Kurumsal Tanıtım Filmi ve Fiyatları

Kurumsal tanıtım filmleri; dijital dünyada, markanıza, firmanıza kurumsal bir kimlik kazandırmak, reklamınızı yapmak ve en önemlisi tanınırlığınızı artırmak için yeni kart vizitleriniz. Tanıtım videoları, günümüzde, yüksek prodüksiyon maaliyetleri, geniş ekipler ve çokça ekipmanlar gerektirmeden üretilebiliniyor.

tanitim reklami

tanıtım videosu

Biz, Junk Creative olarak, işletmeniz, şirketiniz veyahut markanız için, kurumsal tanıtım filmi, “teaser”, tanıtım videosu hizmetleri sunuyoruz. Peki nedir bu tanıtım filmi? Ve nasıl hazırlanır? Fiyat teklifi almadan önce kurumsal tanıtım filmi çalışmalarımızı ve bu süreci peyderpey anlatalım. Son bölümde de örnek olabilecek fiyatlar verelim.

(Tanıtım filmi fiyatları konusunda belirtmek gerekir ki her proje, her tanıtım filmi farklı fiyatlandırılmalıdır. Paket fiyat ve paket tanıtım filmi projeleri sunan firmalardan uzak durmanızı öneririm. Bu özensiz ve seri üretimin göstergesi olabilir.)

100

Tanıtım Filmi Hazırlama Süreci

1. İlk Görevimiz : Nasıl Bir Video İstiyoruz?

Tanıtım filmi sürecinde, karar vermemiz gereken en önemli husus, “nasıl bir video istiyoruz?” Videomuz hangi mecralarda yayınlanacak? Ne kadar uzunlukta olmalı? Firmanızın öne çıkarmak istediğiniz özellikleri neler?

Bütçemizi belirlemeniz, süreci hızlandıracaktır. Ancak yine de tanıtım filmi fiyatları bölümümüzde, fiyatlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Belirlediğimiz bütçe tabii ki hayallerimizi kısıtlamamıza yol açmayacak :)

Ancak yukarıda sorduğum sorulara cevap vermek, vaktimizi doğru kullanmamızı ve iyi bir video üretmemizi sağlayacaktır. Herşeyden önemlisi, bu cevaplar dahilinde ortaya çıkacak tanıtım filmi sizin memnuniyetinizi kazandıracaktır.

Not

Merak etmeyin! Bundan sonraki tüm yükümlülük bizim üzerimizde :)

2. Tanıtım Filminizin Ön Hazırlık Süreci

Nasıl bir video istediğimize karar verdik. Tanıtım filminizin “preproduction” yani yapım öncesi sürecinde : Çekim süremize, çekim mekanımıza (mekanlarımıza) ve çekim günümüze karar veriyoruz. Yani, tanıtım filmi çekim programı hazırlıyoruz.

Tanıtım filmi çekim programı belirledikten sonra çekim üzerinde etüd yapıyoruz. Hangi ekipmanları kullanmalıyız? Günün hangi saati çekim yapmalıyız? Siz hangi saatler ve hangi günler çekim için müsait olursunuz? Tüm bu sorulara cevap verdikten sonra, bütçemiz doğrultusunda, ışık, ses ve görüntü konusuna karar veriyoruz. Tanıtım filmi fiyatlarına, sayfanın sonunda ulaşabilirsiniz.

Hazırladığımız çekim senaryosu, çekim planı ve story board sonucunda hazırladığımız çekim programı, bizim yol göstericimiz aynı zamanda bizi yönlendiren rehberimiz. Bu yüzden diyebiliriz ki: İyi bir tanıtım filmi, verimli bir pre-prodüksiyon süreci gerektirir. Bu yüzden acele etmeden, hemen çekime başlamamak ve çekim öncesi etüd yapmak önemlidir.

Tanıtım Filmi Hazırlıkları

tanitim videosu cekimi

3. Tanıtım Filminizin Yapım Süreci

Belirlediğimiz zaman ve mekanda, belirlediğimiz süre boyunca çekim yapıyoruz. Bu noktada tanıtım filmimizin çekim süresini en verimli şekilde kullanmaya ve bu doğrultuda hazırlıklarımızın eksiksiz olmasına özen gösteriyoruz. (bu da karşılıklı bir ödev:)

Tanıtım filmi üretim sürecinde en önemli bölüm gibi gelse de, iyi bir video, iyi bir tanıtım filmi, iyi bir hazırlık iyi bir organizasyon ve tüm bunların yanında yaratıcı bir ruh gerektirir.

4. Tanıtım Filminizin Montaj Süreci

Tanıtım filmimizi çektik. Sıra geldi “post-production” yani çekim sonrası aşamasına. Elimizdeki görüntüleri, kurgulamamız için önceden belirlediğimiz zamanda montajımızı bitirip size kapalı bir link olarak gönderiyoruz. Bu noktada kullancağımız müziğe veya seslendirmeye karar vermek de önemli. Çekim sonrası süreci sadece görüntüleri değil sesi de kapsar.

Tanıtım filmi, montaj sürecinden kısaca bahsetmek gerekirse, çektiğimiz planların, sahnelerin dizilimini yaparız, bu videonun rengiyle, pozlamasıyla, ışığıyla ilgili ayarlamaları, dengelemeleri yaparız, defalarca üstünden geçip sonucun çok iyi olmasına ve bizi tatmin etmesine özen gösteririz.

Tanıtım filmlerinin önemli bir aşamasıdır post prodüksiyon. Çekimler, görüntüler burada, masa başında hayat bulur aslında. Bu yüzden bizim de en çok önem verdiğimiz bir alan, konudur çekim sonrası aşaması.

Eğer videoda değiştirmek istediğiniz “ufak, tefek” hususlar varsa, size 2 revizyon hakkı (video hakkında öneri hakı- burası şöyle olsa daha iyi olur gibi-) veriyoruz :) Tanıtım filmi fiyatlarında da değineceğimiz gibi bu revizyon süreci, tanıtım videosu yapım sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus.

5. Videonuz Hazır!

Tanıtım filmimiz hazır ve size teslim edildi :) Artık tüm sosyal medyada, tv de, web sitenizde, bloglarınızda yayınlayabilir, videomuzla övünebilir, defalarca izleyebilir hatta gösterimler yapıp eşe dosta bizimle çalışmasını önerebilirsiniz :)

reklam filmi

reklam filmi

6. Tanıtım Filmi Fiyatları

“Tanıtım filmi ne kadara mal olur?” sorusu önceden belirttiğim gibi göreceli bir konu. Kullandığınız ekipman, ekip büyüklüğü, çekim süresi fiyatları değiştirebilir. Yine de aklınızda bir fikir bulunsun diye sunduğumuz tanıtım filmi karşılığında fiyat listesi oluşturmaya çalıştım.

Kurumsal Tanıtım Filmi Ücretleri:

Çekim Süresi : 4-7 Saat

Çekim Ekipmanı : Kamera , Işık ve Ses Ekipmanları

Video Kurgusu: 2-5 Gün + 2 Revizyon Hakkı 

Video Süresi: 30 sn – 3 dk

Toplam Ücret : 4500 TL – 8000 TL

“Ödemenin yarısı peşin, yarısı iş bitiminde” mottosu bizim de dikkat ettiğimiz ve önem verdiğimiz bir konu. Bu konunun yanında uyarılara gelecek olursak:

  • Seslendirme isteniyorsa bu fiyatlarda 1000-2000 TL civarında fark yaratacaktır.
  • İstanbul dışında çekim isteniyorsa konaklama ve yol size aittir.
  • Alt yazı ve çeviri isteniyorsa bu fiyatlarda 1000-2000 TL civarında fark yaratacaktır.
  • Fazla çekim süresi günlük 2000 TL fark yaratacaktır.
  • Fazla revizyon talebi, talep başına 550 TL fark yaratacaktır.

Bu uyarıları, iş başlamadan yapmak, üretim sürecinde bizim rahat çalışmamızı sizin de fikir sahibi olmanız açısından önemlidir.  “no offense” : Darılmaca gücenmece yok!

Tüm bu değişkenlere bağlı olarak, tanıtım filmi fiyatları değişiklik gösterir. Aklınızdaki projeyi belirledikten sonra bizimle iletişime geçmeniz daha yararlı, verimli olacaktır.

Sonuç Olarak;

Tanıtım filmi çekmek, ciddiyet ve sorumluluk kadar yaratıcılık ve eğlence de gerektiren bir iş. Reklam videonuz üzerine konuşmak, nasıl olacağına karar vermek bile heyecanlandıran, birbirimize ilham veren bir süreç. Eğer renkli, yaratıcı bir videosu meydana getiriyorsak ve ürettiğimiz kurumsal tanıtım filmi karşılığında aldığımız ücretin hakkını veriyorsak amacımıza ulaşmışız demektir.

Eğer kurumsal tanıtım filminiz içinize siniyorsa, istediğiniz gibi olduysa paylaşmak istersiniz. Bunun bilincinde ve sorumluluğundayız. Eğer projeleriniz ve sorularınız varsa lütfen bize mail atın veyahut arayın. Tanıtım filminiz hakkında istişare etmek, fikir almak istiyorsanız, bunun yanında tanıtım filmi fiyatları hakkında da bilgi almak istiyorsanız bize ulaşın.

Kötü bir fikir; çok büyük bütçe ve çok iyi ekipmanlar kullansanız bile kötü bir video doğurur. Ancak iyi bir fikir iyi kullanıldığı zaman çok iyi bir reklam, tanıtım videosu, viral doğurur. Daha çok insana ulaşır ve kurumsal imajınızı bu video sayesinde daha parlak daha iyi bir konuma taşıyabilirsiniz.