Film Türleri ve Popüler Sinema

Filmler, konularına , türlerine göre sınıflara ayrılırlar. Hepimizin sevdiği veya tercih ettiği film türleri vardır. Aynı zamanda bu türler, “film janraları” veya “sinemada janralar” diye de nitelendirilir. Burdaki janr veya janra sözcüğü fransızcadaki genre yani tür teriminden gelir.

Günlük yaşantımızda “hangi tür filmlerden hoşlanırsın”, “ben bu türü seviyorum” gibi cümlelerle de karşılaşırız.  Bu yazıda da hepimizin bildiği, takip ettiği veya tam aksine hiç duymadığımız, izleyip adını bilmediğimiz janrlardan söz edeceğim.

Sinema Janrları

Film türleri listesini aşağıda yazıyorum;

 • Aksiyon

Aksiyon filmleri; tansiyonu yüksek, adı üstünde sürekli hareket, yüksek enerji içeren sahneler , sekanslar; patlamalar, koşturmalar, kaçış, takip sahneleri, araba,  dövüş sahneleri barındıran filmlerdir. Örneğin James Bond serisinin her filmi aksiyon türündedir.(Milyonlarca başka örnek verilebilinir) Aksiyon türünde Görsel efektler, ses efektleri, “yeşil perde” çekimleri bolca görünür.

film türleri - macera

film türleri – macera

 • Macera

Film türlerinin başında, macera ve aksiyon gibi iki yakın, iç içe geçmiş türü sıralamak, açıklama kısmında biraz beni zorladı. Macera filmleri, genelde heyecanlı hikayeler sunar. Klişelerine geçersek; ormanda, çölde geçebilir, bir av hikayesi veya hazine bulma hikayesini konu alabilir. Örnek vermemiz gerekirse; Müzede Bir Gece macera türüne birebir uyar.

samsara - belgesel

samsara – belgesel

 • Belgesel

Belgesel, çok fazla alt tür bulunduran geniş bir sınıf. Belgeselde, alışkın olduğumuz kurmaca filmlerin aksine dev bütçeler, planlı çekimler, senaryoya bağlı kalma durumları yoktur. Daha özgür ve daha gerçekçi bir türdür. Hayatın kendisidir. Belgesellerin konusu, dünya üzerindeki herhangi bir olgu, konu olabilir.

komedi film turu

komedi film türü

 • Komedi

Komedi film, özellikle son yıllarda, ülkemizde de oldukça geniş bir kitleyi çeken bir sinema türüdür. İzleyiciyi güldürmek, eğlendirmek amaçlanan bu türde, diyaloglar, karakterler, kostümler, ilişkiler, dekorlar ön plandadır. Komedi türü de kendi altında türlere ayrılır. ( romantik komedi , kara mizah, slap stick- sulu sepken komedi gibi) Laurel ile Hardy , Charlie Chaplin, Gora gibi birsürü film örnek verilebilir.

 • Dram

Genelde, dramatik anlatım yapısına sahip ( dramatik anlatıma ve 3 perdelik oyun yapısına buradan↵ ulaşabilirsiniz) , gerçekçi kişiler- karakterler, olay örgüleri, dekorlar, diyaloglar içeren filmlerdir. Aksiyona, özel efektlere, komediye odaklanılan bir tür değildir. İzlediğimiz filmlerin çoğu drama türündedir, yani sinemanın en yaygın türüdür diyebiliriz.

 • Polisiye

Polisiye filmlerde sıkça kullanılan klişeler; dedektifler, davalar, suç mahali araştırması, banka soygunları, cinayetler, polis merkezleri vs. Bu türde son perde, neredeyse  her filmde sürpriz içerir.  Tahmin edilmeyen ve öngörülemeyen bir son. Polisiye filmlerine Sherlock Holmes, Sicario, Shutter ISland gibi örnekler verilebilir.

korku filmleri

korku filmleri

 • Korku

Korku filmi, bolca ürkütücü dekora, kostüme, ses efektine, orijinal karakterlere, soğa üstü güçlere, olaylara, plastik makyajlara, görsel efektlere, şok edici finallere sahip bir janrdır. Bu tür genellikle bilim kurguyla sentezlenir. Hepimizin bildiği korku filmlerinden misal verecek olursak, Freddy Krueger, Büyü, Chucky vs.

 • Tarihi

Tarihi filmler, dönem filmleri, biyografiler, savaş filmleri gibi alt alanlardan oluşur. Dönemi yansıtan olayların yanı sıra, kostümler, dekorlar, arabalar, eşyalar, karakterler ve diyaloglar içerir. Genellikle dev studyolarda, platolarda çekilir.  Çoğu tarihi film dramayla birleştirilir. Tarihi filmlere günümüzden örnek olarak Brad Pitt in oynadığı Inglous Basterds verilebilinir.

grease müzikal

grease – müzikal

 • Müzikal

Müzikal film türünde, filmin odağı müzik, dans ve kareografidir. Diğer filmlere göre çok daha “teatral” bir yapıya sahiptir. Diyaloglar, mimikler çok daha gösterişli ve abartılıdır. Bunların yanı sıra bu sinema türünde dekor ve kostüm de çok önemlidir. Müzikaller, tarihi filmlerle, dramayla birleştirilir sık sık. En güncel popüler müzikal örneği La La Land’ tir. Bunun yanı sıra, Les Miserables, Chicago, Grease gibi örnekler verilebilir.

matrix- bilimkurgu

matrix- bilimkurgu&aksiyon

 • Bilim – Kurgu

Bilimkurgu, gelecek, uzaylılar, teknoloji, bilinmeyen güçler, canavarlar, astronomi gibi konuları sıklıkla ele alır. İnsanın hayal gücüne dayanan bu türde, özel efektler, plastik makyajlar, kostümler, dekor çok önemlidir. Yeşil perde ( green screen) sıklıkla kullanılır. Genelde aksiyon, macera türüyle harmanlanır. Bilim kurgu türü: Arrival, Interstellar, Inception…

 • Western

Babalarımızın her pazar TV de izlediği filmler diye tarif etsem hiçkimse bana yanılıyorsun diyemez sanırım :) Western film türü, vahşi batıyı anlatan, kovboy karakterleri, atlar, konvoylar, banka hırsızlıkları, düellolar, silahlar içeren filmlerdir. Bir zamanlar, amerikan sinema endüstrisinin bel kemiği olan western filmlere hala günümüzde de rastlanmaktadır.(remakeler, tarihi filmler.) Güncel bir örnek olarak, Tarantino’ nun The Hateful Eight filmi, dibine kadar western dir.

western film türü - sundance kid                                            western film türü – sundance kid

Not

Politik filmler,, Süper Kahraman Filmleri, Film Noir, Romantik Filmler, Yolculuk Filmleri, Aile Filmleri, Spor Filmleri gibi liste uzayabilir.

İngilizce kaynak için bu yazıya ulaşabilirsiniz. Ayrıca linkte istediğiniz janrın üzerine tıklayınca film örnekleri de bulunuyor. Sinemada, film türlerini, içiçe geçmiş kabul edebiliriz. Listede de belirttiğim gibi, örneğin, drama müzikalle, komedi, bilimkurguyla, aksiyon, dramayla buluşabiliyor.( ve bunun gibi bir sürü kombinasyon). Kısacası makalede,  janrların en popüler olanlarını, kısa notlarla listelemeye çalıştım .

Can Marangoz

Bu Gönderiler de İlginizi Çekebilir