Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme – Photoshop Programları

Fotoğraf çektikten sonra düzenleme, fotoğrafı işleme, “editleme”, manipülasyon- adına ne derseniz deyin- yaratıcılığınızı meydana çıkarabileceğiniz, çektiğiniz en kusurlu ( dandik demek istemedim) fotoğrafı bile kurtarabileceğiniz bir süreç. Hatta işi sadece fotoğrafları düzenlemek olan fotoğraf editörleri bile mevcut. Eğer ki ben sadece akıllı telefonumda bu işlemi yapıyorum bu yazımı okuyabilirsiniz.

Yazının başlığında ücretsiz photoshop programları ibaresini kullanmamın sebebi, sektörde veya halk arasında fotoğraf işleme işi photoshop olarak akıllarda kalmış ve yaygınlaşmış bir ibare. Yoksa Adobe Photoshop programı öncelikle ücretli ( alternatif program olarak bedava programları inceledik), bunun dışında uzun yıllardır kullanıldığından ve yaygın kullanımından ileri gelen “şöhreti”, avantajları da yok değil.

GIMP

gimp ucretsiz fotograf duzenleme programi

gimp ucretsiz fotograf duzenleme programi

Open source – açık kaynak( yazılım kamuya açık ve yeni kullanıcılar tarafından düzenlenip değiştirilebilir) bir fotoğraf düzenleme programından ve çoğumuzun en azından ismine aşina olduğumuz GIMP yani GNU Image Manipulation Program ‘ ından başlamak istedim.

Logo ve grafik üzerine çalışmak için daha çok tercih edilen bu ücretsiz fotoğraf düzenleme porgramında aynı zamanda aynı Photoshop gibi, layer yani katmanlarla çalışabiliyoruz. Arayüz ve araçlar açısından oldukça basit bir kullanıma sahip olan programı buradan indirebilirsiniz.

Pixlr

pixlr ucretsiz photoshop programi

pixlr ucretsiz photoshop programi

Eğer telefonla fotoğraf çekmeye ve telefonda “photoshop” yapmaya fotoğraflarınızı düzenlemeye alışkınsanız, Pixlr ismi size yabancı gelmeyecek. Tıpkı akıllı telefonlardaki uygulaması gibi, masaüstünde de oldukça kolay kullanıma sahip Pixlr’ ın arayüzü neredeyse ihtiyacınız olan her araca kolayca ulaşmanızı sağlıyor ve bunu eğlenceli hale getiriyor( bu klişeyi kullanmayı sevmiyorum ama durum böyle :)

Pixlr, online fotoğraf editleme programlarını, Pixlr Editor (ileri düzey) ve Pixlr Express (yeterli düzey) diye ikiye ayırıyor. Photoshop düzenine alışkınsanız veya alışmak istiyorsanız layer yani katmanlı düzende çalışmanıza izin veren Pixlr Editor’ ü tercih edebilirsiniz. Pixlr’ ı buradan bedava kullanabilirsiniz.

PhotoScape

photoscape

photoscape

Mac ve Windows işletim sitemlerinin ikisine de kurabileceğiniz bu ücretsiz fotoğraf düzenleme programı oldukça kolay fotoğraf yükleme ve editleme arayüzüne ve araçlarına sahip. Fotoğrafa , düzenlemeye yeni başladıysanız bu programı öneririm. Bu programla, fotoğraflarınıza kolayca filtreler ekleyebiliyorsunuz.

PhotoScape sadece fotoğraflarınızı düzenlemenize yaramıyor; aynı zamanda slideshow hazırlamanızı, GIF oluşturmanızı, RAW fotoğraflarınızı Jpeg formata dönüştürmenizi sağlıyor. (Jpeg ve RAW fotoğraf formatları yazıma buradan⇐ ulaşabilirsiniz.) PhotoScape programını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Paint.Net

paint.net ucretsiz fotograf editleme

paint.net ucretsiz fotograf editleme

Paint.Net in belki de en güzel tarafı – tabii bedava olmasının yanında :) – çok kolay kullanabilinen bir fotoğraf düzenleme programı olması. Birçok düzenleme aracına, efektlere oldukça basit bir şekilde ulaşabiliyorsunuz üstelik layer yani katman sisteminde çalışabiliyorsunuz.

Başlangıç ve orta seviye için -bence- yeterli ve pratik olan bu programı aynı zamanda logo tasarlamak, çerçeve oluşturmak, görsellere text- yazı hazırlamak, png uzantılı  yani transparan imajla çalışmak, kırmızı göz düzeltmek gibi gibi basit işler için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Hatta kurduğunuz programa plug-inler- eklentiler de kurabilirsiniz. Buradan ücretsiz indirebilirsiniz.

Nik Collection

nik collection bedava fotograf duzenleme programi

nik collection bedava fotograf duzenleme programi

Google Nik Collection desek daha doğru olabilir. Nik Collection’ ın fiyat evrimini incelediğimizde başlarda 500 dolar gibi saçma fiyatlara satılırken birden 150 dolara düştü daha sonra ise ücretsiz bir fotoğraf düzenleme eklentisi haline geldi. Bedava fotoğraf düzenleme programlarının içinde yer vermemin sebebi ise, öncelikle kolay kullanılması ve heyecan verici özelliklere sahip bir eklenti (plug-in)olması. Photoshop’ a dakolayca ekleyebileceğiniz bu eklentiyi Buradan ücretsiz indirebilirsiniz.

Eğer fotoğraf düzenleme işine zaman, emek ve para harcamak isterseniz ve kendinizi fotoğraf editleme konusunda geliştirmek konusunda ikna ederseniz düşük ücretlerle iyi programlar da satın alabilirsiniz. Aşağıdaki yazımda Photoshop’ a alternatif olabilecek fotoğraf düzenleme programlarını inceledim;

Photoshop’a Alternatif Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları

Yazımda kısaca bedava sahip olabileceğiniz fotoğraf düzenleme programlarına değindik.( photoshop da diyebilirsiniz :) ) Artık akıllı telefonlarımızda da kolaylıkla icra edebildiğimiz fotoğraf editleme işlemlerini, masaüstü bilgisayarlarınızda da bu programları indirerek kolayca kullanabilirsiniz.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir;