Sinemayla İlgili Olanların ve Sinema Öğrencilerinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Her görsel sanat dalında olduğu gibi, 7. sanat sayılan sinemada da bilgili olmak, kuramlardan haberdar olmak, sinema tarihini bilmek, günümüzdeki dinamiklere hakim olmak tecrübenin, çalışmanın yanı sıra tabii ki sürekli okumayı, araştırmayı da gerektiriyor.

Kişisel bilgi birikimleri, engin tecrübeler, deneyip yanılmalar, biyografiler, tavsiyeler içeren bu kitaplar sinema tutkumuzda veya hayatımızda bize ışık tutan, yol gösteren rehberler niteliğinde.

İşte bu kitaplar arasından “sinemaya ilgi duyanların mutlaka okuması gereken sinema kitapları” listesi oluşturmak istedim. Aralarında türkçeye çevrilmemiş kitaplar da mevcut. Bunun yanında listedeki çoğu kitabı e-kitap olarak da satın alabilir indirebilirsiniz. İşte karşınızda en iyi sinema kitapları:

1. Sinema Dersleri – Sergei Eisenstein

sinema dersleri

sinema dersleri

Sinemanın s’ siyle bile ilgiliyeseniz ünlü rus yönetmen Sergei Eisenstein’ ı duymuş olmalısınız. İşte bu kitap da Eisenstein’ ın verdiği derslerde öğrencisi  Vladimir Ninji tarafından kaydedilen notlardan oluşan bir eser Her öğrensinin okuması gereken bir sinema kitabı.

2. In the Blink of an Eye – Walter Murch

okunması gereken sinema kitaplari

okunması gereken sinema kitaplari

Kurgu ustası Walter Murch’ un yazdığı, İlker Canıkligil’ in çevirisini yaptığı kitap. Film kurgusu – montajı üzerine bir kitap okumanız gerekiyorsa kesinlikle bu kitabı okuyun. ( Ayrıca benim de kurgu üzerine yazmış olduğum yazıya buradan ulaşabilirsiniz )

3. Save the cat – Blake Snyder

save the cat

save the cat

Bir filmin kaçıncı dakikası can alıcı olmalıdır, izleyiciyi nasıl filme odaklarız, hikayemiz nasıl yaratılmalı gibi yüzlerce soruya cevap verip “iyi” bir film için formüller sunan bir kitap, save the cat.

4. Easy Riders-Raging Bulls How the sex-drugs-and rock ‘n’ roll generation saved Hollywood

Yazıldığı dönemin hatta bugünün bile Hollywood yaşantısını irdeleyen, yönetmenlerin, aktörlerin hayatlarını, sinema sektörünün dinamiklerini göz önüne seren müthiş bir kitap.

5. Dijital Film Yapımı El Kitabı

Neredeyse tamamen dijitalleşen sinema dünyasında temel film yapımı bilgilerine ulaşabilirsiniz. (Ayrıca film yapımı ile ilgili şu yazımı okuyabilirsiniz)

film yapimi kitaplari

film yapimi kitaplari

Bu kitabı, en iyi sinema kitapları arasına alma sebebimiz, film yapımında baştan sona lazım olan bilgileri anlaşılır ve basit bir şekilde sunuyor olması. Kitapta, çekim ekipmanlarını tanıtıyor, kamera açılarını, ışıkları, kurguyu, senaryoyu , dağıtımı yani kabaca ihtiyacınız olan herşeyi anlatıyor.

6. Senaryo – Senaryo Yazımının Temelleri – Syd Field

senaryo yaziminin temelleri

senaryo yaziminin temelleri

Eğer bir senarist olmak istiyorsanız veya en azından senaryo yazımından anlamak istiyorsanız mutlaka okuyun. Syd Field dramatik yapıda bir usta. (senaryo nasıl yazılır yazıma göz atabilirsiniz)

7. Sinema Nedir – Andre Bazin

sinema kitaplari

sinema kitaplari

Bu kitabı orijinal dilinde ( qu’est-ce que le cinéma?) veya ingilizce (what is cinema) okumanızı tavsiye ederim. Gelmiş geçmiş en iyi film teorisyenlerinden biri olan Bazin, sinema akımlarını anlatan, hatta etkileyen bir kitaptır. Mutlaka okunması gereken sinema kitpaplarındandır.

8. Gerilla Filmcinin El Kitabı – Chris Jones, Andrew Zinnes, Genevieve Jolliffe

sinema kitaplarindan secmeler

Düşük bütçelerle , arkadaş oyuncularla, idare eden kameralarla, izin mizin gerektirmeden, büyük setlere ihtiyaç duymadan film yapma tavsiyeleri içerir. Aslında ülkemizde dinamikler çok az  daha farklı işliyor ancak okurken adapte edebilirsiniz.

9. Sinema I-II – Gilles Deleuze

gilles deleuze sinema kitaplari

gilles deleuze sinema kitaplari

İki ciltten oluşan bu eser , Gilles Deleuze’ ün sinema üzerine düşüncelerini ve kuramlarını yansıtıyor. Görüntü, hareket ve zaman öğelerini barındıran sinemadaki imgeleri  sınıflandırıyor ve yorumluyor.

10. Ünlü yönetmenlerden sinema dersleri

sinema kitabi

Sadece yönetmen olmak isteyenlerin değil , herkesin okuması gereken bir kitap. Martin scorsese, David lynch, Pedro Almodovar, Emir Kusturica, Jean-luc Godard, Woody Allen , Robert Rodriguez gibi yönetmenlerin hayat ve sinema üzerine anektodları.

11. The Film Book – Ronald Bergan

mutlaka okunmasi gereken sinema kitaplari

mutlaka okunmasi gereken sinema kitaplari

Metal bir kutusu olan bu kitaba son senelerde kitap evlerinde sık sık rastlamışsınızdır.  Kitapta sinema tarihinden, film janralarından ( film türleri- janraları yazıma buradan ulaşabilirsiniz), yönetmenlerden , sinema tarihine çığır açmış filmlerden söz ediliyor. Bunun yanında güncel bir kitap olduğu için mutlaka okumalısınız.

12. YÖNETMENLİK –  Mike Goodridge

yonetmenlik

“Yönetmenlik nedir? Bir yönetmen ne iş yapar? Setteki rolü nedir?” sorularına cevap veren bu kitap aynı zamanda setteki ekipleri ve birbiriyle ilişkilerini, film yapımında prodüksiyon kısmını irdeliyor. ( Film ekibi ve hiyerarşi yazımı buradan okuyabilirsiniz)

13. Bir Film Nasıl Okunur? – James Monaco

bir film nasil okunur

bir film nasil okunur

James Monaco tarafından yazılan bu kitap, film yapımını en ince detaylarıyla anlatır. Okuyanı, teknik ve teorik olarak besleyecek olan, zaman zaman referans alınası, mükemmel bir sinema kitabıdır.

14. Sinema Manifestoları – Şenol Erdoğan

mutlaka okunmasi gereken en iyi sinema kitaplari

mutlaka okunmasi gereken en iyi sinema kitaplari

Şenol erdoğan’ ın altıkırkbeş yayınları’ndan çıkan kitabında sinema manifestoları yer alır. Sinemaya yön vermiş akımlarından ve yarattıkları manifestolardan söz eder.

15. SİNEMA, BENİM MEMLEKETİM – Fatih Akın

sinema benim memleketim

Türk sinemasının en önemli yönetmenlerinden, müthiş filmlerin sahibi Fatih Akın,  bu kitabında, çektiği filmlerin bilmediğimiz , kamera arkasında kalan taraflarını anlatıyor. Kitabın dili de oldukça akıcı

16. Türk Sinemasının Ustalarından Sinema Dersleri – Pınar Tınaz

en iyi sinema kitaplari

en iyi sinema kitaplari

Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Memduh Ün, Yavuz Turgul, Sinan Çetin, Yavuz Özkan, Feyzi Tuna, Ali Özgentürk ve Orhan Oğuz gibi türk sinemasının duayen yönetmenleri, sinemayla ilgili görüşlerini, kişisel deneyimlerini, nasıl yönetmen olduklarını anlatıyor bu kitapta. Kesinlikle okunması, not alınması ve ders çıkarılması gereken sinema kitapları arasında.

17. HANEKE HANEKE’ Yİ ANLATIYOR –  Philippe Rouver & Michael Cieutat

haneke

İki yılda ve toplam 50 saatte tamamlanmış, usta yönetmen Haneke’yle söyleşiden derlemeler, nasıl atör olunur , iyi bir yönetmenin üslubu, bakış açısı nasıl şekillenir sorularına cevap verir nitelikte.

 18. Sinemaya Giriş, Kara Film – Jennifer Fay

sinemaya giris

sinemaya giris

Amerika’ yla özdeşleştirilmiş olan “film noir” kara film akımının Avrupa  sinemasıyla bağlantıları, sinemanın, 2. Dünya Savaşı sonrasında ABD, Avrupa, Ortadoğu ve Latin Amerika’daki yükselişi bu kitapta inceleniyor

19. Sinema Kuramları (1-2) / Kollektif

sinema kitaplari - sinema kuramlari

Türkiye’ de alanlarında uzmanlaşmış, farklı üniversitelerde ders veren akademisyenlerin oluşturduğu bu kitap dizisi, sinema kuramlarını, neler olduğunu ve tarihsel gelişimlerini açıklıyor.

20. Sinemada Anlam Yaratma – Seçil Büker

sinemada anlam yaratma

sinemada anlam yaratma

Seçil Büker’ in yazdığı bu kitapta, sinemanın, özellikle gösterge bilim ve “farklı disiplinlerle ortak çalışma alanları” üzerine, yönetmenlik, kurgu, renk kullanımı üzerine bilgilerin, düşüncelerin yer aldığı ve film eleştirilerinin bulunduğu mutlaka okunması gereken “türkçe” sinema kitapları arasında.

Eğer ikinci bir liste yapmam gerekseydi aşağıdaki gibi olurdu:

 • Bir Çirkin Kral – Yılmaz Güney
 • Mühürlenmiş Zaman – Andrei Tarkovsky
 • POLİTİK KAMERA, ÇAĞDAŞ HOLLYWOOD SİNEMASININ İDEOLOJİSİ VE POLİTİKASI – DOUGLAS KELLNER, MİCHAEL RYAN
 • Bir Sinemacının Anıları – Atıf Yılmaz
 • Sinemada Ulusal Tavır / Halit Refiğ İle Söyleşi – Şengün Kılıç Hristidis
 • Hollywood’un Film Dili – David Bordwell
 • Türk Sinemasında Sansür
 • Making Movies – Sidney Lumet
 • Directing: Film Techniques & Aesthetics (5. baskı 2013) – Michael Rabinger & Mick Hurbis-Cherrier
 • The Writer’s Journey –  Christopher Vogler
 • Something Like an Autobiography – Akira Kurosawa
 • On Directing Film – David Mamet
 • Sinemada Anlam Yaratma
 • Film Duyumu – Sergei Einstein

Sinema meraklılarının, sinema öğrencilerinin mutlaka okunması gereken kitapları inceledim. Eğer sizin de eklemek istedikleriniz varsa, bize facebook ( junkcreative ) ve instagram ( junkcreative )üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıları da Seversiniz