Photoshop Alternatifi En iyi Fotoğraf Düzenleme Programları

Photoshop’ un , fotoğraf düzenleme alanındaki hegemonyası, uzun süredir fotoğraf düzenleme işine “photoshop” denilmesinden de alaşılabilinir. Fotoğrafların manipülasyonu, üzerinde oynama, düzenleme işlerine günlük dilde “edit” veya “düzenleme” yerine photoshop diyoruz. Peki Photoshop’ a alternatif bir fotoğraf düzenleme programı yok mudur? Bu parçada bu soruya bir liste hazırlayıp cevap vereceğiz.

En iyi fotoğraf düzenleme programları listesini hazırlarken, aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurduk;

  • Kullanım kolaylığı
  • Fotoğraf düzenleme araçlarının zenginliği
  • Arayüz
  • Paylaşım seçeneği
  • Eğlence
  • Destekleyen işletim sistemleri

Adobe Photoshop Lightroom

en iyi fotograf duzenleme programlari lightroom

en iyi fotograf duzenleme programlari lightroom

Adobe’ nin başka bir programının en iyi fotoğraf düzenleme programlarında ilk sırada olması şaşırtıcı olmamalı. Photoshop’ tan 16 yıl sonra doğan ve  görece oldukça kolay kullanıma sahip, ara yüzü çok basit, toplu fotoğraf işlemenin, presetler, hazır ayarlamalar oluşturmanın çok daha kolay olduğu, yaratıcı filtreleri oldukça bast bir şekilde kullanabileceğiniz hatta oluşturabileceğiniz fotoğraf düzenleme, işleme programı. Ancak bunun yanında, Photoshop’ ta yapıp (örn: grafik işi yapıyorsanız) Lightroom’ da yapamadığınız çok şey var.

Buna ek olarak, LR Timelapse ( Lightroom Timelapse) programı ile birlikte oldukça güzel timelapse’ ler hazırlayabilirsiniz. ( Hatta bunun için nasıl yapmanız gerektiğini ve programları açıklayıcı ve özetleyen şöyle bir yazı yazmıştım: Timelapse Nedir, Nasıl Yapılır ) Adobe Photoshop Lightroom fiyatı aylık 30 tl (Buradan ulaşabilirsiniz)

Corel PaintShop Pro X9

 corel paintshop pro x 9

corel paintshop pro x 9

Corel’ in Paintshop Pro X9 programını Photoshop’ a alternatif en iyi fotoğraf düzenleme programları arasına alma sebeplerimiz, Raw yani ham fotoğraf işleyebilmesi ( raw fotoğraf üzerine yazıma buradan⇐ ulaşabilirsiniz) layer yani katmanlı düzende çalışabilmeniz (photoshop gibi), uygulayabileceğiniz onlarca tema ve kullanabileceğiniz onca yaratıcı araç ve yaratıcı yazı seçenekleri. Corel PaintShop Pro X9 ‘ un fiyatı: 80 Dolar.

ACDSee Ultimate

en iyi fotograf duzenleme programlari acdsee

en iyi fotograf duzenleme programlari acdsee

ACD Systems tarafından geliştirilen program ACDSee’ nin (pek yaratıcı bir isim değil farkındayım :) ) son olarak 10. versiyonu piyasaya çıktı. ACDSee Photo Editor adlı program, tıpkı Corel Paintshop Pro gibi görüntülerin RAW halinin kayıpsız işlenmesine ve katmanlarla çalışmaya imkan tanıyor.

Windows ‘ un desteklediği program, firmanın kendi geliştirdiği, fotoğraf aydınlatma ve kontrast geliştirme (LCE) özelliklerine sahip. Bunun yanında, sis, duman toz gibi istenmeyen öğelerin temizlenmesinde (dehaze adjustement layer) rahatlıkla kullanılıyor.  Programı buradan 60 dolara satın alabilirsiniz. Ancak bedava deneme süresinden de faydalanabilirsiniz

Phase One Capture One Pro

photoshop alternatifi en iyi programlar phase one

photoshop alternatifi en iyi programlar phase one

Phase One Capture One Pro’ yu en iyi fotoğraf işleme programları listesine almamızın sebebi, fotoğraflar üzerinde öngörülen renk ayarlamaları, geniş ve kolay kullanılan fotoğraf işleme araçları, hızlı import özelliği, klasör düzenlemeleri, anahtar kelime “etiketlemeleri”- tagleme– ve katalog yaratımı ve düzenlemeleri… Ancak, tüm bunlara karşın, fiyatı hala biraz yüksek (Amazon da 300 dolar kadar )

Adobe Photoshop Elements

adobe photoshop elements

adobe photoshop elements

Fotoğrafla hobi olarak uğraşıyorsanız, kompleks düzenlemeler, grafik işleri yapmayacaksanız gayet yeterli olabilecek olan bu “son tüketici” fotoğraf düzenleme programı en iyi programlar listemizde. Fiyat- performans oranına baktığımızda gayet tatmin edici olan bu programı kullanmak da çok kolay.

Elements serisi 15′ le birlikte Adobe Premiere’ e de sıçradı ( video editleme programı) Bu iki programı birlikte de satın alabilirsiniz, Photoshop Elements 15′ i ayrı da satın alabilirsiniz. Türkiye ücreti 228 TL

DxO OpticsPro 11 Elite Edition

en iyi photoshop programları dxo

en iyi photoshop programları dxo

DxO Optics Pro’ nun bana sorarsanız en büyük özelliği, oldukça geniş bir aralıktaki kameraların ve lenslerin testi üzerine, otomatik bir düzenleme, fotoğrafı düzeltme ve kumlanmayı, hataları aza indirme gibi özelliklerinin olması. Yani çekim yaptığınız makineye ve lense göre otomatik düzenleme seçeneği mevcut. Buna ek olarak; ClearView, Smart Lighting, Spot Weighted gibi modlarla ışığınızı, pozlamanızı, kontrastınızı kolaylıkla dengeleyebilirsiniz. (Fiyatı 200 dolar ve buradan satın alabilirsiniz)

Not

Bu makalede ücretli olan fotoğraf editleme programlarını inceledik. Aşağıda paylaştığım makalemizde ücretsiz programları bulabilirsiniz.

Ücretsiz fotoğraf düzenleme- photoshop programları.

Kısaca photoshop’ a alternatif olabilecek en iyi fotoğraf düzenleme programlarını inceledik. Tabii ki kullanım kolaylığı ve yapabileceklerinizin sınırının olmaması fotoğraf editleme programında önemli kriterler ancak daha da önemlisi, sizin yaratıcılığınız. ( Hatta fotoğraf düzenleme işi aldığınızda hızınız, tecrübeniz, bakış açınız vs) Hızlanmak ve kendinizi geliştirmek için de bol bol tutorial– klavuz videolar izleyebilirsiniz.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir;