Akıllı Telefonlarınızı Profesyonel Kameraya Dönüştürecek Aksesuarlar

Günümüzde elimizde düşürmediğimiz, hatta saplantılı bir şekilde amaçsızca ekranına baktığımız, zaman zaman bizi hipnoz eden akıllı telefonlarla aynı zamanda sık sık fotoğraf ve video çekiyoruz. Bu işi bir adım öteye taşıyıp, kaliteli, yaratıcı, farklı fotoğraf ve videolar çekmek isterseniz, hatta profesyonel film çekmek isterseniz, kullanacağınız aksesuarlar ve çeşitli eklentilerle akıllı telefonlarınızı birer dslr’ a, profesyonel kameralara döndürebilirsiniz.

Film sektörü, kameralar giderek evriliyor. Artık akıllı telefonlarımızla 4K videolar ve yüksek karede slow-motion görüntüler kaydedebiliyoruz. Hatta telefonuyla sinema filmi çekebler bile yok değil. Bu makalede, farklı icatları veya dslr ekipmanlarından akıllı telefon video aksesuarlarına evrilen gereçleri inceleyeceğim. Bu, fiyatları da yüksek olmayan aksesuarlarla çok daha kolay ve çok daha kaliteli videolar çekebilirsiniz.

1. Kamera Gribi- Kafesi

akilli telefon video aksesuarlari beastgrip

akilli telefon video aksesuarlari beastgrip

Tam olarak nasıl çevireceğimi bilemediğimden “kafes” yazmak durumunda kaldım. Malumunuz birçok uğraşta- alanda olduğu gibi video- fotoğraf alanında da bazı kelimeler ingilizceden zoraki devşirilince bu hali alıyor. Aslında bu aparat “cage” olarak satılmakta. Telefona her türlü kabloyu, dışarıdan dahil edeceğiniz lensi, ışığı, mikrofonu, sabitleyicileri bu kafes sayesinde rahatlıkla takabiliyoruz.

Bunun yanında, bu akıllı telefon video aksesuarı, kamerayı çok daha kolay tutmamızı dolayısıyla daha rahat görüntü yakalamamızı sağlıyor. Piyasada çok fazla telefon kafesi- gribi türedi, ancak ben beğendiğim bir tane önerebilirim: Bir “kickstarter” projesi olarak başlayan BeastGrip  Bu telefon kafesinin yanında genelde 1-2 lens seçip seti tamamlama olanağı sağlıyor. Ancak şimdiden uyarayım fiyatı 250-350 dolar aralığında. Buna ek olarak, yine bir kickstarter projesi olan MSE Rover’ a da göz atabilirsiniz.

2. Akıllı Telefon İçin Lensler

akilli telefon video aksesuarlari - lens

akilli telefon video aksesuarlari – revolver lens seti

Lens konusuna başlarda değinmek istedim çünkü – özellikle son zamanlarda- akıllı telefonlarımıza adapte edilen lensler çok moda. Bunun yanında, sürekli aynı açılı mercekle görüntü almaktan sıkılmış olmalısınız diye düşünüyorum :) Gerek geniş açılı – hatta balık gözü lensler, gerekse tele lensleri kullanarak akıllı telefonlarınızla profesyonel bir kamera hissi yakalayacaksınız.

“Akıllı telefon lensleri” aramanızda zaten binlerce seçenek bulabilirsiniz (pahalı-ucuz, kaliteli-kalitesiz) Ancak benim tavsiye etmek istediğim farklı bir aksesuar- lens seti. Revolver – 4 lens birarada seti hem uygun fiyatlı, hem de pratik, kolay kullanabileceğiniz bir aparat. Aynı şekilde Cam Kix de ilginizi çekebilecek bir set. Zeiss’ ın Iphone için çıkardığı lensleri de söylemeden geçmek olmaz. Amerikada 130-150 dolar aralığında satılan bu dünyanın en iyi lens( ve kamera) üreticisinin lensleri Türkiye’ de 900 lira civarında satılmakta.

3. Mikrofon

rode akilli telefon mikrofonu

rode akilli telefon mikrofonu

Ses konusu, profesyonel video çekimlerinde çok önemlidir. Akıllı telefonumun mikrofonu yeterli olmaz mı diye sorarsanız hayır olmaz cevabını rahatlıkla verebilirim :) En az görüntü kadar kaydettiğiniz sesler de yaratacağınız videoda, filmde önem teşkil eder. Bu yüzden telefonunuza ekleyeceğiniz kaliteli bir mikrofon işinize yarayacaktır. Eğer mikrofon tavsiyesi vermem gerekirse Rode’ un ürettiği iki mikrofonu önerebilirim

  1.  Rode Video Mic Me
  2. Rode i-XY

4. Mini Tripod – Gorillapod

akilli telefonlarinizi profesyonel kameraya cevirin

Akıllı telefonlarımızla, mutlaka sabit görüntüler çekmek istiyoruzdur veya timelapse görüntüler kaydetmek.. (time lapse nasıl çekilir yazıma buradan↵ ulaşabilirsiniz) Kameramızı sabitlemek için minik bir tripod edinmemiz yeterli olacaktır. Hatta bu tripoda temel kamera hareketlerini yapabilirsiniz.

Bunun yanında gorillapod denen ve sert bir cisime sarıp sarlamalayıp tutturabileceğiniz bir aparat da çok kullanılan video aksesuarları arasında. Bıu sayede yaratıcı çekimler yapabilirsiniz. ( Örneğin bir ağaç dalına sarıp yukarıdan çekim yapabilirsiniz) Ayrıca tripod görevi de gören bu cihazın satış fiyatı 10 tl ve 120 tl aralığında. (fiyat ve seçeneklere buradan bakabilirsiniz)

5. Akıllı Telefon için Gimbal – Sabitleyici

Günümüzde, takip sahneleri, hareketli çekimler teknolojinin ilerlemesi ve ucuzlamasıyla çok daha kolay hale geldi. Eğer sizde titremeyen bir görüntü istiyorsanız , yürürken hatta koşarken videolar çekeceğim diyorsanız akıllı telefonunuz için bir gimbal- sabitleyici alabilirsiniz. Sadece kameranın titremesini önlemeyi değil aynı zamanda sizin yaratıcı çekimler yapmanızı da sağlayan bu video aksesuarı biraz pahalıca. ProView markasını veya popüler bir marka olan Feiyu yu önerebilirim.

Not

Telefonlarınızla video için aldığınız aksesuarların çoğunu aksiyon kameralar için de kullanabilirsiniz. (Örnek olarak goriilapod, gimbal gibi aparatlar)

6. Ve Tabii ki Video Uygulaması

filmic pro akilli telefon video uygulamasi

filmic pro

Geldik, profesyonel videolar için dillerden düşmeyen Filmic Pro’ ya. Şimdi sıkı durun, bu uygulama sayesinde 24 fps (sinema formatında) ve 100 Mbps’te 4K görüntü kaydedebiliyorsunuz.  Yani dinamik aralığı yüksek, kaybı düşük videolar kaydedebilirsiniz. Özellikle iPhone 7 ve 7 plus kullanıcılarına hitap eden bu uygulamayı 27 liraya AppleStore’ dan  buradan satın alabilirsiniz. Bana sorarsanız, akıllı telefonunuzu profesyonel kameraya çevirmek istiyorsanız kesinlikle bu fiyata değer.

BONUS

Grip Gear isimli akıllı telefon sliderıyla tanışın. Bu slider sayesinde dolly-in , solly-out, slide , 360′ slide gibi  kamera hareketlerini yapabileceksiniz. Fiyatı da oldukça ” kabul edilebilir” düzeyde.(dslr slider’ larına kıyasla) Aşağıda tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Akıllı telefonlarınızı bu aksesuarlarla birlikte profesyonel kameraya döndürebilirsiniz. Ancak ne kadar iyi planlar alacağınız, kadrajlarınızı ne kadar iyi kuracağınız, ışığı nasıl kullanacağınız tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Hani bu kadar da para harcadık hala bir numara yok diye serzenişte bulunmadan önce deneme çekimleri yapabilirsiniz mesela :)

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir;