Satın alabileceğiniz En İyi Drone’ lar ve Markalar ve Fiyatları

Özellikle son 5 senelik bir süreçte, neredeyse gündelik hayatımıza dahil olan ve kullanımı gün geçtikçe  gittikçe yaygınlaşan insansız hava aracı drone ‘ların doğal olarak kullanım alanları, modelleri ve fiyatları da oldukça farklılık göstermeye başladı. İşte bu makalede de , sadece fotoğraf ve video alanında değil, güvenlik, ulaştırma, eğlence sektöründe yeni bir teknolojik çığır açan drone’ lardan söz edeceğim.

Her geçen gün yeni bir drone markası, bir kickstarter projesi duyuyoruz. Türkiye satılan veya satılmayan, kameralı, kamerasız, mini drone’lar, yarış droneları, profesyonel drone’ lar… Tüm bunların yanında kameraları, görüntü kaliteleri vs. İşte bu karmaşada, yeni başlayanlar için, profesyonel çekimler için en iyi drone’ ları ve mini drone’ ları sıralamaya çalışacağım.

en iyi dronelar ve en ucuz dronelar

en iyi dronelar ve en ucuz dronelar

Drone’ları neye göre ayırıyoruz, hangi kıstaslara göre ” en iyi” sıfatını yakıştırıyoruz önce bunu açıklayalım. Başlangıç seviyesi, profesyonel drone veya mini drone… Tüm bu insansız hava araçlarını;

  1. Yapım kalitesine, malzemesine
  2. Uçuş performanslarına- uçuş uzaklıklarına ve vakitlerine
  3. Batarya kalitelerine, şarj sürelerine
  4. Kameralarına, görüntü kalitelerine
  5. Aksesuarlarına ve kulanım kolaylıklarına göre değerlendirip en iyi drone markasını, modelini ve fiyatlarını belirlemeye ve mukayese etmeye çalıştık.

Servet Harcamadan Sahip Olabileceğiniz -Ortalama- En İyi Drone

Drone’lar özellikle sinema-tv sektöründe çok sık kullanılmakta. Büyük kameralar taşıyan oldukça büyük ve güçlü bu droneların fiyatları 120-130.000 liralara kadar çıkmakta. Ancak ben bu bölümde, daha çok ortalama gelir düzeyine ve uçuş kabiliyetine sahip, ilgisi olan hatta profesyonel çekim yapmak isteyen herkesin sahip olabileceği çok iyi drone’lardan söz edeceğim.

Listede öncelik verdiğim en önemli kriter kullanım kolaylığı. ( Zaten bu yüzden Dünya üzerinde en çok satılan drone markası olan DJI ın iki ürünü mevcut. ) Aynı zamanda, kamera ve görüntü kalitesi,  batarya süresi ve aksesuarları da bu listede önemli etmenlerden.

1. DJI Phantom 4 Pro

en iyi drone dji phantom 4 pro

en iyi drone: dji phantom 4 pro

En iyi drone sıralamasında birinci sıraya sahip. DJI Phantom 4  ve Phantom 4 Pro+ modelleri de bulunan cihazın 1 inç büyüklüğünde, 20 megapiksel çözünürlüğünde CMOS sensörü bulunuyor. 4K 60 fps , 1080p 120 fps( video çözünürlükleri yazıma buradan⇐ ulaşabilirsiniz) video çekebilen drone da gimbal sabitleyiciye sahip kamera mevcut. Bataryası size 30 dakikalık bir uçuş süresi imkanı tanıyor.

4 tarafında bulunan sensörleri çarpmaları önlüyor. Aynı zamanda drone’ un çeşitli uçuş modları mevcut. Poizyon modu, TapFly, Active Track modu, Sport modu, Atti modu, Tripod modu gibi modlara sahip. Sport modda 72 km hıza çıkabilen Phantom4 Pro, tripod modda 7 km/s hızında kullanılabilir. Tüm bunların yanında ekstra 300 dolar vererek görüntülü bir kumandaya sahip olabilirsiniz. Bunun yanında DJI drone’ larının eve dönüş özelliği sayesinde tek tuşla siz yönlendirmeden cihazınız yanıbaşınıza iniş yapar.

Phantom 4 Türkiye Fiyatı: 7800 -7900 TL

Phantom 4 Amerika Fiyatı : 1500 Dolar ( Görüntülü kumandasıyla beraber 1800 Dolar )

2. DJI Inspire 2

dji inspire 2

dji inspire 2

Bu maddede daha çok veremi gösterip sıtmaya razı etme diyoruz. Bu en iyi drone listesindeki diğer modellere göre çok daha profesyonel ve dolayısıyla pahalı. Eğer profesyonel çekimler yapıyorsanız, ekipmanlarınızı kiralıyorsanız veya çok paranız ( göreceli bir kavram daha) varsa DJI inspire 2 satın alabilirsiniz. İlklerin günahı olmaz diyerek devam ediyorum:)

Dji Inspire 2′ nin 2 kamerası bulunuyor. Bir kamerayla çekim yapıp diğeriyle nereye gittiğinizi kontrol edebilirsiniz. Ortalama 25 dakika pil ömrüne sahip. ( Bu özelliği en kötü , hayal kırıklığı yaratan özelliği diyebiliriz) Ana kamera 3 ayrı yöne dönebiliyor ve 5.2 K video çözünürlüğüne sahip.Aynı zamanda 4k 60 fps görüntü kaydedebiliyorsunuz. ( Bence en heyecan veren özelliklerinden) Görüntü kaydı yaparken ayakları kalkabiliyor.

Zenmuse X4S ve X5S kamera seçeneklerine sahip olan inspire 2 aynı zamanda bir nesneye sabitlenip çekim yapabiliyor. Ayrıca, iki kişi tarafından kullanılabilen drone için CineSSD seçenekleri sayesinde görüntülerinizi oldukça hızlı kaydedebiliyorsunuz. Bunun yanında, üzerinde 5 adet sensörü bulunan cihazın çevresinde, görünmeyen bir güvenlik duvarı mevcut. Çarpma olasılığını oldukça aza indirgiyor.

DJI Inspire Amerika Fiyatı: 3000 dolardan başlıyor.

DJI Inspire Türkiye Fiyatı: 17.000-24.000 TL

3. Yuneec Typhoon Q500

yuneec typhoon q500

yuneec typhoon q500

Yuneec firmasının Q500 modelinde 4K video çözünürlüğünde 30 kare, 1080 Full HD çznünürlükte 120 kare kayıt yapabilen kameraya sahip. Maalesef uçuş süresi bu cihazın da 25 dakikayla kısıtlı. Follow me – beni takip et özelliğiyle, sizi takip edebilen drone sayesinde extreme spor yaparken, koşarken, bisiklete binerken, doğa yürüyüşü yaparken vs rahatlıkla çekim yapabilirsiniz. “Selfie”nin çıldırdığı bir çağda oldukça önemli bir özellik.

St10 hepsi birarada kumandasıyla cihazı oldukça kolay yönetebilir ve uçuş sırasında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bu cihazda da eve geri dönüş özelliği bulunuyor.

Yuneec Typhoon Q500 Amerika Fiyatı:

Yuneec Typhoon Q500 Türkiye Fiyatı: 5000 TL

4. DJI Mavic Pro

dji mavic pro

dji mavic pro

12 Megapiksel kameraya sahip DJI Mavic, DJI’ ın tam olarak orta gelirli tüketiciyi hedeflediği bir ürün. Tasarımıyla önplanda olan ve bu yönüyle pazarlanan Mavic 743 gram ağırlığa ve katlanabilen ergonomik bir yapıya sahip. 27 dakika uçuş süresine sahip drone, 4K 30 fps ve 1080p (Full HD) 96 kare video çözünürlüğü sunuyor.

Trace, Profile ve Spotlight olarak 3 uçuş moduna sahip. Trace modunda ( adı üzerinde) önündeki objeyi takip edip çekim yapıyor, profile modunda ise çekmek istediğiniz objenin yanında çekim yapabiliyor. 100-3200 ISO aralığına sahip kamerası 12.3 mp çözünürlüğe sahip. GoPro Karma’ yla sık sık karşılaştırılan DJI Mavic ‘ in bir çok açıdan çok daha iyi olduğu hususunda geri-dönüşler mevcut.

(Ürün incelemelerinden nadir bulabilirsiniz ancak bu videoyu izlemenizi öneririm)

Mavic Pro Amerika Fiyatı: 1000 Dolar

Mavic Pro Türkiye Fiyatı:  5000-5200 TL

5. GoPro Karma

gopro karma drone

gopro karma drone

Hero serisiyle gönlümüzü kazanan ve video sektörüne aksiyon kamerasını sokan GoPro, Karma’yla drone segmentine de girmeye ” çalıştı” Çalıştı diyorum çünkü biraz ilerleme kaydetmeli. Özelliklerini inceleyecek olursak, 1 saatlik bir şarj süresiyle 20 dk havada kalabilen Karma, 12 Megapiksel çözünürlüğe sahip, aynı zamanda 4K çözünürlüğünde 30 kare video kaydedebiliyor.

4500 metre yüksekliğe ulaşabilen cihaz 35 km hıza sahip rüzgara karşı direnebiliyor. Satın aldığınız ürünle beraber taşıma çantası da geliyor. Sesli komut özelliğine sahip GoPro Karma, hero5 black veya hero4 black kamerayla kullanılabiliyor. Cihazın en büyük dezavantajlarından biri netleme sorunu. (Ürün incelemelerinden nadir bulabilirsiniz ancak bu videoyu izlemenizi öneririm)

GoPro Karma Amerika Fiyatı:800 Dolar (Hero 4 Black ile) – 1100 Dolar ( Hero 5 Black kameryla birlikte)

GoPro Karma Türkiye Fiyatı: 5200 TL ( Hero 5 Black ile)

6. Parrot BeBop 2

listedeki en ucuz drone parrot bebop 2

listedeki en ucuz drone parrot bebop 2

Parrto BeBop 2 , bu listede yer alan diğer 4 drone’ a göre biraz daha “amatör” duruyor. Ancak Türkiye’ de kolay ulaşılabilir ve görece ucuz bir insansız hava aracı. Giriş seviyesinin bir kademe üstünde diye bu listeye aldım. 14 megapiksel kameraya sahip, full hd video çekimi yapıyor ve 25 dakikalık bir uçuş süresine sahip. Hızı ise saatte 35 km’ ye varıyor.

Sinyal mesafesi 300 metre gibi kısıtlı olan Parrot markalı drone’ un Sky Controller isimli bir kumandası mevcut. Bu kumanda sayesinde sinyal mesafesi 2 km’ yi buluyor. Ayrıca 2 joystiği bulunan cihazın ne kadar yükseldiğini, ne kadar hızlandığını gerçek zamanlı görebiliyorsunuz. Bu drone’ da da gps’ le birlikte eve dön özelliği mevcut.

Parrot Bebop 2 Amerika Fiyatı: 550 Dolar

Parrot BeBop 2 Türkiye Fiyatı: 2700 TL ( Sky Controller ile birlikte 3700 TL’ yi buluyor)

Note

Türkiye’ deki fiyatlar döviz dalgalanmalarına bağlı olarak neredeyse haftalık olarak değişiyor. Yani bir Drone’u satın almadan mutlaka amerika fiyatına bakın ancak ondan sonra üzerine %20-30 ekleyip Türkiye fiyatını normalize edebilirsiniz.

Başlangıç Seviyesi İçin En İyi Drone’ lar

Başlangıç seviyesi drone kategorisine karar verirken, öncelikli kriterler fiyatı ve kullanım kolaylığı oldu. Giriş seviyesinde bir drone’da öncelikli olan bu insansız hava aracını uçurmayı, manevralar yapabilmeyi öğrenmek veya eğlence amaçlı uçuşlar yapmaktır. Bu yüzden kullanılan malzemeye, kamera ve görüntü kalitesine öncelik vermedik.

1. Hubsan X4

hubsan x4

hubsan x4

Giriş seviyesi drone tercihinizi Hubsan markasından yana kullanabilirsiniz. Süper ucuz, küçük. Kaliteli diyemeyeceğim. Hatta kalitesiz kategorisine daha yakın ancak öğrenme aşamasında idare eder. Bu madde de Hubsan X4 H107C modelinden söz ediyorum. ( Bir de H107 L  ve D modeli var daha dandik)

0.3 megapiksel kameraya sahip bu oldukça küçük ve hafif cihaz 720 p HD görüntü kaydedebiliyor. (en azından video çekiyor diyebiliriz) 7 dakika uçuş süresi var, bataryası ise ortalama 45 dakikada doluyor.

Hubsan X4 Yutdışı Fiyatı : 45-50 Dolar

2. Creazy JXD 509W Quadcopter

Creazy JXD 509W

Creazy JXD 509W

Birsürü sessiz harfe ve rakamlara rastgele basımış da model ismi konulmuş gibi görünen oldukça küçük bu drone da 0.3 megapiksel kameraya sahip ve  720 p video kaydedebiliyor.  Bir tuşa basıp ” eve dön” özelliğini aktive etmek de mümkün. Pek kaliteli olduğunu söyleyemeyeceğim ancak en iyi başlangıç seviyesi drone listesine, fiyat-performansına bakıp aldım. Türkiye’ de bulmak pek mümkün değil. Ali Express’ i deneyebilirsiniz.

Creazy JXD 509W Yurtdışı Fiyatı: 55 Dolar

3. Syma X5C

en iyi baslangic seviyesi drone syma x5c

en iyi baslangic seviyesi drone syma x5c

6 eksenli bir sabitleyiciye sahip Syma X5C’ in 2 megapiksel bir kamerası var. 2GB’lık bir hafızası mevcut. 90 dakikada bataryası dolan quadcopter‘in havada kalma süresi ise 7 dk. Sinyal mesafesi 30-50 metre arasında değişiyor. ( 30 metreyi geçmemenizi öneririm)

3 renk seçeneği bulunan Syma X5C, başlangıç seviyesi drone piyasasında oldukça tutulan modellerden. (Böyle bir Türkiye destek sitesi var)

Syma X5C Amerika Fiyatı: 65 Dolar

Syma X5C Türkiye Fiyatı:  300 TL

4. Blade Nano QX

blade nano qx baslangic seviyesi drone

blade nano qx baslangic seviyesi drone

Avcunuza sığacak kadar küçük olan bu drone, başlangıç seviyesi drone’ lardan bir kademe daha ortalama seviyeye yakın. Dolu bir bataryayla 8 dakika uçurabileceğiniz bu drone’ u iç mekanlarda, odalarda kullanabilirsiniz. Cihazda, güvenli uçuş sistemi (safe system) mevcut ancak bunu değiştirip agility moduna getirirseniz daha hızlı uçabiliyor.

Blade Nano QX Yurtdışı Fiyatı: 90 Dolar

Blade Nano QX Türkiye Fiyatı: 370-400 TL

5. JJRC H5C

jjrc h5c drone

jjrc h5c drone

Bir Çin malı helikopterle daha yazımı sonlandırmak istiyorum :)  Ucuz drone arayanlar için oldukça iyi bir seçenek olan JJRC H5C’ de 100 metre sinyal mesafesi bulunuyor. ( fiyatı için oldukça iyi bir performans) 2 MP lik bir kameraya sahip cihaz, 720p video kaydedebiliyor. Üzerinde GPS yok, ancak cihazda eve dönüş seçeneği mevcut. Bunu uçuş hareketlerinin tersini yaparak gerçekleştiriyor diye düşünüyorum  :)

Yurtdışı Fiyatı: 50-55 Dolar

Not 2

Amerika Fiyatlarına bakarken üzerine %10′ luk bir vergi eklemeyi unutmayın. Veya vergi alınmayan eyaletlerden alışveriş yapabilirsiniz.

Başlangıç seviyesi drone’ larda fiyat ortalamaları 50-100 dolar aralığındayken, profesyonel drone’ larda fiyatlar 3000 dolarlara kadar yükselebiliyor. Benim tavsiyem kendinize göre en iyi drone‘ u belirlemeden, ucuz başlangıç seviyesi bir drone almanız ve uçuşu bunlarla öğrenmeniz. Sonra uçuş esnasında, drone’unuzu sağa sola çarparsanız, düşürürseniz veya arızayla karşılaşırsanız üzülebilirsiniz :)

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir;