Gece Fotoğraf Nasıl Çekilir? Gece Fotoğrafı Çekerken Nelere Dikkat Edilir?

Gece fotoğraf çekmeye çıktığımızda bulanık fotoğraflar, doğru pozlanmamış kareler, genellikle yanlış flaş kullanımı veya karanlık fotoğraflarla karşılaşırız. Gece fotoğraf çekmek zor olduğu için, bu alan, fotoğraf yetilerimiz için zorlayıcı, bizi fotoğraf alanında geliştiren, bizi bir üst seviyeye çıkaran bir uğraştır.

gece fotografi nasil cekilir

gece fotografi nasil cekilir

Bunun yanında, gece fotoğrafları, uzun pozlamalar, ışık renkleri, açıları bakımından bizi ilginç, yaratıcı, sanasal karelere ulaştırabilir. İşte bu yazıda daha çok;

  • gece nasıl fotoğraf çekmemiz gerektiğini,
  • nelere dikkat etmemiz ve neler yapmamız gerektiğini,
  • uzun pozlama çekimleri için gerekenleri,
  • gece keskin fotoğraf yakalayabilmeyi anlatacağım.

1. Gece Çekim Yapacağınız Yere Önceden Gidin & Keşif Yapın

gece fotografi

gece fotografı

Gündüz yaptığınız çekim ve gece aynı yerde yaptığınız çekim, teknik olarak hatta kompozisyonel olarak bile oldukça farklıdır. Gece fotoğraf çekimi yaptığınız bölgenin ışıklandırılma biçimi, ışık-gölge dengeleri, renkler, genelde daha önceden hesaba katamadığınız ve fotoğrafınızı, gereksinimlerinizi ve yapmanız gereken ayarlamaları doğrudan etkileyen unsurlardır. Örneğin sokak lambaları hangi noktadan geliyor ve hangi renkte ? Işığı sürekli değiştiren araba farları yakınlarınızda mı? Şehrin ışıkları ne zaman belirmeye başlıyor?

Bunun değişkenlere göre plan yapmanız , çekeceğiniz kareyi kafanızda oluşturmanız ve doğru ekipmanları götürüp, doğru zamanı ve çerçeveyi kovalamanız gece çekimi için gerekliliklerdir. Mesela gece fotoğraf çekimi yapmadan önce aynı bölgede çekilmiş doğru fotoğraflara göz atabilir, feyz alabilirsiniz. Bunun dışında gündüz değil de gece, aynı bölgede deneme çekimleri yapmanız, sonradan yakalayacağınız kareleri güzelleştirir.

2. Tripod Kullanın

Tripod, gece fotoğrafçılığının olmazsa olmazıdır. Fotoğraf makinenizi sabitlemek hatta titremesini tamamen önlemek elzemdir. Tripod, sadece gece fotoğrafçılığı için değil, fotoğrafın birçok alanında çok ihtiyacınız olacak bir ekipmandır. O yüzden, dandik, kullanışsız, aşırı ucuz ve hafif tripodlardan kaçının. ( şu an piyasada 40-50 lira civarına müthiş kalitesiz tripodlar satılmakta)

Bu noktada, kameranızı taşıyacak (kamera ağırlığınıza göre bir tripod bakmanızı öneririm. Kullanışlı ve çok ağır olmayan, kaliteli bir kafaya sahip ( örneğin ” ball-head ” kafalardan kaçınmanızı tavsiye ederim) tripod işinizi görür. Tripoda servet harcayın demiyorum ancak en azından kaliteli ve sizi uzun zaman idare edecek bir tripod alın ve gece çekimlerinde mutlaka kullanın.

3. Manuel Netleme Yapın

manuel netleme

manuel netleme

Gece otomatik netleme yaparak çektiğiniz fotoğraflarda makinenizin nereye netleme yapması gerektiği konusunda kafası karışacak ve uzun uğraşlar verecektir. Yani kısacası, makinenin düşük ışıkta otomatik netleme yapması zordur, o yüzden manuel focus ayarına gelin, makinenizin lcd ekranından, belirlediğiniz kadrajı büyütün ve netlemenizi manel yapıp belirleyin. Bu şekilde kadrajınızı değiştirmeden uzun pozlama veya istediğiniz kadar çekim yapabilirsiniz.( tabii ki çerçevenizi değiştirdiğinizde tekrar netleme yapmayı unutmayın.)

4. En Keskin diyafram Değerinde Çekim Yapın

Lensinizin en keskin diyafram değeriyle ( Sweet spot da denir) çekim yapın. Bu değer, tahminen f.8 ve f.16 aralığındadır. Diyaframı kısmanız, ya uzun pozlama yapma gereği yada ISO yu çok yukarılara çıkarma gereksinimini de beraberinde getirir.  Yani gece keskin bir fotoğraf yakalamak istiyorsanız ikisinden birini yapmanız şart.

Lenslerin en keskin değerlerine MTF (modular transfer formula) grafiklerinden de ulaşabiliriz. Burada⇐ mtf grafiği nasıl okunur üzerine bir yazı mevcut.

geze uzun pozlama

geze uzun pozlama

5. Raw Formatta Çekim Yapın

Özellikle gece fotoğraflarında raw çekim yapmak hayat kurtarabilir :) Nasıl ki , en azından önemli fotoğraflarınızı Raw formatta çekiyorsunuz, gece fotoğraflarınızı da ham olarak kaydedin. (raw ve jpeg formatları üzerine yazıma buradan⇐ ulaşabilirsiniz)

Raw çekim yapmak, fotoğraflarınızın değerleriyle masada daha kolay oynamanızı, fotoğraflarınızı daha kolay editlemeyi sağlayacaktır. Gece çekiminde sık rastlanan, yanlış pozlanan , yanlış renkli veya düşük ışıklı kareleri raw formatta daha kolay toparlayabilirsiniz.

6. Uzaktan Kumanda veya Zamanlayıcı Kullanın

Bu maddeyi, gece çekim yaparken, kameranıza dokunmayın, sarsmayın, sallamayın diye de lanse edebilirdim. Bunun için en doğru yol da , fotoğraf makinenize kabloyla veya kablosuz başlayacağınız bir tetikleyici. Bunun yanında, artık neredeyse tüm dijital makinelerde timer yani zamanlayıcı bulunmakta. Fotoğraf makinenize, deklanşöre bastıktan  2sn- 5sn -10 sn gibi süreler sonra fotoğraf çekmesi komutunu verebiliyorsunuz.

Gece fotoğraf çekimi yaparken, yüksek olasılıkla pozlamanızı 1/250 saniyenin altına düşüreceğiniz için kamerayı sarsmamanız müthiş önemli. Aynı şekilde uzun pozlama yaparken, hareketli fotoğraflar yakalamak için de sabit, titremeyen bir kadraja ihtiyacınız olacak.

iso yüksek gece fotografi

iso yüksek gece fotografi

7. ISO – Entantane – Diyafram

Gece fotoğraf çekimine çıkmadan önce, kendinize sormanız gereken soru şu: Fotoğraf makinenizin kabiliyetlerini, sınırlarını biliyor musunuz? Fotoğraf makinenizle yüksek ISO değerlerinde çekim yapın ve sonuçları inceleyin.( Sadece fotoğraf makinesinin küçük LCD ekranında değil; mesela bilgisayar ekranında)

Bunun dışında, sabit nesneler için ( örneğin binalar, ağaçlar vs) keskin fotoğraflar çekmek istiyorsanız- yukarıda da anlattığım gibi – diyafram değerinizi f.8 – f.16 aralığında kullanıp uzun pozlama yapmanız, doğru olacaktır. Iso-diyafram- enstantane yazıma buradan⇐ ulaşabilirsiniz.

Ancak hareket eden nesneler ( insanlar, arabalar, canlılar vs) hareket izi bırakmasın istiyorsanız, anı yakalayan , sabit bir fotoğraf istiyorsanız, ISO’ yu olabildiğince artırmanız (kumlanmaya neden olmayacak- veya rahatsız etmeyecek kadar), diyaframı düşürmeniz perde hızını- enstantaneyi de olabildiğince hızlı bir değere getirmeniz gerekecektir.

8. Gece Fotoğrafları için Beyaz Dengesi

gece fotografi beyaz dengesi

gece fotografi beyaz dengesi

Öncelikle, beyaz dengesi ayarını, eğer auto white balance ta yani otomatik beyaz dengesinde kullanacaksanız, yahut kendiniz ayarlayacaksanız, iki durumda da görüntüyü RAW kaydetmeniz tavsiyesini hatırlatırım. Gece fotoğraf çekerken, harici ışıklar değişken olduğu ve gün ışığı gibi sabit olmadığı için beyaz dengesi ayarını yapmak biraz meşakatli.

Kelvin değerleriniz sayısal olarak azaldıkça size soğuk renkler , yükseldikçe size sıcak renkler verecektir.( beyaz dengesi üzerine yazıma buradan⇐ ulaşabilirsiniz) Bunun yanında, gece, özellikle gökyüzünün soğuk renklerde, şehrin ise sıcak renklerde çıkmasını isteriz. Bunu da çekerken değil de, masada, fotoğraflarla oynayarak kolaylıkla elde edebiliriz.

Fotoğraf makinenizin,  beyaz dengesi modlarından fluorescent ve shade seçeneklerini deneyebilirsiniz. Bunun dışında gelen ışık renklerine göre beyaz dengesi ayarını yapabilirsiniz.

9. Harici Işık Kullanmayı & Flaş Fotoğrafçılığını Öğrenin

flashli fotograf

flaşlı fotograf

Gece fotoğraf çekimi yapacağınız yerde ışık hangi noktalardan geliyor, konunuz hangi konumda gibi sorulara cevap verdikten sonra kendinize basit bir ışık “setup” ı kurabilirsiniz. (ayarlaması yapabilirsiniz) Sürekli ışık veya flaş kullanarak yapacağınız çekim hem ISO yu yukarılara çıkarmanızı gerektirmez, Daha keskin fotoğraflar çekebilirsiniz( uzun pozlama yapmadan)

Ancak flaş, gece fotoğrafçılığında mutlaka olması gerekenlerden biri değildir. Yanlış flaş kullanımı ( fotoğrafın bir kısmının parlaması, insanların yüzlerinin sevimli hayalet casper gibi çıkması, sadece önünüzü aydınlatan flaş) gece fotoğrafçılığında sık rastladığımız bir durum. O yüzden nesneniz yakınsa– özellikle portre fotoğrafçılığında- gece flaş kullanmanızı öneririm.

Gece fotoğraf çekmek zor olduğu kadar eğlenceli ve çıkan sonuçlar açsından sizi tatmin edici olacaktır. Ancak doğru sonuçlara ulaşmak için normalden fazla çaba göstermeniz ve denemeler yapmanız gerekir. Gece fotoğraf nasıl çekilir üzerine yazdığım yazı umarım faydalı olur.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir;