FOTOĞRAF MAKİNESİ ALIRKEN AYNALI DSLR Mİ YOKSA AYNASIZ MI ALMALIYIM?

Dijital fotoğraf makinesi alırken aynalı DSLR mı yoksa aynasız bir makineyi mi tercih etmeliyim?

Dijital fotoğraf makinesi alırken aynalı DSLR mi yoksa aynasız bir makineyi mi tercih etmeliyim?

Aynasız kameraların, aynalı DSLR kameralara göre son yıllardaki akıl almaz yükselişi ve özellikle video çekiminde hayatımızı kolaylaştıracak ilerlemeler bu sorunun asıl sorulma nedeni.

Özellikle Panasonic, Olympus ve Sony nin aynasız fotoğraf makinesi sektörüne büyük yatırımları ve getirdiği büyük yenilikler, DSLR dünyasının iki devi Canon ve Nikon’ u ikinci plana itebilir.

“DSLR mi seçmeliyim yoksa aynasız fotoğraf makinesi mi?”

Bu sorusuya cevap verebilmek için:

A) Öncelikle DSLR  fotoğraf makinelerini ve aynasız fotoğraf makinelerini tanıyalım.

B) Daha sonra belirlediğimiz 8-9 kritere göre bu sorunun yanıtını bulmaya çalışalım.

DSLR VE AYNASIZ MAKİNELERİN ÖZELLİKLERİ
VE ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

DSLR yani “Digital Single Lens Reflex” sözcük öbeğinin baş harflerinden oluşturulmuş kısaltmayı ifade eder. Kısaca objektifi değiştirebildiğimiz, çektiğimiz görüntüleri bize anında gösterebilen dijital (basamaklı sistem diye çevirebiliriz) kameralardır.

DSLR bileşenlerini, kısaca, lens, ayna sistemi, sensör, vizör, perde sistemi, dahili flaş, flaş kızağı, deklanşör olarak sıralayabiliriz.

Aynasız makinede ise -adından da anlaşılacağı gibi- aradan ayna sistemi kalkar, vizör DSLR’ daki gibi değil elektronik vizördür.

DSLR ve Aynasız Çalışma Prensibi

dslr ve aynasız fotograf makinesi calisma semasi

DSLR Çalışma Prensibi ve Aynasız Çalışma Prensibi

Yukarıdaki şemada gördüğümüz gibi DSLR‘ da, lensten geçen ışık, ayna sayesinde pentaprizmaya ulaşır ve bizim bu görüntüyü vizörden görmemizi sağlar. Deklansöre bastığımızda, ayna yukarı kalkar, görüntü enstantaneye gelir ve sonrasında sensöre ulaşır. 

Diğer taraftan, aynasız makinelerde ayna mekanizması yoktur; lensten gelen ışık-görüntü, doğrudan sensöre ulaşır.

Aslında, bize oldukça karmaşık gelen, mekanizmaları ve bu iki mekanizma arasındaki farkı bu kadar basit bir şekilde anlatabiliriz. Anlattığımız bu mekanizmalar -dolaylı olarak- DSLR mi aynasız mı sorumuzda başrolü oynayacak.

Not

DSLR mı Aynasız mı sorusuna yanıt ararken belirlediğimiz kriterlerin bazılarında aynasızlar bazılarında DSLR lar yetersiz kalsa bile -son yıllarda- teknolojinin akıl almaz ilerleyişi nedeniyle haftalık aylık değişimler oluyor. şimdiden mazur görün.

DSLR ve Aynasızı Birbirinden Ayıran 9 Kriter

1. Ağırlık ve Büyüklük

Fotoğraf çekerken, en önemli hususlardan birini, ekipmanını koruma ve taşıma kısmı oluşturur. Seyahat ettiğinizde, uzun süren çekimlerde makinenizin hafif olması avantajlı bir durum. Tabii ki lensler için aynı durumdan bahsedemeyeceğim. Aynasız ve DSLR’ların lensleri aynı ağırlıkta ancak gövde farkından dolayı, bu kategoride, kazananı aynasız makineler ilan ediyoruz. :)

DSLR ve Aynasiz agirlik farklari

DSLR ile aynasız ağırlık farkları

DSLR ve Aynasiz agirlik farklari

dslr fotoğraf mekinesi lens çeşitliliği

2. Lens Skalası – Çeşitliliği

Canon, Nikon, Zeiss hatta Sigma, Tamron gibi markaların, DSLR dünyası için, oldukça geniş lens seçenekleri DSLR makinelerin tercih edilme nedenlerinden biri. Aynasızların ise henüz gelişmekte olan lens teknolojileri ve yelpazesi bu tercihi yakın bir gelecekte sorgulatabilir.

3. Otomatik Netleme Hızı

Autofocus hızı yahut odaklanma hızı diye de ifade edebiliriz. DSLR sistemde phase detectionaynasızlarda ise bu odaklama sisteminden daha yavaş olan contrast detection mevcuttur. Ancak belirtmek gerekir ki; aynasız makinelerde özellikle video çekimlerinde, continous autofocussürekli odaklama çok daha sık kullanılmaya başlandı. Bu son atağa rağmen, bu kriterde kazananımız  DSLR.

4. Vizörler

DSLR ve Aynasiz agirlik farklari

dslr fotoğraf makinesi ve aynasız fotoğraf makinesi vizörleri

Yazının başında bahsettiğimiz DSLR fotoğraf makinesindeki ayna sistemi, birçok fotoğrafçı, kameraman ve videocu için yakalamak istediği görüntüyü daha temiz ve net ilettiği için tercih sebebi. Diğer taraftan,  aynasızlardaki elektronik vizör, (Sürekli canlı ön izleme de deniliyor)yakalamak istediğiniz görüntüyü, yaptığınız ayarlar dahilinde gösterdiği için DSLR’lara göre yeğ tutuluyor.  DLSR mı?Aynasız mı? ikileminde, bu kategorimizin bir kazananı yok.

5. Sürekli Çekim Hızı

DSLR makineler ayna mekanizmasına sahip oldukları için (deklanşöre her bastığımızda aynanın yukarı kalkması), aynasız makinelere göre az da olsa daha yavaş kalıyorlar. Örneğin Canon’un DSLR dünyasındaki amiral gemisi Canon 1D, saniyede 14 fotoğraf çekerken, Samsung NX1, saniyede 15 fotoğraf çekebiliyor. Bu ölçütte aynasız makine önde.

6. Fotoğraf Kalitesi

Elde edilen görüntünün keskinliği, grenli(kumlanma) olup olmaması, renk aralığı sensör tipine, büyüklüğüne doğrudan bağlıdır. Aynasız makinelerde sensör boyutları, önceden, daha küçükolmasına rağmen, son yıllarda çıkan makinelerle (özellikle sony a7 serisi) full-frame boyutuna ulaştı. Bu sebeple bu kategoride de beraberlik ilan ediyoruz.

7. Video Kalitesi

Aynasız fotoğraf makinelerinin 4K video kayıt özelliği, Full HD slow motion- ağır çekim özellikleri, imaj sabitleme özellikleri, video dünyasının kategori atlamasını sağladı.  (Özellikle Panasonic GH4′ün 2014 te hayatımıza girmesi) Sanırım en kolay kararı bu kriterde vereceğiz. Ve kazanan! Aynasız fotoğraf makineleri!

DSLR ve Aynasızlar

dslr fotoğraf makineleri ve aynasız kameralar

8. Batarya

Bu kriterde de karar vermek kolay olacak. Aynasız makineler, küçük gövdelerinin diyetini bu değerlendirmede ödüyor. DSLR’lar çok daha fazla fotoğraf ve video çekme kapasitesine sahip. Örnek vermek gerekirse SONY A7R2 300-350 fotoğraf çekmenize izin verirken Canon 5D Mark 3, 950-1000 fotoğraf çekimi yapmanıza izin veriyor. Ancak bunun bir çözümü yok mu derseniz elbetteki aynasız kameraları, batarya gripleriyle kullanabilir, pil ömrünü, 2’ye 3’e katlayabilirsiniz . Bu kriterde kazanan, DSLR.

9. Fiyat

Fiyat konusunu incelemesek olmazdı. Can sıkcı bir cevap vereceğim ama bu konu artık göreceli. DSLR da da Aynasızda da çok ucuz ve pahalı kameralar bulmak mümkün. Ancak fiyat-performans hususunu soracak olursanız, aynasız fotoğraf makineleri, DSLR fotoğraf makinelerine göre daha insaflı.

Bir yandan bir tarafımız , teknolojiyi, küçük bir çocuk gibi, hayranlıkla takip etmemiz yenilik çığırtkanlığımız, anlatma isteğimiz , şu makine şunu yapabiliyormuş hatta bunu bile yapabiliyormuş deme isteğimiz aynasız fotoğraf makineleri derken; diğer tutucu, eski kafalı tarafımız, eskiden, sağlamdan, mekanikten vazgeçemeyen tarafımız DSLR lar diyor.

Sonuç İsteyenlere

Ancak, lafı geveleme; DSLR mı? Aynasız mı? bir karar ver derseniz, aynasızların sürekli kendini yenilemesi ve bizim değerlendirmemizin de sonucu olarak iyi bir aynasız makine demekte beis görmüyorum.

Can Marangoz

İlginizi çekebilecek diğer yazılar