İlginç – Farklı Tasarımlı Dronelar

İnsansız hava aracı drone kullanımı bu kadar yaygınlaşmışken ve bir de en iyi drone yazısından sonra bir de ilginç, sıradışı tasarıma sahip drone’ lara yer vermek istedik. 4 kanallı ve simetrik bir görünüme sahip klasik dronelardan çok daha farklı olan bu cihazların özelliklerinden, fiyatlarından ancak daha çok tasarımlarından söz edeceğiz.

Do it yourself (DIY) yani kendin- tasarla drone’ ları da hazır drone almaktan çok daha ucuz ve zevkli hale gelmeye başladı. Bu makalede ev yapımı drone nasıl yapılır konusundan bahsetmeyeceğiz ancak listede bu drone lara da yer vereceğiz.

1. Parrot Disco

parrot disco tasarimi

parrot disco tasarimi

En iyi drone’ lar listesinde Parrot Bebop’ a yer vermiştik. Ancak ilginç tasarımlı drone listesinde aynı markanın Disco modeline yer vermek istedim. Küçük bir uçak görünümüne sahip cihazda iki kanat, ön tarafta da kamera bulunuyor. Bataryası, 45 dakika gibi uzun bir uçuş süresi imkanı sağlıyor.

720p (HD) görüntü kalitesinde video kaydeden Parrot Disco,  32 gb dahili depolama hacmine sahip. SkyController 2 kumandasıyla  ve sanal gerçeklik gözlüğüyle gerçek bir uçuş deneyimine sahip olabilirsiniz.

Parrot Disco Amerika Fiyatı: 1000 Dolar

Parrot DiscoTürkiye Fiyatı : 6.300 TL

2. Power Vision PowerEgg

power vision poweregg

power vision poweregg

İsminden de anlayacağımız üzere yumurta şeklinde olan bu drone, 16 megapiksel görüntü kaydedip, 4K video çekebiliyor. Havalandıktan kısa bir süre sonra, ayakları kapanan ve rahat video çekme olanağı sunan bu insansız hava aracında, 3 eksenli stabilizasyon ve otopilot sistemi de mevcut.

Yaklaşık 23 dakika uçuş süresi ve  5 km uçuş mesafesi sağlayan PowerEgg, eve geri dön komutuna da sahip. Yani tek tuşla olduğunuz bölgeye geri dönüyor. Cihazın, follow me, (çektiğiniz hareketli nesneyi takip) orbit mode (istediğiniz nesnenin çevresinde ) ve cable cam (belirli bir yolda sabit) uçuş modları mevcut

PowerEgg Amerika Fiyatı : 1.300 Dolar

 3. Top Race TR-U12 Robotic UFO

siradisi dronelar : Top Race TR-U12 Robotic UFO

siradisi dronelar : Top Race TR-U12 Robotic UFO

35 dakikada şarjı dolan ve 12 dakika uçuş süresi olan, küre şeklindeki bu drone sadece 500 gr ağırlığa sahip. İçeride ve dış mekanda uçurabileceğiniz bu oyuncak güzel bir hediye seçeneği olabilir . Ayrıca pervaneleri biryerler çarpma, kırma veya yaralanmaktan korkma derdi de yok :)

Amerika Fiyatı: 30 Dolar

4. Top Race F22 Stunt Fighter Jet  Quadcopter

farkli tasarima sahip dronelar mini f22

farkli tasarima sahip dronelar mini f22

Daha önce hiç F22 jet uçurdunuz mu? En azından bu minicik jetle bunu deneyebilirsiniz.7cm ene 13 cm boya sahip dünyanın en küçük F22 jeti, mavi kırmızı beyaz renklere ve  led ışıklara da sahip. 9 dakikada dolan bataryası, 5-6 dakika uçuş süresi sağlıyor.

Amerika Fiyatı : 60 Dolar

5. Arı Drone – Plan Bee

ari tasarimli drone

ari tasarimli drone

Endüstriyel tasarımcı Anna Haldewang tarafından tasarlanan bu drone’ lar aslında, nesli tükenmesinden korkulan arıları simule edebilmek için tasarlanan bir mini drone modeli. Yapay olarak tozlaşmayı sağlamak amacıyla tasarlanan bu droneların tasarımı çiçek şeklini andırıyor. Drone’ un alt kısmında, çiçekleri algılamak için mor ötesi ışık kullanılan kamera ve polenleri emen bir modül mevcut. Poleni de havayla itip başka çiçeklere polen bırakıyor.

6. Bileklik Drone – Nixie Quadcopter

Bileğinize takıp dışarı çekabileceğiniz Nixie adı verilen bu küçük drone, Christoph Kohstall tarafından bulunmuş ve geliştirilmiş. Şimdi sıkı durun :) 1080p yani full-hd video çekebilen bu küçücük  45 gr ağırlığa sahip cihaz aynı zamanda fotoğraf da çekmekte. Bileğinizin üzerinden havalanan bu drone kendinizi ajan gibi hissetmenizi sağlayacak. Aynı zamanda, giyilebilen selfie drone’ u diye adlandırılan bu cihaz henüz satışa sunulmadı. Merakla bekliyoruz.

BONUS : Absürd Dronelar

i. Kedi Drone (+İnek drone + Devekuşu drone)

ilginc dronelar kedi drone

ilginc dronelar kedi drone

İşte karşınızda Orvillekopter. 2012 yılında araba kazası sonucu ölen kedisini drone a çeviren sanatçı Barty Jansen, kedisinin kuşları çok sevdiğini de ekliyor :) İç organlarını çıkarıp kedi drone yapan Jansen’ in hayata geçirdiği diğer projeleri ise inekten ve deve kuşundan drone yapmak. Bu deli adamın projelerini buradan⇐ takip edebilirsiniz.

ii. Pretzel Drone

pretzel drone

pretzel drone

Alın size bir manyaklık daha. Yeme de yanında uçur. Pretzelden (yani çubuk krakerden diyelim hadi) drone gereksiz yaratıcılığın sınırlarını zorluyor. Büyük pretzellerle motoru taşıyan, küçük pretzellerle destekler oluşturulan bu drone’ un uçuş videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

iii. Bisiklet Tekerleğinden Drone

Bisiklet tekerleğinden drone ise daha akıl karı bir tasarım. En azından metal bir çerçeveye ve pervane görünümüne sahip. Jasper van Loene, tasarladığı drone’ a aynı zamanda Drone it yourself ismini vermiş. Drone’ unu kendin yap anlamına gelen bu ismi vermesinin sebebini aşağıdaki videoda daha iyi anlayabilirsiniz :) Eğer yeterli ekipmanınız ve sabrınız varsa deneyin derim.

İlginç, farklı tasarıma sahip drone’ları inceledik hatta absürdlük seviyesine gelen drone’ları gördük . Bakalım zaman daha neler gösterecek :)

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir;