Sony Amiral Gemisi A9 ’ u Tanıttı A9 Fiyatı ve Özellikleri

sony a9 ozellikleri

sony a9 ozellikleri

Sony, aynasız fotoğraf makinesi segmentini ele geçirdiği Alpha serisinin güzide makinesi A7′ den sonra şimdi de A9 ‘ u piyasaya tanıttı. Para biriktirip A7 alma hayallerine de bir bakıma balta indiren Sony A9′ un özelliklerini, fiyatını inceleyelim.

Sony A9 Özellikleri

sony a9 piyasaya tanitildi

sony a9 piyasaya tanitildi

  • 4 K video kaydı yapabilen Sony A9′ da dahili 5 akslı stabilizasyon, tireşim engelleyici mevcut. Ayrıca çift SD kart slotu var.
  • Sony A9 , tıpkı A7 gibi full-frame, tam kare, 24.2 megapiksel sensöre sahip. Ancak bu kadarla bitmiyor, Exmor RS CMOS sensöre entegre hafıza çipi bulunuyor ki bu da 20 kata kadar hızlı okuma süresi demek. 
  • Ayrıca bu aynasız makinenin heyecan verici özelliklerinden bir tanesi de, saniyede 20 kare fotoğraf çekebiliyor olması. Bu kadarla bitmiyor.; sürekli fotoğraf çekiminde  362 Jpeg, 241 Raw imaj kaydedebiliyor. Özellikle aksiyon ve spor fotoğrafçıları için de muazzam bir özellik.
  • Sony A9′ un göze çarpan yeniliklerinden, özelliklerinden biri de, shutterspeed‘ inin perde hızının 1/32.000 e ulaşması. Yani saniyenin 32.000′ de birinde fotoğraf kaydedebiliyor.
  • Sony A9′ un tam 693 AF noktası yani otomatik netleme noktası mevcut.(yanlış okumadınız 693) Çerçevenin yaklaşık %93′ lük bölümünde doğru netleme yapabiliyor.
  • Bu heyecan verici makinenin, elektronik vizörünün, Sony’ nin en keskin vizörü olduğunu belirtelim.
  • Sony nin yeni kamerası A9′ un merakla beklenin özelliklerinden biri de ( fiyatı dışında) , batarya süresi. Bu aynasız kamera Sony’ nin diğer full-frame aynasız kameralarına göre 2.2 kat daha fazla batarya süresine sahip

Sony A9 Fiyatı

sony a9 fiyati

sony a9 fiyati

Yazının başında Sony’ nin aynasız segmentini ele geçirdiğini, heyecan verici teknolojilerle, mükemmele yakın (batarya süresi hariç) kameralar ürettiğini belirtmiştik. Ancak bu güzelliğin de bir bedeli oluyor maalesef. Henüz Sony A7 serisinin fiyatları düşmemişken bu makinenin fiyatı 4.500 dolar olarak belirlendi. Sony A9, 25 Mart’ ta satışa sunulacak.

Sony’ nin fiyat stratejisi biraz yüksekten uçuyor. A9′ un fiyatıyla da Sony, gerilla filmcilerden ziyade, orta bütçeli profesyonel film yapımcılarını hedefliyor. Hepimiz hemfikiriz Sony A9′ un özellikleri (daha detaylı buradan inceleyebilirsiniz) çok çok iyi ancak bu fiyat ne kadar “doğru belirlenmiş” tartışılır. Kısacası Sony A9 fiyatı 4.500 dolar ancak bu makineye sahip olabilmeniz için, lensi, batarya gribi, aksesuarları ıvır zıvırı ile ortalama 6000-7000 dolar harcamanız gerekecek.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir;