Mutlaka Edinilmesi Gereken Fotoğraf Makinesi Ekipmanları

Eğer stüdyo fotoğrafçısı değilseniz, muhtemelen seyahat eden, fotoğraf çekmek için yol kat eden, gezen ve dolayısıyla yanınızda bir dolu fotoğraf ekipmanı taşıyan mobil fotoğrafçılardansınız. Peki nedir bu yanınızda taşımanız gereken fotoğraf malzemeleri? Bu ekipmanlara sahip olmanız neden önemli ve ne kadar sıklıkla kullanıyorsunuz hepsine  cevap verelim.

1. Fotoğraf Makinesi Çantası

Fotoğraf makinesi ekipmanları arasında belki en önemlilerden bir tanesidir. En sık kullanacağınız, sürekli yanınızda , sırtınızda taşıyacağınız malzeme çantadır. Satın aldığınız, sahip olduğunuz fotoğraf makinesini, sağlam bir yerde muhafaza etmek ve taşımak büyük önem taşır. O yüzden, 100-200 lira civarında alacağınız iyi bir dslr çantası işinizi görür.

dslr çantası

fotoğraf malzemeleri

Dslr çantası, aynı zamanda lenslerinizi, flaşınızı, kablolarınızı, sd kartlarınızı hatta tripodunuzu bile taşımanızda yardımcı görevi görür. Bu çantayı uzun süre taşıyacağınız için ergonomik, sırtınızı, belinizi ağrıtmayacak yapıya sahip bir çanta bakmanızı öneririm. Ayrıca fotoğraf makinenizin çantası nispeten hafif , yağmura karşı dayanıklı ve sağlam olmalı.

Büyüklük meselesine gelince, benim tavsiyem küçük el çantaları yerine sırt çantası almanız. Hatta bilgisayarlar için ayrı bir bölmeye sahip çantalardan almanızı öneririm. Böylelikle gittiğiniz, çekim yaptığınız her yerde fotoğraflarınızı editleyebilirsiniz. Tabii tüm bu özellikler birikince fiyat da biraz yukarı çıkıyor, ancak küçük bir araştırma ve indirim kovalama sonucunda iyi bir çanta edinebileceğinizi ön görüyorum.

2. SD Kart

Fotoğraf malzemelerinde, fazla önemsenmeyen bir husus olarak SD kart meselesi. Okuma hızı, yazma hızı, büyüklüğü, kapasitesi, hız sınıfı… Özellikle fotoğrafa yeni başlayan veya orta seviye fotoğrafçılar, tüm parametreleri önemsemez bile. Çoğu insana göre, SD kart alırken en önemli unsur her zaman fiyattır.

Ancak durum böyle değil. SD kartınızın kaliteli olması çok önemli. Özellikle yazma hızı ve kapasitesi.  Fotoğraflarınızı RAW formatta çekiyorsanız, ardarda fotoğraflar çekiyorsanız, yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekiyorsanız, fotoğrafın yanında video da çekiyorsanız SD kartınızın yazma kapasitesinin hızlı olması gerekli.

sd kartlar

sd kartlar

İkinci bir husus da hafıza kartının kapasitesi. Burda benim önerim çok büyük kapasitede kartlar almak yerine orta büyüklükte SD kart edinmeniz. Örneğin 128 gb’lik bir kart almak yerine 32 gb’lık hatta 16 gb’lık kartlar almanız. Neden diye soracak olursanız; ilk olarak farklı sd kartlarda farklı fotoğraf sekanslarının olmasını tercih edebilirsiniz. Tek bir büyük karttan ziyade, orta kapasitede çok kart almanız, fotoğraflarınızın silinmesi, sd kartınızın kaybolması durumunda da kahrolmanızı bir nebze önler :)

  1. Kingston
  2. Sandisk
  3. Samsung
  4. Lexar
  5. Sony

Özellikte bu markalar karşınıza çok çıkacak.(sandisk piyasanın bu segmentte önemli bir bölümüne sahip) Burada önemli olan, tipine, hız sınıfına , okuma ve yazma hızına ve kapasitesine karar vermeniz. Aşağı yukarı 100-150 lira ayırmanız yeterli olacaktır. Eğer tavsiye vermem gerekirse şu kartları önerebilirim:

http://www.bhphotovideo.com/c/product/824140-REG/SanDisk_SDSDXPA_032G_A75_Extreme_Pro_32_GB.html

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1151542-REG/sony_sf64ux2_tq_64gb_sdhc_uhs_1_memory_card.html

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1090738-REG/lexar_lsd32gcrbna1000_pro_1000x_uhs_2.html

3. Tripod & Monopod

Mutlaka sahip olmanız gereken bir diğer ekipman da tripod tur. (Monopod da olabilir ancak benim tercihim her zaman tripod tan yana oldu) Daha keskin, daha kaliteli fotoğraflar elde etmek , uzun pozlamalar yapmak, time lapse yapmak, video da çekebilmek için iyi bir tripod almanız şart. 

İyi bir tripodtan anlatmak istediğimiz ne onu açıklayalım. İyi bir tripod öncelikle sağlam olmalı. Kameranızı taşıyabilecek uzun süre kullanabileceğiniz bir tripod alın. Piyasada 30-40 liraya tripodlar satılıyor. Aman diyim uzak durun. Bu tripodlar çöp ve fotoğraf makinenizi bunların üstüne koymak istemezsiniz. Size sarsılmayacak, nispeten ağır ve sağlam bir tripod gerekli.

tripodlar fotoğraf ekipmanları

tripodlar

İkinci bir önemli nokta ise tripodunuzun kafası- head idir. Bu tripod başlığı ne kadar kullanışlı? Kolaylıkla pan ve tilt yapmanızı sağlıyor mu?(pan-tilt head mi yoksa ball head mi?) Dikey fotoğraf çekebiliyor musunuz? Üzerinde su terazisi var mı? Tripod alırken bu soruları da sormalısınız.

Üçüncü ve diğer bir önemli nokta ise, tripodunuzun ağırlığı. Unutmayın, tüm fotoğraf makinesi ekipmanları arasında en ağırının tripod olması, kuvvetle muhtemel. Sürekli yanınızda taşıyacağınız bir malzemenin hafif olması, fotoğraf dünyasında hayati önem taşıyor. Ayrıca gorilla pod ve mini-tripod lardan da söz edebiliriz. Bunlar oldukça küçük ve işlevli fotoğraf ekipmanlarıdır. Özellikle gorilla pod kavrama özelliği sayesinde tercih edilir.

Tripod dünyasında en sık karşılaşacağınız ve en iyi bilinen marka, Manfrotto. Ancak Oben, Benro gibi markalara bakabilir, fiyat-performans karşılaştırması sonucunda tercihinizi yapabilirsiniz

4. ND Filtre

ND filtreler ( Neutral Density – Doğal Yoğunluk), ışığın yoğunluğunun azaltılmasında kullanılır. Genellikle gündüz çekimlerinde, güneş ışığının yoğun olduğu çekimlerde ND filtreler kullanılır. Gri ve siyaha yakın renklere sahip bu cam filtreler, kullanıldığı takdirde renk kaybı yaşanmaz. Doğru kullanıldığı takdirde elde edilen görüntü, daha yoğun ve ışık patlamalarından uzaktır. (Örneğin; gökyüzü, bulutlar daha güzel görünür.)

nd filtreler

nd filtreler (fotoğraf: wikipedia)

ND filtreler, diyaframı kısabilmek için de işimize yarar. Yani diğer bir deyişle alan derinliğini oldukça azaltmamıza yarayabilir. Bunun dışında, perde hızını alatmamıza yani uzun pozlama yapabilmemize de yarar. Denemeniz için bile, oldukça ucuza ND filtreler edinebilirsiniz.

5. Ekstra Batarya

Bu maddeyi “gerekli fotoğraf malzemeleri” arasında gösterdim, çünkü sürekli çekim yaptığımız bir gün yahut ardarda iki üç gün bataryamızı şarj edememe ihtimalimiz, özellikle sık seyahat ediyorsanız düşük bir ihtimal değil. Özellikle aynasız bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız, batarya sorunu içinden çıkılamaz, def edilemez bir problem haline geliyor. Bu durumda ekstra 1-2 batarya bulundurmak, gereklilikler arasına giriyor.

batarya gribi

batarya gribi (fotoğraf:b&h)

Ekstra batarya konusunda batarya griplerine yer vermesek olmaz. Fotoğraf makinenize monte edeceğiniz bu “grip”ler bataryanızı sürekli takıp çıkarmanızı engelleyecek ve daha uzun batarya değiştirmeden çekim yapabileceksiniz. Hatta üzerinde bulunan ekstra deklanşör sayesinde dikey pozlar yakalayabilirsiniz. Çoğu profesyonel fotoğrafçı bunu tercih ediyor ancak bu tercih fotoğraf makinenizin biraz daha büyümesine(çoğu zaman daha rahat tutuş sağladığı söylenir ancak bu çok göreceli) ve az da olsa ağırlığının artmasına neden olacak. Seçim sizin.

6. El Askısı

Gerekli fotoğraf ekipmanları arasında askıları saymazsak olmaz. Bildiğimiz gibi, fotoğraf makineleriyle gelen omuz-boyun askıları mevcut. Ancak fotoğraf makinenizi uzun süre taşıdığınızda-kullandığınızda, omuz askıları bir süre sonra sizi rahatsız edebilir. Yada şöyle demek daha doğru: bir süre sonra daha rahat bir omuz askısı arayışına girebilirsiniz.

dslr el askısı

dslr el askısı

Ancak bu fotoğraf malzemesi, omuz askısından farklı olarak, el askısı. Fotoğraf makinesini elinizde tutmak, omzunuza veya boynunuza asmaktan çok daha rahat gelebilir. Bu noktada, el için üretilen ve elinizden düşmesini engelleyen ve rahat bir şekilde fotoğraf çekmenizi sağlayan, el aparatından bahsedebiliriz. Online olarak 30-40 lira civarına işinizi gören bir askı alabilirsiniz.

7. Temizlik Kiti

Burada, fotoğraf malzemesi olarak bahsettiğim, sensör temizliğinden ziyade, lens temizlik seti. ÇEkim yaparken lensimizin kirlenmesi, tozlanması, buğulanması hatta ıslanması oldukça sık başımıza gelen bir durum. Bu duruma kağıt mendille veya tshirt ümüzle lenslerimize müdahale etmek üzücü olur.

dslr temizlik seti

dslr temizlik seti

Lens temizlik kitinde bulunması gereken malzemeler:

  1. Mini pompa ( lensin üzerindeki tozu gidermenize yarar )
  2. Temizleme spreyi – optik sprey
  3. Temizleme bezi

Çekim yaptıktan sonra ve yapmadan önce lenslerinizin temizliğini yapmayı, alışkanlık haline getirin. Böylelikle çektiğiniz fotoğraflar çok daha temiz ve net olacaktır.

8. Tetikleyici – Uzaktan Kumanda – İntervalometre

Uzaktan kumanda, fotoğraf makinesine dokunmadan deklanşöre basmadan fotoğraf çekebilmenizi sağlar. “Timer” ı, zamanlayıcıyı açmadan, istediğiniz zaman(anında) bu fotoğraf makinesi ekipmanı ile fotoğraf çekebilirsiniz. Kameranın titremesini engeller. Eğer uzun pozlama yapıyorsanız yahut çok keskin fotoğraf elde etmek istiyorsanız kumanda kullanmanız önerilir.

İntervalometre, belirli aralıklarla, belirli bir zamanda fotoğraflar çekmenize yarar. Genelde, time-lapse çekmek için kullanılır. Ancak” fotoğraf makinelerimizde zaten zamanlayıcılar, time-lapse seçenekleri var” diyebilirsiniz. Evet, son zamanlarda özellikle aynasız makinelerde,  time-lapse çekim moduna sık rastlanıyor. Bu durumda bir intervalometre ye ihtiyacınız yok demektir :)

intervalometre

intervalometre

Velhasıl kelam, fotoğraf makinesi ekipmanları içinde en fazla önem arz eden malzemelerin çanta ve sd kart olduğunu gördük. Bunun yanında neden iyi bir tripoda ihtiyacımız var bunu vurguladık. İlk 3 maddeye göre daha az önemsenen el askısı(hand grip), nd filtre, uzaktan kumanda gibi fotoğraf malzemelerini tanıdık. Ekstra bataryanın bazı durumlarda hayati rol oynadığını belirttik. Bunun yanında fotoğraf makinenizi temiz tutmanın gerekliliğinden ve bunun için bir lens temizlik seti almamız gerektiğinden söz ettik. Umarım yazıyı beğenmişsinizdir ve bu maddeler bir fotoğraf ekipmanları listesi çıkarmanız için işinize yaramıştır.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!