Fotoğraf Çekerek Para Kazanmaya Başlamak İçin 7 Öneri

Fotoğraf çekerek nasıl para kazanılır?

Bu yazı; “stok fotoğrafçılığı yap abi çok iyi para var”, “düğün fotoğrafı çek mesela, eltinin düğünüyle başlayıp, kayınçonunkiyle devam et”, “tanıdık, tanımadık, torun tombalak, haminne kim varsa portre fotoğrafı çek” gibi tavsiyelerden çok çok uzakta. Fotoğraftan para kazanabilir miyim? sorusuna dolaylı yoldan cevap vermekte. Daha doğrusu; fotoğraftan para kazanmak için 8 yol değil, para kazanmaya başlamanız için naçizane 8 öneri daha çok. Empati yaptığınız zaman şu sorunun cevabını vermek zor olmamalı : insanlar size fotoğraf çekmeniz için neden para ödesin? Bunun en büyük yanıtı güven. Eğer insanlara güven verebiliyorsanız yaptığınız işin kusursuz olmasına, zamanında teslim edeceğinize, bir aksilik çıkmayacağına dair bir güven oluşturuyorsanız para kazanmaya yakınsınız demektir. Bu güveni oluşturmanız için 8 öneriyi açıklıyorum:

1. Bir Fotoğraf Makinesi(gövde) ve İyi Bir Lens

fotoğraftan para kanabilir miyim?

Kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlayacak ekipmana ihtiyacınız var. Bu demek olmuyor ki pahalı,adını sanını bilmediğiniz ekipmanlara, ihtiyacınız var. Nihai ve temel olarak iyi bir gövdeye ve iyi bir lense ihtiyacınız var. Hepsi bu kadar! İyi bir gövde ve iyi bir lens, para kazanmaya başlamak için yeterli bir ekipman skalası. Bunların yanında bir bilgisayara sahip olmanız gerektiğinden söz etmiyorum. Bu fotoğrafları editlemeniz ve “online” olarak yayınlamanız için elbette bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Bu da tabiiki pahalı bir bilgisayar olmak zorunda değil. Fotoğraf editlemeniz için çok havalı bir macbooka, çok güçlü işlemcilere, SSD harddisklere, kocaman monitörlere ihtiyacınız yok. Sonradan tripoda, ışığa, flaşlara, reflektörlere ihtiyacınız olmayacak demiyorum. Ancak para kazanmaya “başlamak” için bir gövde ve bir lens…

2. Deneyim En İyi Öğretmendir

Kafanızda, hangi alanda fotoğraf çekmeyi planladıktan sonra, o alanda fotoğraf çekmeye başlayın. Bu, kesin varılması gerek bir hedef değil, bir yolculuk… Moda fotoğrafçısı olmak istersiniz ancak bir bakmışsınız ürün fotoğrafçısı olmuşsunuz. Deneyiminizi artırmak, hem makineye alışmanızı sağlayacak, hem de fotoğraf konusunda sizi eğitecektir. “Experience is the best teacher”. Diğer taraftan güvendiğiniz 2-3 fotoğraftan oluşan portfolyonuzla müşterinin veya art direktörün karşısına çıkamazsınız. Karar verdiğiniz alanda, binlerce, belki yüzbinlerce fotoğraf çekmeniz gerekecektir. “Experince is the best teacher”

3. Ainesi İştir Kişinin Lafa Bakılmaz

portfolyo sitesi

Kendinizi tanıtın. Bunun da en doğru yolu, akıllıca hazırlanmış, sağlam bir portfolyo. İyi kategorize edilmiş ve en iyi fotoğraflarınızdan oluşan bu seçki, unutmayın ki, sizin özgeçmişiniz, kartvizitiniz, “ben buyum” unuz. Kullanması kolay bir sürü online portfolyo siteleri var. Herhangi birini seçip zaman kaybetmeden portfolyonuzu oluşturabilirsiniz. Çektikleriniz iyileştikçe portfolyonuzu yeniler eski işlerinizi kötülersiniz içten içe. Kim bilir?“Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz”

4. Sana Reddedemeyeceğin Bir Teklif Yapıcam

Hiçbir işi geri çevirmeyin. “Bu iş benim boyumu aşar” yahut “bu iş benim alanım değil” fotoğraf dünyasında pek işe yarayan bahaneler değil. Muhasebeci olsanız belki. Ancak fırsatları geri tepmek sizi hayalinizi kurduğunuz veya tahmin edemediğiniz bir konumdan uzak tutacaktır. Teklifleri geri çevirmeyip çekim yapmaya devam edin. Bu yolculuk sizi iyi sonuçlara ulaştırır.

5. Telefon Görüşmeleri Maillerden Yeğdir

telefon konuşmaları

Hayatınızın yarısını bu işe verin. Eğer günde 8 saat uyuyorsanız kalan 16 saatin 8 saatini işinize ayırın. Bu 8 saat çalışma temposu; masaüstündeki klasörünüzü düzenlemekten, ebay den yeni lens bakmaktan, kendinize, yahut ekipmanlarınıza bakım yapmaktan uzakta olmalı. Telefon etmeye, iş almaya başlayın. Müşteriyle veya işverenle ilişkiniz kalan işlerinizden çok daha elzem. Fotoğraftan para kazanabilir miyim? sorusunun en büyük cevabı aslında bu seçenekte yer alıyor.

6. Vefa İstanbul’ da bir semt adı değildir

Sizinle birlikte büyümeye başlayan müşterilere veya işverenlerinize fotoğraf çekmeye devam edin. Fotoğraf sektöründe, vefanın, tanıdık kartının önemini unutmayın.  Başlarda büyük paralar kazanamayacaksınız. Ancak işler büyüdükçe bu sizin güven aşılamanızı sağlayacak.

Siz de büyüyen bir müşteriyle büyüyeceksiniz. Kazancınız ve bunun getirisi artacak. “Ben bu müşteriyle çalışmayacağım istediğim parayı veremeyecek” sizi büyük bir gelirden ve büyük bir deneyimden uzak tutabilir. Tabii ki çalıştığınız müşterinin iş ahlakı ve size olan tavrı da pek mühim.(Özellikle Türkiye’ deki iş alanlarında)

fotoğraftan para kazan

7. Akıl Hocası, No Karın Ağrısı

Danışman bulun! Akıl hocası, arkadaş.. İsmine ne derseniz deyin. En önemli hususlardan biri bu. Hiç fikriniz olmadığı bir işte sizi destekleyecek, size tavsiye verecek, sizi yönlendirecek biri olması çok önemli. Müşteri sizden araba çekimi yapmanızı istediğinde, 200 kişiyi çekmenizi istediğinde yani zorlayıcı, sizin daha önce yapmadığınız bir fikriniz olmayan işlerde panik yapmak yerine bu insanı arayıp destek almak mantıklı bir çözüm yolu aramak efektif bir adım olacaktır.

Zaman kaybetmeyin. “Ne zaman hazırım?” diye sürekli kendinize sorup durmayın . Fotoğraf çekerek para kazanmak için, zaman bu zamandır :)


Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir