Fotoğrafta Histogram Nedir? Nasıl Okunur?

Fotoğraf makinemizi kurcalarken, fotoğraf çekerken, monitörümüzde , histogram yazısı altında küçük bir grafik görürüz. Özellikle fotoğrafa yeni başladığımızda bu göstergenin ne anlama geldine, nasıl okunduğuna anlam veremeyiz. İşte bu histogram grafiğinin ne olduğunu , ne anlattığını ve neyi gösterdiğini anlatmaya çalışacağım bu makalede.

histogram ne ise yarar

Histogram, ton değerlerinin, renk ve ışık değerlerinin grafiksel gösterimidir. Başka bir açıklama getirecek olurdsak; dijital fotoğraflar piksel adını verdiğimiz noktacıklardan oluşur. Bu piksellerin ışık değerleriyle ( tamamen karanlık olan piksel “0” , tamamen beyaz olan piksel de “255” değerine sahiptir) oluşan grafik histogramdır. Histogram okumak, iyi bir pozlama değerine sahip olmak, fotoğraftaki ışığın iyi dağıldığını anlamak için önemlidir.

Histogram Nasıl Okunmalı?

Histogram nasıl okunur? Histogram, fotoğraftaki tonları size grafik halinden gösterdiği için size yol gösterici konumdadır aynı zamanda. Şu ana kadar teorik anlattığım hususları, histogram konusunu daha iyi anlayabilmek için, örnekler ( şekiller, grafikler, fotoğraflar) üzerinden konuya bakalım.

histogram nedir

histogram nedir

Yukarıda da gördüğümüz gibi grafiğin sol tarafı, gölgeyi, siyahı temsil eder, sağ tarafı ise aydınlığı, beyazı gösterir. Orta kısım ise, orta tonları (%15-18 gri tonlar) verir. Grafik ne kadar pik yapmışsa ( yükselmişse) o tonlar kadrajımızda yoğunlukta olmuş demek. Yani, fotoğrafımızda 0- 255 değerleri arasında bir grafik oluşur bu grafik bize ton yoğunluklarını verir. Aşağıda örneklerle görelim:

P1000523-2

dengeli histogram

dengeli histogram

İlk örneğimizde ışığın dengeli bir şekilde dağıldığını görüyoruz. Grafikte yükselen noktalar orta tonlar. (RGB grafihi olduğu için kırmızı yeşil ve mavi tonlarını da vermiş; sizden ricam gri tonlarını kaale almanız.) İdeal histogram orta tonların yüksek olduğu siyah ve beyazın düşük olduğu grafiklerdir.

newyork fotografi

histogram nasil okunur

histogram nasil okunur : siyah tonlar

2. örneğimizde ise, gece çekilmiş bir şehir fotoğrafı görüyorsunuz. Şehrin ışıkları olmasına rağmen karanlık tonların ağırlıkta olduğu bir fotoğraf. Zaten histogramın sol bölümünde de grafiğin nasıl yükseldiğini, sağ tarafının ise düşük seviyelerde olduğunu görebiliyoruz. Bu bazı durumlarda yetersiz pozlama durumunu da gösterebilir.

asiri pozlanmis fotograf

histogram okumak

histogram nasıl okunur: beyaz tonlar

Bu örneğimizde de Kapadokya’ nın kış olmasına rağmen aydınlık bir havada çekilmiş hatta fazla pozlanmış bir fotoğrafını görüryorsunuz. Histogramın da gösterdiği gibi, fotoğrafta beyaz, aydınlık tonlar yoğunlukta, karanlıkta kalan noktalar ise çok çok az. Aynı zamanda orta tonları da(mid-tones) görebiliyoruz.

Bonus: Kontrast 

yüksek kontrast

histogram - contrast

histogram – contrast

Son örneğimizde ise yüksek kontrast yani karşıtlık içeren fotoğrafımızı inceleyelim. Kadrajda siyahlar, gölgeler çok sert (karanlık), aydınlık kısımlar ise aşırı aydınlık ( beyaz) . Histogramda da gördüğümüz gibi orta tonlar neredeyse yokken, çok karanlık ve çok aydınlık tonlar üst seviyede.

Sonuç

Fotoğraf yetilerinizi bir üst seviyeye taşımak istiyosanız (hatta istemeseniz bile) fotoğraf makinenizin size sunduğu araçlardan- göstergelerden faydalanın. Bunlardan önemli bir tanesi de histogram. Histogram okumak kadrajınızdaki tonların dağılımını gösterirken aynı zamanda fotoğrafları editlerken de size rehber olacaktır. ( Fotoğraf editlemek demişken; aynı zamanda fotoğraflarınızı RAW formatında çekmeyi unutmayın.

Histogram nedir ve ne için kullanılır, nasıl okunur kısaca ve basitçe anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir;