2. El Fotoğraf Makinesi Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Edilmeli?

ikinci-el-fotograf-makinesi-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Bildiğimiz gibi, fotoğraf uğraşı ve dünyası, oldukça maaliyetli ve kendini geliştirdikçe, giderlerinin, önünü alamadığın şekilde arttığı bir alan. Ülkemizde, vergilerle algılarla, bir makine sahibi olmak, ekipman almak, ekipmanı yükseltmek daha da pahalı bir hale geliyor.

Bu durumun yarattığı sonuca ek olarak, internette satışın, insanlara ulaşmanın had safhada yaygınlaşmasıyla, doğal olarak, fotoğrafla ilgilenen insanlar da, ikinci el makineleri tercih etmeye başladı. Fotoğraf çekmeye başlamak isteyen veya ekipmanını yükseltip daha iyi bir makineye geçmek isteyenler, artık daha fazla ikinci el fotoğraf makinesi piyasasına yöneliyor.

Ancak ikinci el bir fotoğraf makinesi alırken, insan hep tereddüt ediyor; özellikle nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. İşte bu makelede, “2. el fotoğraf makinesi nasıl alınır?” sorusuna cevap ararken dikkat edilmesi gereken hususları aktarmaya çalışacağız.

İkinci El Kameralara Genel Bakış Açısı ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

ikinci el kamera alirken nelere dikkat etmeli

ikinci el kamera alirken nelere dikkat etmeli

İkinci el, kullanılmış DSLR, aynasız fotoğraf makinesi veya kompakt kamera kalitesiz yahut kötü anlamına gelmiyor. Makine hunharca kullanılmadığı, yerlerde sürüklenmediği, kırılmadığı durumlarda değerlendirilmeye değer. Eğer “teknoloji sürekli ilerliyor, ikinci el bir makine beni geri düşürür” kaygısı taşıyorsanız en azından şimdilik taşımayın. Çünkü fotoğraf dünyasındaki -güncel- ilerlemeler sizin kalitesiz fotoğraf çekmenize neden olmayacak.

Uyarı

Eğer video da çekecekseniz veya önceliğiniz video çekmekse aynı durumdan söz edemeyiz. Video alanında, teknolojiyle gelen ilerlemeleri bırakın satın almak, takip etmek bile güç hale geldi.

Tabii bunun yanında, almak istediğiniz kameranın, çalıntı olmadığından emin olmaya çalışın. Fazla lafı uzatmadan, ikinci el fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gereken konulara göz atalım.

1. Fotoğraf Makinesinin Sensör Durumu

ikinci el dslr sensoru

ikinci el dslr sensoru

Alacağınız makinenin sensörünü yeterli bir ışıkta inceleyin. Çizikler var mı? Ölü piksel var mı? Gözle göremeyeceğimiz hatalar için makineyle bir beyaz zeminde diyafram değeri 16-22 arasında bir fotoğraf çekin.(beyaz fotoğraf) Eğer fotoğrafta hatalar görünüyorsa sensörde problem olabilir. Aynı şekilde, ölü pikseli anlamak için, lensin kapağını kapatıp fotoğraf çekin.(siyah fotoğraf) Eğer fotoğrafta beyaz noktalar varsa ölü piksel anlamına gelebilir.

Bu işlemleri büyük bir ekranda yapmanız ve fotoğrafı bilgisayar ekranında incelemeniz daha sağlıklı olacaktır. Ancak yoksa da fotoğraf makinesinin ekranından fotoğrafı büyütüp hata var mı diye kontrol edebilirsiniz. Sensörde toz, leke veya ölü piksel olup olmadığını anlamak için her ihtimale karşı laptop unuzu da yanınızda götürmeyi unutmayın.

2. Makinenin Lensle İletişimi

İkinci el fotoğraf makinesi alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise, kameranın lesnle iletişimidir. Kamera taktığınız lensle otomatik netleme(autofocus) yapıyor mu? Diyafram değerleri değiştirdiğinizde lens doğru bir şekilde cevap veriyor mu? Bu sorulara cevap verebilmeniz için, kamera almaya giderken, yanınızda kullanacağınız lensleri götürmeyi unutmayın veya lensle beraber satın alacaksanız bu lensle deneme çekimleri yapın.

3. Perde ve Ayna Sistemi

ikinci-el-fotograf-makinesinde-ayna-sistemi

ikinci-el-fotograf-makinesinde-ayna-sistemi

Eğer alacağınız makine bir DSLR’ yse deklanşöre bastığınızda ayna mekanizmasının çalışığ çalışmadığını kontrol edin. Lensi çıkarıp ayna mekanizmasının doğru çalışıp çalışmadığını veya yıpranıp yıpranmadığını kontrol edin. Hızlı bir enstantane değerinde yeterli ışıkta bir fotoğraf çekin ve fotoğrafı inceleyin. Perde hızında bir gecikme varsa veya ayna sisteminde  bir hata varsa fotoğrafınızda fark edebilirsiniz.

Not

Makinenin kozmetik durumu şöyledir böyledir diye karşınıza çıkar. Bu fotoğraf makinesinin çizik, kırık, çatlak, hasar görüp görmemesi durumudur. Kozmetik durumunun iyi olması gövdenin sapasağlam hatta gıcır gıcır olması anlamına gelir.

2. el fotograf makinesi kozmetik durum

2. el fotograf makinesi kozmetik durum

4. Fotoğraf Makinesinin Bataryası, Kart ve Kablo Girişleri

Fotoğraf makinesi alırken dikkat etmeniz gereken başka bir husus, makinenin bataryası. Batarya ne kadar yıpranmış, ömrü ve orijinal olup olmadığı dikkat etmeniz gereken hususlar. Bunun yanında – özellikle video çekimi yapacaksanız- kameranın HDMI girişi, kulaklık girişi, mikrofon girişi gibi özelliklerini test edin. En önemli hususlardan biri de SD kart, CF kart yani hafıza kartı girişinin hasar görmediğinden emin olun. 

5. Fotoğraf Makinesinin Çekim Sayısı

ikinci el fotograf makinesi shutter sayisi

ikinci el fotograf makinesi shutter sayisi

Önem verilmesi gerektiğinden çok daha fazla önem verilen bir konu olarak, çekilen fotoğraf karesi sayısı- shutter sayısı da denir-. Bu konu fazla abartılıyor diyorum çünkü; fotoğraf makinelerinin mekaniğinin çekim sayısına bağlı olarak arızalandığı çok nadirdir. Aynı şekilde “shutter sayısı” az olup, fotoğraf makinesi arızalı da olabilir.

PhotoME gibi uygulamalardan veya CameraShutterCount.com gibi sitelerden fotoğraf makinesinin çekim sayısını öğrenebilirsiniz. Ancak tekrar ediyorum, kamera hunharca kullanılmamışsa çok da önemsenecek bir konu değil. (Ayrıca fotoğraf makinesinin çok çekim yapmadığını flaşın durumundan da anlayabilirsiniz. Eğer flaş rengi beyazdan sarıya doğru dönmüşse çok kullanımış olabilir.)

Not

Her fotoğraf makinesinde farklı özellikler olabilir. Örneğin elektronik terazi, otomatik sabitleme, yüksek iso kabiliyeti vs vs . Alacağınız makineyi mutalak internet üzerinden araştırın ve özelliklerinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

2-el-filmli-fotograf-makineleri

Dijital fotoğraf makinelerinden söz ettik, filmli makinelerden hiç söz etmedik. Filmli bir fotoğraf makinesi alırken pozometrenin doğru çalışıp çalışmadığından emin olun.( yanınızda götüreceğiniz bir dslr la kontrol edebilirsiniz). Makinenin kozmetik halde nasıl olduğuna dikkat edin. Bunun dışında filmli makinelerde de hataları kontrol etmeniz için denemek ve çekim yapmak durumundasınız. Eğer filmli makine alacaksanız, eğer mümkünse, satıcıdan rica edin ve bir filmi deneme çekimi yapmak için kullanın.

Kısaca, “ikinci el fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeli” konusunu toparlayacak olursak, fotoğraf makinesinin kozmetik durumunu, gövdesindeki tuşların çalışıp çalışmadığını, kart yuvaları ve kablo girişlerini, fotoğraf makinesinin lensle iletişimini ve altını çizerek söyleyelim sensör durumunu kontrol etmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Fotoğraf makinesiyle- mümkün olduğunca- deneme çekimi yapmak, fotoğraf makinesini kontrol etmeniz için faydalı olacaktır. 

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir