Sinemada Temel Işık Kurulumu ve 3 Nokta Aydınlatması

sinemada-isik-kullanimi-copy

sinemada ışık kullanımı-

Işık, görebilmemiz için ve dolayısıyla gördüklerimizi kameralarımıza kaydedebilmemiz için videoda ve fotoğrafta en önemli unsurdur. Görüntüdeki kompozisyon, yönetmenin vermek istediği duygu, yaratmak istediğiniz ambiyans, ışıkla mümkün olur. Siyah – beyaz filmlerde ışık kullanımı çok önemliyken günümüzde çok daha farklı bir hal aldı.

Bu makalemizde ışıktan, ışığın doğasından, yapısından ve çeşitlerinden ziyade; sinemada temel aydınlatma düzeninden – özellikle 3 nokta aydınlatması-, kurulumundan ve videonuzda kullanabileceğiniz ışık tarzlarından ve bunu kolay hale getirmekten söz edeceğiz. Amaç; basit bir şekilde de olsa ışık düzenini teoride bilmek ve pratikte uygulayabilmek.

Videoda Aydınlatmanın Önemi

Neden videoda, sinemada aydınlatma bu kadar önemli bir konudur veya neden gün çekimlerinde bile ışık kullanırlar? Cevabı aslında basit: Çekmek istediğimiz konuyu aydınlatmak, görünür kılmak, kameramızın kapasitesi, düşük ışıkta kalitesiz çekimler ve kullandığımız ışık sayesinde vermek istediğimiz duygular. Zaten tüm bunlar görüntülerimizin temelini oluşturur.

Video aydınlatmasının, fotoğraf aydınlatma formlarından en büyük farkı videoda sürekli ışık kullanımı vardır. (Hiç bir fikri olmayan lar için söyleyelim ;bu yüzden flaş sistemleri video çekimlerinde bir işe yaramaz. Flaş anlık çekimlerde, patlamayla aydınlatma sağlarken videoda sürekli bir ışık gereklidir.)

dış mekan video aydınlatma

dış mekan sinema aydınlatma

Işık Kaynakları ve Kurulumu

Videoda, doğal ortam ışığına müdahale ederek, yani bizim kurduğumuz, kullandığımız, temel ışık sistemleri 3’e ayrılır. Taşınabilir, sabit ve yansıtan(reflektör) ışık sistemleri. Kuracağınız ışık sistemi , dilediğiniz ışık “setup”ı, bulunduğunuz ortama, mekana, zamana, filminizin bütçesine, setinizin büyüklüğüne göre değişir.

Öncelikle, aydınlatmaya; çekim yapacağınız yere, zamana ve o mekanın ışığına, değişkenlerine göre karar veririz. Önce doğal ışık kaynaklarını değerlendirir ve harici aydınlatmayı nasıl yapmamız gerektiğini kurgularız. Hazır doğal ışık – ortamda bulunan mevcut ışık demişken; yetersiz ışık ve kelvinleri farklı, renkleri tamamen bozan ışıklar çekim yapacağımız yerde varsa bunları kaldırır ve yerine kendi ışık “setup”ımızı kurarız.

sinema ışığı

sinema ışığı

Reklam, film, dizi setlerinde hatta düğün dernek çekimlerinde bile harici ışık görüyoruzdur. Sinemada, reklam ve dizi sektöründe, film çekim platolarında , dev film stüdyolarında kullanılan ışık, bizim bildğimiz , alışkın olduğumuz ışıktan daha farklıdır. En büyük farkı çok güçlü bir ışık olmasıdır. Örneğin, bie kıyas yapmak- kafamızda canlandırmak için- evimizde kullandığımız ampuller 50-70 wattlık iken sette kullanılan  5000 wattlık, 10.000 wattlık ışıktır. Bu setup büyük bütçeler , güç kaynakları, jenaratörler ve en önemlisi bir ekip gerektirir.

dslr ışığı

dslr led ışığı

Ancak, daha düşük bütçelerde, DSLR çekimlerinde, bağımsız kısa filmlerde, belgesellerde videolarımızda alternatif, düşük maaliyetli led ışıklar işimizi görebilir. (Karanlıktan kaçınmak- ISO yu fazla yükseltmemek ve görüntü kalitesini bozmamak için) Yine de bu çözüm sadece günü kurtarmak olur(maalesef :)  Ucuz projektörler, ışık kaynaklarıyla çektiğiniz videolar da kalitesiz oluyor.

“Peki yok mudur bunun optimum bir çözümü?” derseniz, aldığımız görüntülerin kalitesiz görünmemesi için ve ışık kurulumdan az çok haberdar olmak için çok fazla bütçe ayırmadan ancak iyi bir ışık sistemi kurmaktan söz edeceğiz.

Sinemada – Videoda 3 Temel Işık

3 NOKTA IŞIKLANDIRMA

Sahnelemede çok önemli bir yere sahip olan aydınlatmanın ilk amacının konuyu görünür kılmak dedik. Yazının bu kısmından sonra, dha çok o konunun nasıl göründüğüne odaklanacağız. Temel ışık kurulumundan, 3 nokta aydınlatmasından ve bu 3 ışık kaynağından söz edelim.

3 Nokta Aydınlatma

1. Ana Işık / Anahtar Işık

İngilizcede Key light  olarak geçen anahtar ışık veya ana ışık, bizim temel ışığımızdır ve konunun, sahnenin temel olarak aydınlatılmasını sağlar. Genelde (ambiyans ışığı güçlü değilse) güçlü bir ışıktır. En önemli ışığımız, sahneyi görünür kılan ve doğadaki güneş görevini simüle eden ışık anahtar ışıktır.

2. Dolgu Işığı / Fill Light

Anahtar ışık , kullandığımız diğer ışıklara göre kuvvetli olacağı için, sahnemizdeki nesnelerde , canlılarda sert gölgeler yaratabilir. Bundan kaçınmak için dolgu ışığı kullanırız. Anahtar ışığın tam tersi istikametinde konumlandırırız. Dolgu ışığı sert gölgeleri yumuşattığı gibi, sahnede özellikle görünmesini istediğimiz bir yer, konu için de kullanılır.

3. Arka Işık / Back Light

Arka ışık, görüntümüze 3. boyutu katar ve çok önemli bir ışıktır. Çektiğimiz konuyu arka plandan ayırır. Çektiğimiz kişinin, nesnenin arkasına konumlandırılır – gizlenir. Konumuzun etrafında veya belli bir kısmında bir ışık çizgisi oluşturur.

Ekleme

3 Nokta ışıklandırmasına, arka plan ışığını ekleyebiliriz. Background light da denilen bu ışık adı üstünde arka planımızın görünmesini, belirgin olmasını sağlar.

Işık, ışığın doğası, çok detaylı ve yeri geldiğinde çok teknik bir konu. Sanatsal yönü yanında bilimsel açıklamalarla, değerlerle, tanımlarla kafa karıştırmaktan ziyade, sinemada, filmimizde, belgesellerimizde ve videolarımızda basit olarak nasıl ışık kullanabileceğimizi, 3 nokta temel ışıklandırmayı açıklamaya çalıştım. Tekrar ve son olarak belirtelim :) Sinematografide, ışığın yeri oldukça büyük ve ışık kullanımına bağlı olarak, bir filmi, sanatsal yönden başka bir boyuta taşıyabiliriz.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir