Fotoğrafta Flaş Kullanımı & Tepe Flaşı ve Dahili Flaş

fotografta flas kullanimi

fotografta flas kullanimi

Fotoğrafta ışık – aydınlatma herşeydir. Fotoğraf çekebilmek için ışık öncelikli ihtiyaçtır. Işık olmadan fotoğraf olmaz. Daha da çeşitlendirmeden, kendime dur diyorum:) Tüm bu sözlerden anladığımız, fotoğrafta aydınlatma gerekliliği. Eğer yeterli bir ışık varsa, fotoğraf çekebiliriz. Düşük ışıkta ve gece çektiğimiz fotoğrafların kalitesine baktığımızda bu gerekliliği tam olarak anlayabiliriz. İşte bu makalede de, fotoğrafta flaş kullanımı ve aydınlatmayla ilgili aşağıdaki konuları işleyeceğim:

Hangi Durumlarda Flaş Kullanımı Gerekir

Flaş kullanımının gerekli olduğu koşullar.

Flaş Türleri

Dahili flaşlar ve tepe flaşları, kullanım farkları

Doğru Flaş Kullanımı

Flaş nasıl doğru kullanılır? Nelere dikkat etmeli?

Note

Işık kaynakları aslında ikiye ayrılır;
-Doğal Işık
-Yapay Işık
Yapay ışık da kendi içinde ikiye ayrılır; sürekli ışık ve flaşlar.

Hangi Durumlarda Flaş Kullanılır

Işığın yetersiz olduğu durumlarda, aksiyonu dondurmak istediğimizde(uzun pozlama yapmak istemediğimizde), konumuzu aydınlatmak için harici ışık gereksinimi duyarız. İşte bu harici ışıklardan tepe flaşlarını hangi durumlarda kullanmalıyız ona bakalım.

A. İç Mekanlarda

fotografta ne zaman flas kullanilir

fotografta ne zaman flas kullanilir

Etkinlik, düğün, toplantı, konferans , kongre , sempozyum, sahne sanatları, atölye çalışmaları gibi durumlarda genelde konumuz insan olduğu için, bu yüzden uzun pozlama yapamayacağımız için ve yetersiz ışık sebebiyle flaş kullanırız. Eğer ışık çok düşükse, küçücük bir titremede bile blurlu, flu görüntülerle karşılaşmamız söz konusu. Diğer taraftan, perde hızını yükseltmek ve diyaframı düşürmek için ASA’ yı yükseltirsek  bu seferde grenli -kumlu fotoğraflarla karşılaşırız. (ISO- perde hızı- diyafram yazıma buradan ulaşabilirsiniz)

Bu durumdan kaçınmak, aydınlık, net, keskin, kaliteli fotoğraflar çekmek için flaş kullanmamız zorunlu duruma geliyor. Yukarıda bahsettiğim durumlar, ışığı kontrol edemediğimiz, anlık ayarlamalar yapıp, hızlıca fotoğraf çekmemiz gereken durumlar. Bir de kontrollü fotoğraf çektiğimiz durumlar var. Ürün çekimleri,model çekimleri, stüdyo çekimleri, portre çekimleri vs. Stüdyonuz ve ışık “setup” ınız yoksa bir tetikleyici ve bir tepe flaşıyla bile profesyonel fotoğraflar çekebilirsiniz.

B. Dış Mekanlarda Yetersiz Işıkta

flas ne zaman kullanilir

flas ne zaman kullanilir

Fotoğrafta flaş kullanımının en önemli nedenlerinden biri konumuzu görünür kılmak bir diğeri ise doğal ışığı taklit etmektir. Kapalı, bulutlu günlerde, kışın, gece çekimlerinde yani ışık yetersizse, dış mekanda da flaş kullanmayı tercih edebiliriz. Hatta çoğu fotoğrafçı, dışarıdan müdahale edebildiği ışıkları daha çok sevdiğinden, dış mekanlarda, flaşsız çekebileceği fotoğrafları da flaşlı çekmeyi tercih ederler.

Bu durumun en önemli nedenlerinden biri flaşı “dolgu ışığı” olarak kullanmak. Yani bir reflektörle ışığı yansıtacağına direkt konunun üzerine flaş patlatır ve fotoğraf çekeriz. Özellikle ters ışıkta, güneşin önden geldiği durumlarda, gölgeler, karanlıkta kalan bölümler aydınlansın diye de flaş kullanılır. Aynı şekilde gün ışığını dolgu ışığı olarak kullanıp, flaşı ana ışığımız olarak kullanabiliriz.- Işığın çok yetersiz olduğu durumlarda- (Ayrıca bu linkte de flaşı ne zaman kullanmalıyız üzerine bir takım bilgiler var)

Tepe Flaşı ve Dahili Flaş

tepe flasimi dahili flasmi

tepe flasimi dahili flasmi

Fotoğraf makinelerimizin çoğunda hatta telefonlarımızda bile dahili flaşlar bulunur. Fotoğrafçılıkta flaş kullanımı derken aslında tam olarak bu ” dahili flaşları” kastetmiyorum.Bu flaşların ışığı çok sert ve doğrudan konu üzerine gideceği için çoğumuz kullanmayı pek tercih etmeyiz. Aslında bu noktadan bile neden harici bir tepe flaşına ihtiyaç duyduğumuzu çıkarabilirsiniz.

Neden tepe flaşına ihtiyaç duyuyoruz?

 1. Öncelikle tepe flaşı, dahili flaşlardan çok daha güçlüdür.

2. Fotoğraf çekerken ışığı kontrol edebilmek çok önemli demiştim. Tepe flaşıyla;

 • ışığın açısını- geldiği yönü ,
 • şiddetini -sertliğini,
 • rengini kontrol edebiliriz.

3. Bunun yanında, tepe flaşını çeşitli aksesuarlarla kullanabiliriz. (Jeller, difüzörler, şemsiyeler, softboxlar)

fotografta tepe flasi kullanimi

fotografta tepe flasi kullanimi

4. Tepe flaşı, makinenizin bataryasını bitirmez. Genelde kalem pille çalışır( gerçi bu da şarj edilebilebilir piller almazsanız içinden çıkılamaz bir hale gelir)

5. Yaratıcı fotoğraflar çekmek için çok yararlı bir ekipmandır.

6. Tetikleyiciyle beraber kullandığınızda hem arka ışık hem ana ışık hem dolgu ışığı olarak kullanabilirsiniz.

Doğru Flaş Kullanımı

  Harici ışığı, konuya direkt yönlendirdiğimizde hem aydınlık alanlar, hem gölgeler çok sert oluyor. Bunun yanında, fotoğrafta gereksiz flaş kullanımında da çirkin görüntülerle karşılaşıyoruz. Bunlardan kaçınmak ve daha yaratıcı ışık kullanımı için birkaç öneri getireceğim.
flas fotografciligi

flas fotografciligi

 • Işığı dengelemelisiniz. Ortam ışığından fazlasını veya çok düşüğünü kullanarak karenizi anlamsızlığa sürüklemeyin.
 • Işığı yumuşatmalısınız.Sert ışıktan kaçınmak ve ışığınızı daha geniş bir alana yaymak için flaşınıza “difüzör” yani yumuşatıcı takabilirsiniz . Eğer yoksa beyaz bir A4 kağıdını flaşınıza sarabilirsiniz.
 • Her zaman manuel modda kullanmayın. TTL (Through-The-Lens) modunu da kullanın. Bırakın tepe flaşı ışığı otomatik ayarlasın.
 • Işığı yansıtabilirsiniz. Tepe flaşınızın başı farklı yönlere döner. Yanınızdaki duvardan veya arkanızdaki duvardan ( duruma göre) flaşınızı yansıtıp hem ışığı yumuşatmış , hem daha büyüka alana dağılmasını sağlamış hem de yön vermiş olursunuz. (Eğer tetikleyiciniz varsa yansıtmaktan ziyade ayrı ayrı kullanmanız tabiiki daha mantıklı)
 • Farklı renkler (jeller ) deneneyebilirsiniz. Flaşınızın ucuna takacağınız bu renkli jeller eğlenceli ve “cool” fotoğraflar çekmenizi sağlayacak.
renkli jellerle flas fotografciligi

renkli jellerle flas fotografciligi

 • Eğer yeterli ışığınız varsa, objenizin, konunuzun arkasındaki duvarı aydınlatmayı düşünebilirsiniz.
 • Flaşınızın ışık şiddetini sürekli doğru pozlamada tutmak zorunda değilsiniz. Kimi durumlarda fazla kimilerinde eksik tutmak faydalıdır.
 • Tetikleyici kullanın ve ışığınıza yön verin. En önemli flaş kullanma önerisi budur:)

Fotoğrafta flaş kullanımını , flaş nasıl kullanırı anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir;