık yarışmalara katılabiliyor(belirli bir tema üzerine), başkalarının galerilerinde gezebiliyorsunuz.

Android ve Ios işletim sistemleri için ücretsiz olan uygulamayı kullanmak için üyelik isteniyor. Oflamadan poflamadan üye olursanız,( biraz can sıkcı bir durum kabul ediyorum) belki de instagramdan daha çok kullanabileceğiniz bir uygulamayla karşılaşabilirsiniz :)

9. Snapseed

snapseed

snapseed

Bir çok uygulamada olduğu gibi, snapseed te de filtreler e fotoğraf düzenleme araçları bulunuyor. Fotoğraflarınızı HDR yapabilir, vignette koyabilir, keskinliğini artırabilir, ışık ve renkle kolaylıkla oynayabilirsiniz. Bu uygulamada düzenleme arayüzü diğer uygulamalardan biraz daha farklı. Kullanımı kolay ve eğlenceli. SnapSeed App Store’ dan ücretsiz olarak indirebilir.

10. Retromatic

retromatic telefon uygulamasi

retromatic telefon uygulamasi

Retromatic, adından da anlaşılacağı üzere, görsellerinizi retro- eskitilmiş temalara dönüştüren eğlenceli bir uygulama. Fotoğraflarınıza, 18 farklı filtre uygulayabileceğiniz gibi aynı zamanda yapıştırmalarda koyabiliyorsunuz. “Akıllı telefonlar için en iyi fotoğraf uygulamaları” listesine farklı olduğu için, zaman geçirebileceğiniz

11. Enlight

enlight uygulamasi

enlight uygulamasi

Özellikle son zamanlarda adını sık duyduğumuz, akıllı telefonlarımızda reklamını sık gördüğümüz bir fotoğraf uygulaması Enlight. Fotoğraf “editleme” araçlarının yanı sıra, sanatsal ve yaratıcı efektlere sahip. Ancak uygulamanın en büyük özelliği, kendisini de bu yönce pazarlayan, iki fotoğrafı karıştırma, üstüste getirme seçeneği. 

Maskeleme seçeneği ve fotoğrafları üstüste getirip yeni bir görsel yaratma ve double- exposure ( ikili pozlama) seçeneği ile Enlight, fotoğraf uygulaması olarak başlangıç seviyesinin bir üstünde. Fotoğraf düzenlerken katmanlandırma ve katmanlara ayırmayı da bir bakıma öğretmiş oluyor. Enlight 3.99 Dolardan satışa sunuluyor.

12. Touch Retouch

touch retouch

touch retouch

Bu uygulama sayesinde, fırça veya maske kullanarak fotoğrafta istemediğiniz nesneleri kaldırabilirsiniz. Örneğin, istenilmeyen elektrik telleri, siyah lekeler, tozlar… (Kompozisyonda temizlediğiniz nesnenin arkaplan renginin birbirne yakın, tutarlı olması önemli.)

Aynı şekilde, bu uygulamayla nesneleri kopyalayabiliyorsunuz. ( İstenmeyen esneleri yok ederken de aynı aracı kullanıyorsunuz aslında) Eğer daha temiz kompozisyonlar istiyorsanız, appstore’ dan 1,99 dolara bu uygulamayı satın alabilirsiniz.

13. Mextures

mextures fotograf uygulamasi

mextures fotograf uygulamasi

Mextures uygulamasında, fotoğraflarınıza çeşitli desenler, dokular uygulayabiliyorsunuz, renk düzenlemeleri yapabiliyorsunuz, ışık ekleyebiliyorsunuz( light leak). Fotoğraflarınıza direk uygulayabileceğiniz hazır ayarlar mevcut veya kendiniz yaratıcı bir görsel yaratabilirsiniz.

Ios ve Android için fotoğraf uygulamalarının çeşitli kriterlerde, puanlanarak incelenmiş bir liste var buyrunuz: http://www.tomsguide.com/us/best-photo-editing-software,review-1972-2.html

Akıllı telefonlarınıza, rahatlıkla indirip kullanabileceğiniz fotoğraf uygulamalarını sıralamaya çalıştım. Muhtemelen sizin aşina olduğunuz  başka süpersonik uygulamalar da vardır. Ancak, her halükarda fotoğraflarınızı editlemeden iyi çekmeniz, belirli bir kompozisyon oluşturmanız, ışığı doru kullanmanız tavsiye olunur. ( Yeni başlayanların fotoğraf yetilerini geliştirmeleri için bir 8 maddelik yazı yazdım buradan⇐ ulaşabilirsiniz.)

Can Marangoz

Bu Yazıları da Okuyabilirsiniz: