Nasıl Daha İyi Manzara Fotoğrafları Çekilir?

manzara fotografi nasil cekilir

manzara fotografi nasil cekilir

Seyahat fotoğraflarımızın, gündelik fotoğraflarımızın veya incelediğimiz ve beğendiğimiz fotoğrafların büyük bir kısmı doğa manzara fotoraflarından oluşur. Güzel bir gün batımı, bulutların dans ettiği bir gökyüzü, hepimizin hayalindeki bir göl evi, ulu ağaçların biraraya geldiği ormanlar; aynı şekilde gökyüzünü yaran gökdelenler, kıpkırmızı fren lambalarının oluşturduğu trafik gibi kareler sürekli fotoğraflanan “resim”lerdir.

Neden resim diyorum? Çünkü böyle anları, manzara fotoğraflarını yaratıcı bir bakış açısıyla, değişik teknikler kullanarak, doğru bir şekilde fotoğraflamak bilgi ve tecrübe gerektirir. İşte bu makalede de manzara fotoğraflarını nasıl çekmemiz gerektiğinden söz edeceğim. Bu teknikten söz ederken, ipuçlarını, bilgileri madde madde olarak sıralayacağım.

1. Kadrajınıza – Kompozisyona Karar Verin

Manzara fotoğrafları çekim tekniğine ilk başa kompozisyonu koymak istedim, çünkü fotoğrafta kompozisyon oldukça geniş ve önemli bir konu. Fotoğrafı çekmeden önce, kafanızda oluşturduğunuz, planladığınız kadrajı yakalamak… Spontane çekilen fotoğraflardan ziyade kurgulanarak çekilen planlı fotoğraflar… Bu çerçevedeki kopmpozisyonun önemi… Daha fazla üç noktalı cümlelerime devam etmeden, haydi manzara fotoğrafında kompozisyon konusunda önemli noktalara kısaca değinelim :)

manzara fotograflari

manzara fotografları ve 1/3 kuralı

  • 1/3 Kuralı

İlk olarak kompozisyon kurallarını, özellikle 1/3 kuralını göz önünde bulunduralım. ( 1/3 kuralına ve kompozisyon kurallarına buradan⇐ uşaşabilirsiniz) En basitinden fotoğrafta konumlandırdığımız ufuk çizgisini, deniz sınırını çerçevemizin 1/3′ lük kısmına sığdırmamız. (Bu kuralı yıkmak, yaratıcı fotoğraflar çekmek tabii ki sizin elinizde)

  • Konunuzu Ortalamayın

1/3 kuralı gibi, bu kural da fotoğrafta kompozisyonun A-B-C sindendir. Anlatmak, göstermek istediğiniz konuyu, vurgulamak istediğiniz hareketi, odağınızdaki nesneyi, canlıyı, dokuyu ortalamayın. Eğer müthiş bir yaratıcı fikriniz yoksa konuyu ortalamak fotoğrafınızı acemice gösterir. (ki çoğu zaman öyledir de)

yansima fotografi

  • Sadelik

Kompozisyonda ikinci olarak bahsetmek istediğim konu ise sadelik. Güçlü bir manzara fotoğrafı kompozisyonu elde etmek ve dikkati dağıtmamak, istediklerimizi sade şekilde anlatmak fotoğraflarımızın daha etkileyici olmasını sağlar çoğu zaman. Hatta çerçeveye alınan gereksiz nesneler, canlılar görüntü kirliliğine dahi neden olabilir. Bu sebeple fotoğrafımızı editlerken-oynarken de gereksiz yerleri kırpabiliriz.

  • Simetri & Yansıma

Manzara fotoğraflarında simetri, dikkat çeken diğer bir husustur. Özellikle bir doğa fotoğrafında yakalayacağınız simetri, fotoğrafa enerji katar. Keza aynı şekilde, yansıma fotoğrafları da (örneğin bir dağın önündeki bir gölde yansımasını ve dağı aynı kadrajda görmemiz), oldukça beğenilen ve sürekli karşımıza çıkan manzara fotoğraflarındandır.

s eğrisi yollar

s eğrisi yollar

  • S Eğrisi

“S” çizen yollar, nehirler, patikalar manzara fotoğrafına güzellik katan kimi zaman sonsuzluk hissi veren öğelerdir. Düz bir yoldan, nehirdense kıvrımlı şekiller daha etkileyicidir. Bunun gibi ayrıntılar yakalamak için de fotoğrafınızı çekmeden çevrenizi dikatlice incelemeniz kompozisyon için önemlidir.

  • Panaromik Fotoğraflar

Çok geniş bir manzarayı, panaromik fotoğrafla anlatabilirsiniz. Artık akıllı telefonlarımızda bile var olan panaromik fotoğraf özelliği, daha geniş bir manzarayı yaratıcı bir şekilde kaydetmemizi sağlar. Hem fotoğrafın içinde daha fazla bilgi hem de uçsuz bucaksız bir manzara yer alır.

istanbul manzara fotografi

istanbul manzara fotografı (odak noktası vapur)

  • Odak Noktanıza Karar Verin

Manzara fotoğraflarında odaklandığınız nesne, canlı, şekil, olgu dikkat çeker. Örneğin uçsuz bucaksız bir denizde bembeyaz bir yelken veya bir dağ fotoğrafında küçük bir kulübe, ağaçlar, kayalar vs. Manzara fotoğrafında  böyle bir kontrast yakalamanız, odak noktanızı belirlemeniz fotoğrafınızı üst seviyeye taşır.

2. Doğru Yer Doğru Zaman

Manzara fotoğrafı çekerken, doğru konum çok önemlidir. Bir manzaraya farklı açılardan bakmak, farklı dokuları , bitki örtülerini, doğal oluşumları, mimari yapıları farklı noktalardan izlemek nasıl daha iyi manzara fotoğrafı çekilir sorusuna cevap verir nitelikte bir gerekliliktir.

Fotoğrafçılık, biraz tırmanmak, yere yatmak, saklanmak, cesaret kimine göre delilik gerektirir. (bu videoyu inceleyebilirsiniz :) Yani fotoğraflama istediğiniz şehri , doğaya farklı yönlerden bakmaya çalışın. Mümkünse keşif yapın etrafı dolaşın, nereden daha iyi görüntü alırım diye düşünün.

manzara fotograflarinda 1-3 kurali

golden hours

Bunun yanında zaman çok ama çok önemli bir unsur. Gün doğumu ve gün batımı, ışık olarak doğru (güneş ışınlarının eğik geldiği) size çok renkli, görsel açıdan zengin fotoğraflar sunacak zamanlardır. Bu zamanlarda, özellikle gün batımında fotoğraflar çekmeye çalışın. Bu güneşin henüz batmadığı akşam saatlerine golden hours yani altın saatler diyoruz. Bu saatlerde çekilen manzara fotoğrafları estetik açıdan çok etkileyicidir.

Yine aynı şekilde bahar ayları manzara fotoğrafları çekmek için en uygun zamanlardır. İlk baharda renk renk çiçekler, bulutlu gökyüzü, son baharda rengarenk kuruyan yapraklar, ağaçlar kompozisyonunuzu görsel olara doyurur. Ancak kış ve yaz aylarında da oldukça güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. Özellikle kar yağarken, beyaz bürümüş doğa manzaraları son zamanlarda sürekli karşımıza çıkan karelerden.

3. Işığı Okumayı Öğrenin

Işığı tanımak, okumak, ışıktan anlamak sadece manzara fotoğraflarının değil fotoğrafın ana gerekliliklerinden biridir. Işık olmazsa, fotoğrafta olmaz. Fotoğrafta, bir görüntüyü kaydedebilmek için birinci gereklilik ışıktır. Işığın şiddetini, rengini, yapısını anlamak, fotoğraflarınızı bu bilginize, tecrübenize göre çekmek sizi bir üst seviyeye taşıyacaktır.

Yukarıda da anlattığım gibi, gün ışığınının doğru miktarda, doğru şiddette geldiği zamanı yakalamak (gün doğumu veya gün batımı vakitleri), güneşin bulutların arkasına gizlendiği ve bulutların bir çeşit difüzör – yumuşatıcı durumunda olduğu vakitlerde çekim yapmak kendimize verdiğimiz ilk görev olabilir.

Örneğin şehir ışıklarını yakalayacaksanız gün batımının hemen sonrasında çekim yapabilirsiniz. Trafikteki arabaların ışıklarını yakalayacaksanız uzun pozlama için güneşin tamamen batmasını beklemelisiniz, yine aynı şekilde bir nehiri uzun pozlamak için kapalı bir hayayı veya ağaçlar altında kalan bir kısmını seçmelisiniz Her lokasyon ve her saat için farlı ışık senaryoları vardır. O yüzden bol bol deneme yapmak sizin elinizde.

4. Alan Derinliğini Maksimize Edin

manzara fotografinda alan derinligi

manzara fotoğrafında alan derinliği

Manzara fotoğraflarında, geniş bir alanı göstermek, aktarmak istersiniz. Yani fotoğraftaki heryerin, her noktanın net  ve keskin olması gerekli. Bu durumda diyaframımızı olabildiğince kısmak (örn. f/8 -f/14 aralığına getirmek) shutter speed yani perde hızımızı olabildiğince düşürmek işimize yarayabilir. (diyafram – enstantane hakkında bir yazıma buradan← ulaşabilirsiniz)

Manzara fotoğrafı çekiyorsanız, makinenizi manuel modda kullanmanızı öneririm ancak eğer sürekli doğru pozlamayı aramak istemiyorum derseniz :) diyafram öncelikli çekim modunda(A- AV) fotoğraf çekebilirsiniz. ( Fotoğraf çekim modları yazıma buradan ulaşabilirsiniz.)

5. Tripod Kullanın

Manzara fotoğrafı çektiğinizde , fotoğrafınızın net, keskin olmasını istersiniz. Makinede oluşacak küçük bir sarsıntı-titreme yakalamak istediğiniz mükemmel karenin rezil olmasına neden olabilir. Bunun yanında uzun pozlama yapmanız gereken durumlar, düşük ışıkta çekmek istediğiniz fotoğraflar, diyaframı oldukça kıstığınız ve enstantaneyi yükselttiğiniz zamanlar olacaktır. O yüzden, yanınızda hafif ve küçük bile olsa bir tripod taşımanızı öneririm.

6. Lens Seçimi

Genel bir yargı vardır; “manzara fotoğrafları geniş açılı lenslerle çekilir” diye. Bu klişeyi uygulamanızda bir beis görmüyorum. Geniş açılı bir lensle istediğiniz kadar alanı kadrajınıza alabilirsiniz ve fotoğrafınızda “perspektif yığılma ” görülmez. Ancak bunun yanında orta ölçekli lenslerle hatta tele-lensle çekim yapmak manzara fotoğrafınıza yeni bir boyut getirebilir.

canon un klasik 70-200 zoom lensi

canon un klasik 70-200 zoom lensi

Benim naçizane tavsiyem, manzara fotoğrafı çekmeye giderken( genelde seyahatlerinizde çekeceksinizdir) yanınızda zoom lens taşımanız (18-50mm ; 18-70 mm gibi odak aralığına sahip lensler). Bu istediğiniz alanı istediğiniz kadar sınırlandırabilir ve ona göre fotoğraf çekebilirsiniz.( Zoom lens mi Prime lens mi üzerine bir yazı yazmıştım buradan ulaşabilirsiniz.)

7. RAW Çekin

Manzara fotoğrafları RAW çekmenizi (ham olarak) kesinlikle öneriyorum. En azından çok güzel olduğunu düşündüğünüz kareleri. Fotoğrafı RAW kaydetmeniz, üzerinde istediğiniz kadar oynamanıza müsade edecek bilgiyi içerir. Örneğin yanlış pozladığınız bir kareyi, masada kurtarabilirsiniz. Keza renkleriyle, doygunluğuyla, kontrasıyla rahatlıkla oynayabilir, fotoğrafınızı bozmadan editleyebilirsiniz.

RAW formatta fotoğraf çekmek hızlı bir SD gerektirdiği gibi, boyutu büyük olduğundan yüksek saklama kapasitesi olan harddiskler gerektirir. RAW nedir, JPEG nedir? Fotoğraflarımı RAW mu, JPEG mi çekmeliyim üzerine bir makale yazdım. Buradan← ulaşabilirsiniz.

8. Hareketi Yakalayın

Manzara fotoğraflarında, yaratıcı olmak, farklı bir kare yakalamaya çalışmak her zaman önemli ve aynı zamanda zordur. Hareketi gözlemlemek ve  yakalamak, sakin, durağan fotoğrafınıza dinamizm katar. Aksiyonu odağınıza almanız genellikle uzun pozlama yapmanızı gerektirir. Bunun için de perde hızınızı- enstantane değerinizi düşürmeli, diyaframınızı kısmalısınız.

Zaman zaman ND filtre kullanmanız uzun pozlama yapabilmenizi sağlar.(Bunu bir sonraki maddede daha geniş inceleyelim. Peki manzara fotoğraflarında hareketi yakalamak derken neden söz ediyoruz. Örnekler vermemiz gerekirse; deniz dalgalarından, rüzgarda sallanan ağaçlardan, akmakta olan nehirden, bir şelaleden, hareket eden bulutlardan…

9. ND Filtre Kullanın – Her Zaman Değil!!!

ND (Neutral Density) filtre – doğal yoğunluk filtresi, lensin önüne taktığımız-yerleştirdiğimiz, doğal ışığı , gün ışığını filtreleyen, yoğun ve patlayan ışığı azaltan ancak renk kaybı yaşatmayan , siyah ve gri renkte cam filtrelerdir. Ayrıca , ND filtre kullanımı, yukarıda da bahsettiğimiz gibi diyaframı kısmanıza, uzun pozlamalar yapmanıza (hareketi yakalamanıza) yardımcı olur.

nd filtre kullanimi

nd filtre kullanımı

Öğle saatlerinde çekim yapmak her zaman risklidir. ND filtre, ışığı mümkün olduğu kadar dengede tutmaya yarar. Bunun yanında, yansımayı önleyici polarize filtre kullanımı da yaratıcı manzara fotoğrafları çekmenize, doygun renkler yakalamanıza yardımcı olur.

10. Manzara Fotoğrafı Editlemeyi Öğrenin

Fotoğrafı düzenlemek, oynamak belki fotoğraf çekmek kadar önemli. Manzara fotoğraflarında bu fark daha belirgin. Gökyüzünün, bulutların, doğanın rengi, gölge ve ışık dengesi, istenmeyen kısımlar, masada müdahale edebileceğiniz hatta müdahale etmeniz gereken noktalar…

Nasıl daha iyi manzara fotoğrafı çekilir?” in cevabı olan bu son maddede bir uyarım olacak: Fotoğraflarınızla aşırı oynamayın. Gerçekçi görünmelerini-kalmalarını sağlayın. Oldukça parlak renkler, HDR takıntısı, aşırı filtreleme fotoğrafları acemi gösterdiği gibi çirkin de gösteriyor.

renkleriyle oynanmis manzara fotografi

renkleriyle oynanmış manzara fotoğrafı

Peki hangi programları kullanmalıyım derseniz, fotoğraf editlemek için çok fazla software mevcut. Ancak ben çok yaygın kullanılan 2-3 tanesini önerebilirim. İlki hepimizin bildiği gibi Adobe Photoshop. İkincisi Lightroom ( bence Adobe’ un bu programını kullanmak çok daha kolay) Bir diğeri ise PhotoScape. Ancak dediğim gibi internette kısa bir araştırma yapıp çok fazla program bulabilirsiniz.

Manzara fotoğraflarınızın özgün, renkli ve etkileyici olmasına özen gösterin. Örneğin; hepimizin gördüğü dağı aynı şekilde çeken binlerce insan vardır belki. Sizin çektiğiniz fotoğraf neden beğenilsin; veya böyle bir kaygınız yoksa neden bir önem taşısın? Farklı açılardan manzaraya bakmak, detaylar, geometrik şekiller yakalamak, doğru ışıkta fotoğraf çekmek, harekete odaklanmak, bazen kuralları yıkmak ve fotoğraflarlı editlemeyi bilmek, manzara fotoğraflarınızın çok daha iyi görünmesini sağlayacaktır.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir: