DSLR Fotoğraf Makinesi Hazır Çekim Modları

“Fotoğraf çekim modları nedir?” sorusuna cevap vererek başlayalım. İster başlangıç seviyesinde bir fotoğrafçı olun ister profesyonel bir fotoğrafçı, fotoğrafla ilgilenen herkes, doğru pozlamayı bilmek durumundadır. Fotoğrafçı, hangi şartlar altında, görüntüyü nasıl doğru pozlayarak yakalaması gerektiğini bilmelidir. Bu, fotoğrafçılıkta teknik bir bilgidir.

Dijital fotoğraf makinelerimizde, doğru pozlamayı yakalamak için karar vermemiz gereken ayarlar-parametreler vardır. Bunlar : ISO – Diyafram – Enstantane (Perde Hızı) Fotoğraf makinelerimiz bazı modlarda bu ayarlamaları tamamen kendisi yapar, kimi modlarda bazı parametrelere bizim karar vermemizi ister, kimisinde ise hepsine biz karar verebiliriz.

dslr hazır çekim modları

dslr hazır çekim modları

Eskiden, fotoğraf makinelerinde otomatik modlar, yok efendim diyafram, enstantane öncelikli modlar vs yoktu. Günümüzde fotoğraf çekmek ve doğru pozlamayı yakalamak artık çok kolay. İşte, makalemizde, bizim fotoğraf çekmemizi kolaylaştıran bu hazır çekim modlarına değineceğiz.

1. Auto – Otomatik Çekim Modu

Fotoğraf makinesinin, çekim modlarından ilki olarak otomatik moda yer veriyorum. Çünkü hem kullanması hem de anlatması kolay. Kameranın, tüm parametrelerini kendisinin ayarladığı, sizin sadece deklanşöre bastığınız mod Otomatik Mod‘dur. “Iso, diyafram, enstantane vs nedir arkadaş? ben deklanşöre basarım keyfime bakarım..” diyor iseniz bu mod tam sizlik!

2. P (Program) Fotoğraf Çekim Modu

Program çekim modunda, DSLR, ortamdaki ışığa göre, diyafram ve perde hızı değerini belirler. Otomatik çekim moduna göre, ISO yu değiştirmek sizin elinizdedir. Eğer pozladığınız bölge aydınlık ise, diyafram değeri otomatik olarak yükselecektir. Eğer pozlandığınız bölge karanlık ise diyafram değeri düşecek (diyafram açılacak) ve perde hızı düşecektir. Bu modun değişken ışıklarda ve ışık yoğunluğunun aynı çerçeve içinde değişiklik gösterdiği yerlerde dezavantajları gözlemlenir. İkinci olarak, alan derinliğine siz değil çoğu zaman fotoğraf makinesi karar verir.

dslr çekim modları

dslr çekim modları

3. A /AV (Aperture) Fotoğraf Çekim Modu

Fotoğraf makinesi hazır çekim modlarından,  sık tercih edilen biri, diyafram öncelikli fotoğraf çekim modu. Adından da anlaşılacağı üzere, siz diyafram değerine karar veriyorsunuz. kalanını dijital fotoğraf makinesi hallediyor. Alan derinliğine, subjenizin çerçevedeki resimden soyutlanmasına siz karar veriyorsunuz.

Diyaframınızı açarsanız ve ortamda çok ışık varsa, fotoğraf makinesi otomatik olarak, perde hızını arttırıyor. Gördüğümüz gibi, bu dslr çekim modunda da doğru pozlama kaygısı söz konusu değil. Alan derinliği kontrolü sizde olsun, kalanını makineniz ayarlasın diyorsanız bu çekim modu size göre.

4. S (Shutter) Fotoğraf Çekim Modu

“Shutter priority” yani enstantane öncelikli DSLR çekim modu, fotoğraf makinesinde perde hızına karar verdiğiniz, kalanını, makinenin kendi ayarladığı bir çekim modudur. Bu modun öncelikli kullanılma sebebi, hareketi dondurma veya hareketli bir kare yakalama isteğidir. Yani, uzun pozlama veya çok hızlı pozlama isteniyorsa bu perde hızına karar verilir, fotoğraf makinesi, ortamdaki ışığa göre diyaframı kısar veya açar.

Eğer ISO nuzu doğru ayarlamadıysanız, bu modda fotoğraf makinenizin kapasitesi dahilinde, yetersiz veya aşırı pozlama problemi yaşanabilir. Bu yüzden bu fotoğraf çekim modu çok sık tercih edilmez.

Not

Otomatik ve yarı otomatik sık kullanılan hazır çekim modlarını gördük. Hazır çekim modları, işaretleri, özellikle bir çok markanın fotoğraf sektörüne girmesiyle değişkenlik gösterebilir. Ancak temel olarak hepsi aynıdır.

5. M (Manuel) Fotoğraf Çekim Modu

Fotoğraf makinesi kullandıkça, başlangıç-giriş seviyelerini arkanıza aldıkça , oldukça sık kullanacağınız mod manuel çekim modudur. Diyaframa, enstantaneye, ISO’ya; özetle her parametreye siz karar verirsiniz. Dijital fotoğraf makinesi, pozlama göstergesiyle size rehberlik eder.

manuel mod pozlama

manuel mod pozlama

Pozlama göstergesi; -2, -3’ten +2, +3’e kadar olan kameranın üzerinde yer alan göstergedir. İbre ortadaysa pozlama doğru demektir. Ancak daha düşük veya daha fazla pozlama istediğiniz durumlarda, manuel modda, diyafram veya perde hızını, istediğiniz gibi  değiştirip pozlamayı ayarlarsınız.

6. Temel Çekim Modları Dışındaki Modlar

Fotoğraf makinesini, portre çekim moduna ayarladığınızda, kamera otomatik olarak diyaframı olabildiğince açık tutmaya programlanır. Bundaki amaç, çerçevedeki subjenin soyutlanarak alan derinliğinin olabildiğince azaltılıp, subjenin ön plana çıkarılmasıdır. Hatta düşük ışıklarda çektiğinizde, dahili flaş sistemi olan kameralar otomatik olarak flaşlarını patlatacaklardır.

portre ve manzara çekim modu

portre ve manzara çekim modu

Manzara çekim modunda ise, dijital fotoğraf makinesi, diyaframı makul düzeyde olabildiğince kısmaya çalışır. Bundaki amaç, fotoğrafın her yerinin net çıkması, alan derinliğini olabildiğince artırmaktır. Eğer geniş sahneler, grup fotoğrafları vs çekiyorsak bu DSLR hazır çekim modu kullanılabilir.

Spor çekim modu, perde hızını oldukça yukarıda tutarak “zamanı dondurmaya” yarar. Hareketli , hızlı objelerde, hayvan fotoğrafçılığında, spor fotoğrafçılığında kullanılabilir. Makro çekim modu küçük objeleri çekerken, detay çekimlerde kullanılır. Bu çekim tekniğinde, netleme çok daha hassas ve zordur.

makro ve spor çekim modu

makro ve spor çekim modu

ISO hakkında

Dijital fotoğraf makinelerinin büyük bir çoğunluğunda, iso’yu otomatik ayarla seçeneği bulunur, diğer taraftan hazır çekim modlarında, iso – asa değerini sizin ayarlamanız istenir ki bu seçenek daha doğru fotoğraflar çekmenizi sağlar.

Dijital fotoğraf makinelerinin, DSLR hazır çekim modlarını, özellikle; otomatik, S (enstantane öncelikli), A (diyafram öncelikli), M (manuel) modları inceledik. Bu modlar arasında, zamanla, kendinize uygun olana, seyahat ederken kullanacağınıza, stüdyoda kullanmanız gerekene, kapalı mekanda, açık alanda kullanmanız gerekene karar vereceksiniz. Ancak, eğer hızlı ve anında çekimler yapmıyorsanız, hazırlanmaya vaktiniz varsa, doğru zamanlı fotoğraflar çekmekten yanaysanız manuel moddan şaşmayın derim.

Can Marangoz

Bu yazılar da ilginizi çekebilir!