Nasıl Daha İyi Fotoğraf Çekerim? Yeni Başayanlar İçin Tavsiyeler

Fotoğraf dünyasına uzaktan bakınca çeşitli önyargılara sahip oluruz: “Ne kadar çok seyahat edersem o kadar iyi fotoğraf çekerim; teknik bilgiye sahip olmadan güzel fotoğaf çekemem; ama benim pahalı ve havalı bir profesyonel fotoğraf makinem yok ki!” gibi önyargılar.

nasil daha iyi fotograf cekilir

nasil daha iyi fotograf cekilir

İşte bu yazıda, fotoğrafa yeni başlayanlar için elimizdeki imkanlarla nasıl daha iyi fotoğraflar çekeriz sorusuna yanıt arayacağız. Yeni janjanlı makineler almadan, lenslere ekipmana servet yatırmadan daha iyi fotoğraf çekmek için tavsiyelerde bulunacağım. Bunun yanında, zaten fotoğrafa yeni başlayanlar için tavsiyem, ekipmana para harcamaktansa, giriş seviyesi bir makineyle becerilerini, sanatsal yeteneklerini geliştirmeleridir.( Başlangıç seviyesi kameralara bu yazımdan↵ ulaşabilirsiniz)

Manzara, portre, doğa fotoğrafı, gündelik hayat fotoğrafları, mimari fotoğraflar, makro fotoğraflar… Hangi fotoğrafı çekiyorsanız veya çekmek istiyorsanız bilmeniz, farketmeniz gereken bazı hususlar var. Bu bilgiyi, sonucu  da daha çok deneyimleyip elde edebiliyorsunuz. Bu yüzden, yazım sadece klişe tavsiyelerden oluşmayacak, bazı ödevler de sizi bekleyebilir :)

1. Kameranızı Evde Bırakmayın & Bol Bol Fotoğraf Çekin

yeni baslayanlar icin fotograf

yeni baslayanlar icin fotograf

Eğer fotoğraf dünyasına yeni girdiyseniz, fotoğraf çekerek öğreneceğiniz çok şey var. Sokakta yürürken, toplu taşıma kullanırken, vapura binerken, eve dönerken, bir kafede otururken, insanları gözlemlerken kafanızda oluşturacağınız çok fazla “resim” var. Zaten bir süre sonra gündelik hayatınıza çerçeve oluşturarak bakıyorsunuz. “Bu anı nasıl fotoğraflayabilirim, şu çocuk arkadaşıyla konuşurken birkaç kare alsam mı, bulutlar ne kadar güzel görünüyor ” monologlarınızı duyar gibiyim:)

En önemlisi,  kompozisyon yaratmayı, sanatsal düşünmeyi ve uygulamayı fotoğraf çektikçe anlamaya başlıyorsunuz. Tabii buna sadece çekmek demeyelim aynı zamanda fotoğrafları editlemeniz, onlarla oynamanız da daha iyi fotoğraflara sahip olmanızı sağlar. Bu yüzden binlerce fotoğraf çekin, gece, gündüz, tatillerde, okulda, işte. Dijital dünyaya geçmenin rahatlığını yaşayın. Beğenmediğinizi silersiniz. Her zaman söylerim ” experince is the best teacher“.

2. Işığı Doğru Kullanmayı Öğrenin

Öncelikle, ışık, fotoğraf için en önemli unsurdur. Işık üzerine okumalar, çalışmalar, incelemeler  yapmanızı öneririm. Fotoğraf çekerken; ışık kaynağınızı belirlemek ( ışık nereden geliyor, ne kadar güçlü, sıcaklığı-rengi nedir), ışığı doğru yerden ve doğru vakitte almak, doğal ışığı iyi kullanmak, flaş kullanmayı öğrenmek temel gereksinimlerdir. (ışık ve renkten söz etmişken beyaz dengesi yazıma göz atabilirsiniz.)

Yaratıcı ışık kullanımı ise fotoğraf sanatında ilerleme kaydettiğinizin göstergesidir. En basitinden, bir  diffüzör ( ışığı yumuşatan) veya reflektör  ( ışığı yansıtan) kullanmak bile fotoğraflarınıza yeni bir boyut katabilir. Fotoğrafları incelerken ışık konusuna kafa yorun. ( Fotoğrafçı ışığı nerden hangi açıyla almış, günün hangi vakti çekmiş gibi) Özellikle gün doğumu ve gün batımı saatlerinde ( golden hours) çekim yapmaya çıkın. Çektiğiniz fotoğrafları inceleyin.

3. Tripod Kullanın

tripod kullanin

tripod kullanin

Evet, biliyorum. Yazının başında, “yeni pahalı ekipmanlar satın almadan” ibaresi kullanmıştım. Ancak tripod, fotoğrafa yeni başlayanlar için kendilerini geliştirmeleri açısından alternatif değil, bir gereklilik. (Ödünç alabilir veya ikinci el tripodlara bakabilirsiniz; elektronik bir eşya olmadığı için 2. el tripod almanız önemli bir risk taşımaz)

Fotoğraf çekmeye başladıktan sonra, yaratıcı kareler yakalamaya çalışacaksınız. Bu yaratıcı fikirlerden biri de uzun pozlanan fotoğraflar olmuştur. Yine aynı şekilde, doğru pozlamaya ulaşabilmek için, düşük ışıkta uzun pozlamalar yapma ihtiyacı duyacaksınız. İşte bu uzun pozlamaları yapabilmeniz için makinenizi bir tripod veya monopod almalısınız.

Fotoğraflarımı nasıl daha keskin çekebilirim?” i sorgulamaya başlayacaksınız bir süre sonra. Keskin fotoğraflar için öncelikle kameranızın sallanmaması, titrememesi gerekli. Bunun için tripod veya monopod şart.  Hatta şimdi gorillapod, minipod gibi çeşitli aksesuarlar da çıktı. ( Aksesuarlar ve her fotoğrafçının sahip olması gereken malzemeler hakkında yazıma buradan↵ ulaşabilirsiniz)

4. Fotoğraf Belgeselleri & Sergiler & Kitaplar

Referans noktanızı nereye koydunuğunuzun, kimi örnek aldığınızın, kimlerin çalışmasını beğendiğinizin kendinizi geliştirmeniz ve yaratıcılığınızı körüklemeniz açısından müthiş önemi var. Büyük fotoğraf sanatçılarının, tecrübelerini, bakış açılarını yansıttığı fotoğrafları incelemek, üzerilerinde düşünmek sizi sanatsal açıdan bir adım ötye taşıyacaktır.

Gezdiğiniz fotoğraf sergileri, incelediğiniz fotoğraf kitapları, arşivleri ( yahut siteleri) size nadıl daha iyi fotoğraf çekmeniz gerektiği konusunda birçok ipucu ve tavsiye veriyor aslında. Taklit etmek değil ancak, örnek almak, öykünmek sanatta sizi ileri taşır. Herşeyden önce hayata da nasıl bakmanız gerektiği konusunda , insanlara fotoğrafla birşeyler anlatma çabasında size yardımcı olur. O yüzden sık sık fotoğraf inceleyin.

5. Fotoğraf Gruplarına Katılın

fotograf klupleri

fotograf klupleri

Fotoğraf grupları, özellikle yeni başlayanların daha iyi fotoğraf çekebilmeleri, yetilerini geliştirmeleri için çok iyi fırsatlar sunan oluşumlar. Bir önceki maddede işi ustalarından öğrenmek, onların işlerini incelemek ve onları örnek almaktan bahsetmiştik . Burada ise; sizinle hemen hemen aynı seviyede insanlarla beraber fotoğraflar çekip birbirinizin tavsiyesini ve yorumunu almaktan söz ediyoruz.

Bunun yanında fotoğraf gruplarının etkinlikleri, sizi fotoğraf çekmeye teşvik edecek ve üşendiğiniz, sıkıldığınız zamanlarda sizi gaza getirip belki de çok iyi kareler yakalamanızı sağlayacaktır. Bu yüzden, benim tavsiyem, bir fotoğraf grubuna, klübüne üye olmanız ve etkinliklerini mümkün olduğunca kaçırmamanızdır.

6. Fotoğraflarınızı RAW Formatta Çekin

Bu maddeden birçok yazımda bahsetmişimdir. Eğer makinenizin kapasitesini tam anlamıyla kullanmayacaksanız telefonla da fotoğraf çekebilirsiniz :) Veya kullanacağım diyorsanız fotoğraflarınızı ham yani RAW formatta kaydedin. (RAW format ve Jpeg format üzerine kısa bir yazı yazmıştım buradan↵ ulaşabilir göz gezdirebilirsiniz.)

RAW formatta çekim yapmak sizi daha iyi fotoğraf çekmenizi sağlamaz ancak dolaylı yoldan daha iyi fotoğraflara sahip olmanızı sağlar. Bunun sebebi, ham görüntüler, size çok daha rahat fotoğrafla oynama, düzeltme , renklerini, keskinliğini, pozlamasını, kontrastını düzenleme imkanı sunar. Yani elinizdeki fotoğraflar çok daha büyük bilgi içerir. O yüzden, en azından çok iyi çektiğinizi düşündüğünüz zamanlarda fotoğraflarınızı RAW kaydedin.

7. İnsanlarla İletişime Geçin

daha iyi fotograf cekmek icin insanlarla iletisime gecin

insanlarla iletisime gecin

Çok sevdiğim ve işlerini takdir ettiğim bir seyahat fotoğrafçısı, bir keresinde ” insanlardan izin almadan , haberleri olmadan fotoğraflarını çekmek, ruhlarını çalmak gibidir” demişti. Aslında bu konu etik açıdan da tartışmalı. Tüm bunları geçtim, insanlarla iletişime geçmek, izin almak fotoğraflarınızın daha iyi görünmesini sağlayabilir.

Fotoğrafını çekeceğiniz kişiyle biraz laflamak hem onun rahatlamasını hem de sizin onu yönlendirerek bir kompozisyon oluşturmanızı sağlar. İnsanları yönlendirmek, onlarla iletişime geçmek fotoğrafın neredeyse olmazsa olmazlarındandır. O yüzden çekinmeyin. (not: ihtiyarlar genelde fotoğraflarının çekilmesinden hoşlanmaz :) tam tersi kadınlar ve çocuklar ise bayılır poz vermeye :) )

8. Çekim Yapmak İçin Fırsat Yaratın

Eğer fotoğrafa yeni başladıysanız, kendinizi geliştirmek için sürekli fırsat yaratın. Şehrinizde, yakınlarınızda hayvanat bahçeleri, botanik parklar, hayvan çiftliklerini ziyaret edin. Örneğin kuş fotoğrafçılığı nasıl yapılıyor bir fikriniz olsun. Bunun dışında spor müsabakalarına gidin ve çekim yapın. Sahaya, aksiyona yakın bir yerde konumlanın ve kadraj yaratmaya çalışın.

fotograf cekmek icin firsat yaratin

fotograf çekmek için fırsat yaratın – ölmeyin :))

Arkadaşlarınızın portre fotoğraflarını çekin. Stüdyo olmasa bile farklı ışıklar deneyerek arkadaşlarınızı yönlendirerek fotoğraflar çekin ve onlara hediye edin. Örneğin doğum günleri fotoğraf çekmek için çok iyi bir fırsat. Farklı aktiviteler sizi fotoğrafta farklı yönleri keşfetmenizi sağlayacak ilgi ve merakınızı körükleyecektir.    spor müsabakaları, gösteriler

9. Fotoğraf Editlemeyi Öğrenin

fotograf editlemek

fotograf editlemek

Nasıl daha iyi fotoğraf çekilirin dolaylı bir cevabı, fotoğraflarla oynamayı bilmektir. Çok iyi yakaladığınız bir kareyi, unutulmaz bir fotoğraf haline getirmek tamamen sizin elinizde. Bunun için fotoğraf düzenleyen programları kurcalamanız sizi yormaz ve zorlamaz. İlla photoshop kullanacaksınız diye de bir kural yok. Size arayüzü kolay gelen bir programı kullanabilirsiniz. ( Benim tavsiyem Lightroom – temel lightroom bilgilerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz )

Fotoğrafın masa tarafı size teknik bilgiler katacağı ve  aynı zamanda yaptığınız işi daha güzel bir hale getireceği gibi hevesinizi de canlı tutacaktır. En basitinden akıllı telefonlarınızda bile fotoğraflarınızı kolay yoldan düzenleyebilir ve herkesle paylaşabilirsiniz.

Not

Fotoğrafınızı aşırı edite maruz bırakmayın. Renklerle, ışıkla gereğinden fazla oynamayın. Eğer fotoğrafınızı aypayrı bir boyuta taşımıyorsa hazır filtreler kullanmayın.

10. Maymun İştahlı Olmayın :)

Bu madde daha çok pes etmemeniz yönünde. Fotoğraf çekmekten sıkıldıysanız bırakın biraz ara ve kendinize zaman verin. Sahalara döndüğünüzde yaratıcı bakş açınız ve kabiliyetleriniz belki de çok daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlayacak . ( tam bir Cosmopolitan yazısı cümlesi gibi oldu  hoşgörün:) )

Yazıda, fotoğrafa yeni başlayanlar için nasıl daha iyi fotoğraf çekilir sorusuna 10 maddede cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı öneriler olmuştur .

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir