Hangi Tripodu Almalıyım? Tripod Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Fotoğrafçılıkta temel ekipmanlar , her fotoğrafçının sahip olması gereken malzemeler listesinin en üst sıralarında iyi bir tripod geliyor. Ancak tripod almak istediğimizde çok geniş bir varyeteyle, en uzundan en pahalısına , en profesyonelinden en amatörüne, küçüklü büyüklü, ağır, hafif bir sürü seçenekle karşılaşıyoruz. İşte bu yazıyı da “optimum”- kendimiz için en iyi tripodu seçebilmek için yazıyorum.

hangi tripodu almaliyim

hangi tripodu almaliyim

Öncelikle bir tripoda neden ihtiyaç duyuyoruz onu açıklayalım:

 1. Keskin fotoğraflar çekebilmek
 2. Görüntüyü sabitlemek,
 3. gece fotoğraf çekebilmek,
 4. Yetersiz ışıkta da güzel görüntüler alabilmek,
 5. uzun pozlamalar yapabilmek,
 6. Ara sıra videolar da kaydedebilmek,
 7. ISO‘ yu düşük tutmak ve daha kaliteli- kumlu olmayan görüntüler elde edebilmek,
 8. Zamanlayıcıyı ayarlayıp, kendimizi, grubumuzu çekebilmek,
 9. Close-up ve makro fotoğraflar çekebilmek,
 10. Panaromik fotoğraflar çekebilmek,
 11. Tele-lens kullanabilmek, ( hani şu kocaman olan lensler)
 12. Farklı çekim açıları (örn. dutch angle) ve kamera hareketleri deneyimlemek için tripoda ihtiyaç duyarız.

Aman canım n’olucak kıytırık – ve tabii ki ucuz bir tripod alırım beni idare eder diyorsanız, “hangi tripodu almalıyım?” yazımı okuduktan sonra fikriniz değişebilir. Yazımda;

 • İlk olarak “en iyi” diyebileceğimiz bir tripod nasıl olmalı konusuna değineceğim;
 • Daha sonra tripod alırken dikkat edilmesi gereken kriterlere sıralayacağım;
 • Son olarak ise hangi tripodu satın alabiliriz ; kısa bir liste oluşturacağım.
Note

Gorilla podlara veya mini tripodlara değinmedim. Onlar için ayrı bir yazı hazırlayacağım. bu yazı en çok ihtiyaç duyduğumuz ve bildiğimiz tripodlar üzerinedir :)

İyi Bir Tripod Nasıl Olmalı?

İyi bir tripod öncelikle sağlam olmalı.Hafif olmalı veya en azından ağır olmamalı. Kameranızı taşıyabilmeli. Kamera ve lens, öncelikli muhafaza etmeniz gereken ekipmanınız, bu yüzden bu değerli kameranızı kötü malzemeden ve kötü tasarlanmış bir tripoda takmanız büyük risk taşır. Dikkat edin ucuz tripodlar genellikle cılık ayaklardan, değiştirilemeyen kafadan ve kötü malzemeden uluşur. Hangi tirpodu almalıyım sorusuna cevap vermeden önce tripodta “en iyi” sıfatını belirleyen kritelere bakalım.

Kısa Bir Bilgi

Bir tripod 3 kısımdan oluşur. Bunlar;

Ayaklar /
Merkezi kolon /
Kafa

Tripod Seçerken Dikkat Edilecek Kriterler

Tripod almaya veya değiştirmeye karar verdiniz. İnternetten veya mağazaya gittiğininizde, tripod seçerken dikkat edilmesi gereken kriterleri sıralayalım.

1.Malzeme

Tripodlar genellikle 3 malzemeden üretilir:

 • Karbon fiber
 • Aliminyum
 • Bazalt fiber

Bu malzemeler arasında en kalitelisi ve en kullanışlısı karbon-fiber tripodlardır. Hafiflerdir ( yaklaşık aliminyum tripodların yarısı kadar) dayanıklılardır ve paslanmazlar. Ancak bu tripodlar biraz maliyetli olabilir. Başlangıç seviyesi olan tripodlar ise aliminyum tripodlardır. Gelişen tekn olojiyle aliminyum tripodların da ağırlığı azaldı. Ancak yine de tripod için en iyi malzeme karbon fiberdir.

hangi tripod alinmali - karbon fiber

hangi tripod alinmali – karbon fiber

2. Ağırlık

Ağırlık da bir önceki maddede bahsettiğimiz üzere , malzemeye ve büyüklüğe göre değişir. Tripodların ağırlıkları genelde 1 kg – 3.70 kg arasında değişir. Tripodunuzu sürekli yanınızda taşıyacağınız, hatta fotoğraf çantanıza asacağınız için ağırlığını 2-2.5 kilonun üstünde tutmamaya çalışın. “Hangi tripodu almalıyım?” sorusunun temel cevabı hafif ve sağlam olandır.

3. Ağırlık Kapasitesi

Tripodun taşıdığı ağırlık kapasitesi bir tripodu seçerken dikkat etmeniz gereken kriterlerin başında yer alır. Özellikle, Full-frame (tam kare) kameralar, gövdenin yanında, tele-lenslerin ağırlığı (kimi zaman gövdeden bile ağor lensler takabilirsiniz), tepe flaşı, slider, tetikleyiciler vb aksesuarlarla birlikte, çekim yaparken kamernın ağırlığı oldukça artmakta. Eğer kameranızın güvende olmasını istiyorsanız tripodun kaldırabildiği azami yüke doğru karar verin. Gerçi aynasız kameraların son yıllardaki akıl almaz yükselişi, bu gerekliliği biraz daha arka sıralara itiyor. ( aynasız kamera mı dslr mı yazıma buradan ulaşabilirsiniz)

tripod ayaklari

tripod ayaklari

4. Bacaklar

Tripodun kaldırabildiği ağırlık kapasitesine, büyüklüğüne göre ayakların 3 ila 5 kademesi vardır. Tripod yükseldikçe sabitlik- sarsılmazlık azalır. Bacakları katlama sistemi,kilitleme sistemi, açılma ve yere yaklaşma kapasitesi gibi unsurlar tripod seçerken önemli kriterlerdendir. Ayrıca bacakların ucundaki ayaklar ( veya minik pabuçlar diyelim) tripodu kötü zeminlerde, çeşitli hava koşullarında kullanabilmeniz açısından önemlidir.

tripod merkez kolon

tripod merkez kolon

5. Merkezi Kolon

Bazı tripodlar -farkettiyseniz, 3 ayağın ortasında aşağıya doğru bir kısa bir sütuna daha sahiptir. Bu merkezi kolon tripodun yüksekliğini ayakları açmadan da kısa mesafede ayarlamanızı ve tripodun daha dengeli durmasını sağlar. Ancak bu merkezi kolon sebebiyle zemin düzeyinde fotoğraflar çekemezsiniz.

6. Kafa

Kafa, tripodun en önemli parçalarındandır. 3 çeşit kafa vardır:

 • Top Kafa – Ball Head : Son yıllarda en çok  tercih edilen kafadır. Esnektirler, kullanımı kolaydır, 360 derece açıya sahiptirler.
tripod top kafa ballhead

tripod top kafa ballhead

 • Pan-Tilt Kafası: Kameranızı yatay- dikey yönde hareket ettirmenizi sağlarlar.
tripod pan tilt kafasi

tripod pan tilt kafasi

 • Geared Head – Dişli Kafalar : En profesyonel  ve en pahalı olanıdır. Stabil ve sağlamlardır. Hassas hareketleri yapabilirler.
tripod geared disli kafa

tripod geared disli kafa

Eğer makineniz ve ekipmanınız hafifse ( örneğin aynasız bir makine kullanıyorsanız) ball-head tercih edebilirsiniz. Aksi takdirde ballhead zaman zaman kaymalara neden olabiliyor. Bunun yanında başlangıç seviyesi için pan-tilt kafası yeterli olacaktır. Ancak zaman geçtikçe bir geared- head almanızı öneririm. Hangi tripodu almalıyım sorusuna bir de hangi kafayı almalıyım sorusunu eklemek gerekli.

Kısacası rahat hareket ettirebileceğiniz, kamera hareketlerini rahat yapabileceğiniz ve kamerayı , plate’ iyle braber ( kızağıyla) hızlı ve rahat bir şekilde takabileceğiniz bir kafa ideal tripod kafasıdır.

Not

Su terazisi – terazi iyi bir tripodta olmalı. Böylelikle x veya y ekseninde düzgün fotoğraflar alabilirsiniz.

Not

En iyi tripod önerilerini, liste halinde bir sonraki yazımda paylaşacağım. Şimdilik kısa bir liste paylaşıyorum.

Tripod Önerileri

500 TL Altındaki Tripod Önerisi

 1. Slik Pro 700 DX
 2. Digipod A-2841N

500 Lira – 1000 TL Aralığında Tripod Önerisi

 1. Manfrotto BeFree
 2. Benro TAD28CHD2 Karbon-fiber tripod
 3. Manfrotto MT055XPRO3
 4. Manfrotto MK290XTA3-3WUS 290 Xtra

1000 TL Üzeri Tripod Önerisi

 1. Gitzo GK2542-80QD Mountaineer Series 2

 2. Manfrotto MT057C3-G 057

Hangi tripodu almalıyım yazımda tripod alırken dikkat edilmesi gereken kritelerden, tripodun kısımlarından ve neden iyi bir tripoda ihtiyaç duyduğumuzdan söz ettim. Umarım faydalı olmuştur.

Can Marangoz

Bu Yazıları da Seversiniz