Prime Lens mi Zoom Lens mi Tercih Etmeliyim?

prime lensler ve zoom lensler

prime lensler ve zoom lensler

Fotoğraf dünyasının içine girdiğinizde, fotoğrafçıların, prime lens tercih ettiğini ve bu tip lenslerle zoom lenslere göre daha kaliteli görüntüler elde edildiği konusunda düşüncelerle karşılaşacaksınız. Bunun yanında, son yıllarda, zoom lensler de profesyonel fotoğrafçılar arasında popüler, sık kullanılır hale geldi. Bunun temel sebebi, teknolojinin ilerlemesiyle, zoom lensler yakaladıkları görüntü kalitesi, keskinlik gibi özelliklerinin gelişmesi. Bunun yanında, objektif üreticilerinin prime lenslere yatırımı sayesinde bu sabit lenslerin kalitesi yükseldi ve edinmek eskiye oranla, daha kolay hale geldi.

Peki bu düşüncelere göre karar vermek ne kadar doğru? Prime (fixed) lens nedir? Zoom lens nedir? Farkları, avantajları, dezavantajları nelerdir? Prime lens mi tercih etmeliyim, zoom lens mi? Makalemizde tüm bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Prime Lens Nedir?

Prime lens- fixed lens de denir- sadece bir odak uzaklığına sahip, sabit objektiflerdir. Odak uzaklığı sabit olduğu için lensi çevirip lens açısını değiştirmek mümkün değildir. Başka bir deyişle, konuya zoom yapamaz. Eğer konuya yaklaşmak isterseniz, kameranızı, fiziksel olarak yakınlaştırmanız gereklidir.

Örnek olarak aşağıda Nikon’un 3 tane prime lensini görüyoruz. Soldaki 35 mm odak uzaklığına sahip diyafram açıklığı ise f/1.8, ortadaki 85 mm, f/3.5 , sağdaki ise 50 mm, f/1.4. Bu tip lenslerin odak uzaklığı ve diyafram açıklığı limiti-f stop değerleri sabittir.

prime lens nedir

prime lensler

Zoom Lens Nedir?

Zoom lensler ise, belirli aralıklarda, değişebilir görüş açısına sahip lenslerdir. Bu tür lenslerde farklı odak uzunlukları vardır. Lensin üzerinde bulunan zoom ringini çevirip konuya zoom yapıp yaklaşabilir ve aynı şekilde uzaklaşabilirsiniz.

Zoom lensler, çeşitli görüş açılarına sahip  olduğu gibi, her açıda farklı diyafram açıklıklarına, f-stoplarına sahipolabilir. Örn:  18-200 mm bir lens diyafram açıklığı değerleri  f/3.5 – 5.6. Bu demek oluyor ki 18 mm de diyaframınızı f/3.5 ‘ a kadar açabilirsiniz ancak 200 mm’de diyafram açıklığı limiti f/5.6 dır.

Örnek olarak aşağıda Canon’ un 3 tane zoom lensinigörüyoruz. Sağdaki 16-35mm, f/2.8 ; ortadaki 17-40 mm f/4 ; soldaki ise 10-22 mm ancak diyafram aralığı değişken f/3.5-4.5. Yani lens 10 mm’deyken f stop değeri f/3.5 ; 22 mm’ deyken diyafram açıklığı limiti f/4.5.

zoom lensler

zoom lensler

Prime Lenslerin Avantajı

Bir lenste, daha fazla görüş açısına sahip olabiliyorken neden sabit görüş açılı bir lensi, prime lensleri tercih edelim ki? Bu bölümde bu soruya cevap verelim ve prime lenslerin, zoom lenslere göre avantajlarına bakalım.

1. Fiyat / Maaliyet

Prime lenslerin fiyatına baktığınızda, birçok zoom lense göre fiyatının daha uygun olduğunu görürsünüz. Prime lensler, zoom lenslere göre genelde basit bir yapıya sahiptir. Zoom lensler gibi hareket eden-zoom yapmayı sağlayan, parçaları yoktur. Bunlar da fiyatının düşük olmasında etkendir. Ancak bu demek değildir ki her prime lens, zoom lenslerden düşük fiyatlıdır. ( Örnek olarak 50 mm f/1.8 lensler piyasada 75 dolar civarında satılmaktadır)

2. Boyut ve Ağırlık

Prime lensler,  basit yapılarından dolayı, zoom lenslere oranla çok daha hafif ve küçüktürler. Bu nedenle, fotoğraf çantasında taşımamız daha kolaydır. Tıpkı aynasız – dslr tartışmasındaki gibi (buradan daha detaylı inceleyebilirsiniz) hafiflik ve küçüklük çoğu zaman tercih sebebidir.

3. Kadraj Bilgisi Öğrenme

Prime lensler, tek bir görüş açısına sahip olduğundan, çerçeveyi belirlemek ve buna göre çekim yapmak , buna göre çekeceğiniz konuyu incelemek kadraj bilgimizi geliştirir. Daha iyi kompozisyon bilgisi ve bakış açısına sahip olmak adına prime lens kullanmak faydalı olabilir. Kimi görüşe göre zoom yapamamak, yaratıcılığımızı öldürebilir ancak kimi bakış açısına göre de tembelliğimizi azaltır ve bizi teknik açıdan geliştirir.

4. Estetik / Alan Derinliği

Çoğu prime lenste diyafram açıklığı, zoom lenslere göre daha geniştir. Diyafram açıklığı da, alan derinliğini etkileyen en önemli etkenlerden biri olduğundan, prime lenslerde alan derinliğini sığ tutmak, zoom lenslere göre daha kolay. Başka bir deyişle sığ alan derinliğini yakalam kabiliyeti prime lenslerde, zoom lenslere oranla daha fazla.

5. Düşük Işık

Yine, aynı şekilde- alan derinliği avantajında bahsettiğimiz gibi- prime lenslerde, diyafram açıklığı geniş olduğundan, düşük ışık performansı zoom lenslere göre daha yüksektir. Prime lenslerle, düşük ışıkta daha kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz.

Zoom Lenslerin Avantajları

Prime lenslerin, zoom lenslere göre birçok üstünlüğüne şahit olduk. Sırada, zoom lenslerin avantajları var.

1. Odak Uzaklığı / Görüş Açısı Çeşitliliği

Zoom lensin tercih edilmesindeki ilk ve en bariz etken “çeşitlilik”. Zoom lenslerde, objektif açılarını değiştirmek bizim elimizde olduğu için, çeşitli türde fotoğraflar çekebiliriz. Örneğin, geniş açıyla manzara fotoğrafları, daha dar açılarla portre fotoğrafı çekebiliriz. Çeşitli senaryolar için yanımızda sadece tek bir zoom lensin olması yeterli. Bunun yanında, konumuza fiziksel olarak yaklaşmadan sadece zoom ring i çevirip yaklaşabiliriz.

2. Görüntü Sabitleme (Titreşim Engelleme)

Zoom lenslerin, hepsinde olmasa da, çoğunda titreşim engelleme bulunur. Lens markalarının imaj sabitleme sistemleri kısaltmaları : Canon (IS), Nikon (VR), Sigma(OS) or Tamron (VC). Prime lensler, yüksek shutter speed te titreşimi önlerken, zoom lenslerin çoğunda lesnte titreşim engelleyici sistem mevcuttur. Ancak bu teknoloji, prime lenslerde de artık kullanılmaya başlandı. Başka bir yandan, bu özellik,  aynasız makinelerde, 5 axis (5 eksenli) imaj sabitleme çılgınlığına kadar vardı.

3. Taşınabilirlik

Çeşitli senaryolar için bir sürü prime lens ( en azından 3 tane) taşıyacağınıza, bir tane iyi bir zoom lens taşıyıp başınızın çaresine bakabilirsiniz. Evet, prime lensler için küçük ve hafif dedik ancak, zoom lensler de çok işlevli ve daha fazla görüş açısına sahip.

Sonuç

Fotoğraf dünyasına yeni giren çoğu insan için, prime lens ve zoom lens arasında seçim her zaman kafa karıştırıcı olmuştur. Ancak, eğer “zoom lens mi prime lens mi?” sorusunu yineler ve  bir tavsiyeye ihtiyaç duyarsanız, benim tavsiyem, geniş ve sabit diyafram değerlerine sahip ( f/2.8 ve aşağısı), iyi keskinliğe sahip bir zoom lens almanız yönünde olacaktır. Tabii bu kullandığınız makine, sensörü ve bir sürü parametreyle de bağlantılıdır ancak taşınabilirlik ve çeşitlilik faktörü benim için her zaman ön planda olmuştur. ” Done is better than perfect” deyip yazımı sonlandırıyorum.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir