Stok Fotoğrafçılık Nedir? Stok Fotoğrafçılığından Kazanç Sağlamanın Yolları

stok fotoğçılık

stok fotoğçılık

Bu makalede, fotoğraf dünyasını -özellikle son 6-7 yıldır- epey meşgul eden konuya , stok fotoğrafçılığa ve bu uğraştan para kazanmaya değineceğim. Fotoğraf çekerek para kazanmanın yollarından biri olan stok fotoğrafçılık, son yıllarda oldukça tercih edilen, asılsız iddalarla da önerilen ( benim arkada kuş resmi koymuş ayda 10.000 kazanıyormuş gibi), ancak büyük çoğunlukla, kısa süreli heves sonucu vazgeçilen bir alan. Bunu makalenin başında belirtiyorum ki daha sonra “e hani çok para vardı bu işte” denilmesin.

Stok fotoğrafçılıktan yüksek kazanç elde edilir mi? Bu soruya cevap vermek için önce “stok fotoğrafçılık nedir?” sorusuna cevap arayalım. Daha sonra stok fotoğrafçılığı nasıl yapılır, nasıl stok fotoğraf çekilir konularına değinelim son olarak ise, stok fotoğraf sitelerini inceleyip, merak edilen stok fotoğraf satmak ve para kazanma mevzusuna değinelim.

Stok Fotoğrafçılık Tanımı

Stok fotoğrafçılık, belirli alanlarda çekilen fotoğrafların, belirli telif ücreti karşılığında, stok fotoğraf paylaşım platformları üzerinden satılmasıdır. Çeşitli kategorilerdeki profesyonel fotoğraflar, çeşitli boyutlarda (genelde en yüksek çözünürlükte ve onun altındaki boyutlarda), farklı kullanımlara açık (tv, yazılı basın, web, -medya-) olarak satılır.

stok fotoğrafçılık tanımı

stok fotoğrafçılık tanımı

Bir fotoğraf, bir defadan fazla, hatta binlerce kere satılabilinir. Satın alınma sayısı kadar fotoğrafçı ve web sitesi para kazanır. Stok fotoğraf siteleri satılan fotoğraflar üzerinden komisyon alır. Genelde, akla hemen online mecralar gelse de, stok fotoğrafçılığın yaklaşık 80 yıllık bir geçmişi vardır. Günümüzde de ,hala geleneksel stok fotoğrafçılık yapılır. Stok fotoğraflar, kullanım alanlarına göre, exclusive, yani çok kaliteli ve pahalı, orta seviyede ve çoğumuzun bildiği ve tercih ettiği düşük seviyede fiyatlı ve buna göre kullanımlı olarak 3′ e ayrılır.

Stok Fotoğraf Nasıl Çekilir? Nasıl Satılır?

Stok fotoğrafta, sanatsal bakış açısından daha çok göstermek istediğinizi yüksek kalitede göstermeniz, sunmanız önemlidir. Doğru ışıkta, doğru pozlama değerleriyle, keskinliği ve renk değerleri iyi görseller stok fotoğrafçılıkta kabul görür.

Stok fotoğraf satmaya hemen, bir engelle veya prosedürle karşılaşmadan başlayamazsınız. Çoğu online stok fotoğraf alanına girmek, kabul edilmek için sizden kendinizi kanıtlamanızı isterler. Öncelikle, fotoğraf bilginizi ölçen testler, sorular olur. Bu aşamayı geçerseniz, belirli sayıda fotoğrafınızı, istenilen kriterde çekip yüklemenizi isterler. Eğer bu yüklediğiniz fotoğraflarınız da kabul görürse, stok fotoğrafçılığa ilk adımınızı atmış olursunuz.

stok fotograf örneği

shutterstock’ dan alınan bir stok fotoğraf örneği.(kompozisyona renklere ve kullanılan öğelere dikkat edilince iş dünyası için çekildiği anlaşılıyor)

Yükleyeceğiniz imaj, yüksek kalitede olmalıdır. Ne gösterdiği belli, kompozisyonu doğru, ışık ve pozlaması, renkleri düzgün olmalıdır. Bu kaliteyi yakalamak için çok satılan stok fotoğrafları incelemenizi, onlardan feyz almanızı öneririm. Nasıl çekilmiş, nasıl oynanmış, ışık nasıl, renkler nasıl, odak nasıl, hangi açıyla çekilmiş, nasıl pozlanmış vs.. Stok fotoğraf çekerken “bu fotoğrafı kim, ne için satın alsın?” sorusu hayati önem taşır.

Stok Fotoğraf Kategorileri:

Stok fotoğraflar, amaçlarına göre belirli kategorilere, konulara ayrılır. Popüler stok fotoğraf kategorileri genelde aşağıdaki gibidir;

 • İş-ofis fotoğrafları
 • Şehir fotoğrafları
 • Moda fotoğrafları
 • Doğa- Hayvan- Bitki fotoğrafları
 • Yemek fotoğrafları
 • Spor fotoğrafları
 • Mimari fotoğraflar
 • Teknoloji fotoğrafları
 • Sağlık sektörü fotoğrafları
 • Gezi-seyahat fotoğrafları
istock' tan alınan bu fotoğraf doğra fotoğrafları kategorisindedir

istock’ tan alınan bu fotoğraf doğra fotoğrafları kategorisindedir

Stok Fotoğraf Alıcıları Kimlerdir?

Stok fotoğraf, fotoğrafçıya, stüdyoya, çekime ayrılan bütçeden kurtulmayı sağlar (bir bakıma). Kolay ulaşılabilir ve görece ucuz satın alınabilinir olması, tercih sebebidir. Hatta şöyle söyleyelim; stok fotoğraf, milyarlarca dolarlık bir endüstridir. Peki kim satın alır stok fotoğrafları?

 • Yazılı basın, dergiler ve gazeteler
 • Reklam ajansları
 • Grafik tasarımcılar
 • Fotoğrafçılar (vakit olmayan veya düşük bütçeli işler için)
 • Yayın evleri
 • Web siteleri ve bloglar
 • Şirketler
 • Web tasarımcılar

Stok Fotoğraf Siteleri

 • photodune
 • 123rf-logo
 • istock
 • shutterstock-logo

İnternette bir görsel aradığımızda, muhakkak üzerinde imza, yazı bulunan hatta tüm görseli kaplayan örneklerle karşılaşmışızdır. Bu gördüğümüz örnekler genelde 4-5 stok fotoğraf paylaşım sitesinin amblemleri veya yazılarıdır. Stok fotoğraf satmak için de en önce bu siteleri tercih ederiz. Peki piyasayı ele geçiren, en çok bilinen, en popüler stok fotoğraf siteleri hangileridir?

 1. ShutterStock
 2. iStock (Getty Images)
 3. Photodune (Envato)
 4. 123RF
 5. BigStock (ShutterStock)
 6. DreamsTime
 7. Fotolia (Adobe)

İlk 3 (hatta ilk 4) sırada yer alan stok fotoğraf sitesi en çok tercih edilen, milyonlarca görsel barındıran ve haliyle rekabetinde yüksek olduğu internet siteleridir. Bu siteleri, kategorilerini, ara yüzlerini, infolarını incelemenizi öneririm.

Stok Fotoğraftan Para Kazanmak

stok-fotograf-siteleri

Stok fotoğraf, kazanç kapılarını açar mı, stok fotoğrafçılık iş olarak yapılabilinir mi?” “Stok fotoğraf satarsam üzerime para yağar mı?” soruları- ümit kırmak gibi olmasın- biraz gecikmiş sorulardır. Rekabetin son 4-5 yılda, muazzam derecede artması, patron olmadan, müşteri olmadan çalışıp, kolay yoldan para kazanma arzularıyla körüklenen bu sektörü hem büyütmekte hem de belirli düzeyde gelir elde etmeyi zorlaştırmaktadır.

İşte bir ümit kırıcı ifade daha: Eğer stok fotoğraftan para kazanmak istiyorsan kısa vaadeli değil, uzun vaadeli düşün. Benim tanıdığım kimse, henüz ilk 1-2 ayda stok fotoğraftan 3-5 dolardan fazlasını elde edebilmiş değil. Bu 3-5 doları kazananlar da şanslı insanlar. Eğer kocamaaan bir boş vaktiniz ve dev gibi bir portfolionuz yoksa kısa zamanda yüksek meblağlar elde edemezsiniz. Stok fotoğraf işi, uzun vaadeli bir çalışma, emek ister.

Stok Fotoğrafçısı Nasıl Olabilirim?

 1. Öncelikle yeterli tecrübeye ve ekipmana sahip olun. Eğer bu ikisinden biri eksikse, “stok fotoğraftan ayda 100 dolar bile kazansam yeter” hayalini unutun. Çekmek istediğiniz tarzda fotoğraflara göre, iyi bir kamera, iyi birkaç lens e sahip olun. Ekipmanlarınıza yatırım yapın.
 2. Çok sık fotoğraf çekin ve bunları çok sık “edit”leyin. Photoshop, Lightroom gibi programlara hakim olun. Ne kadar çok kendinizi bu konuda eğitirseniz, rekabette o kadar üst sıralara çıkarsınız.
 3. Stok fotoğrafları inceleyin. Çok satılan, az satılan, son zamanlarda çok satılan, kategorilere göre satılan popüler fotoğrafları inceleyin. Neden çok satılıp satılmadığını düşünün, inceleyin, kendinize ders çıkarıp, yol haritası çizin. “Hangi kategoride nasıl fotoğraf çekmeliyim?” sorusuna cevap arayın.
 4. Yeterli tecrübeye, eğitime sahip olduktan sonra ve portfolyonuzda en az 400-500 güvendiğiniz fotoğraf olduktan sonra, stok fotoğraf sitelerinde satış yapmaya başlayın. Azar azar, düzenli olarak fotoğraf yükleyin. Fotoğraf yüklerken bir yandan da fotoğraf çekmeye devam edeceğiniz için azar azar diyorum.
 5. Satmaya çalıştığınız, yüklediğiniz fotoğraflar için geri dönüş almaya çalışın. Feedback stok fotoğrafçılığında çok önemli. Fotoğraflarınız satılıyor mu? Kimler tarafından satın alınıyor? Bu sorulara göre istatistikler oluşturun.
 6. İlk başlarda, fotoğraflarınız hiç satılmayabilir; demotive olmayın. Stok fotoğraf siteleri de görsellerinizi kabul etmeyince buna sinirlenmeyin, “nasıl daha iyi fotoğraf çekip satabilirim”e odaklanın.

Daha önce de belirttiğim gibi, stok fotoğrafçılıktan kazanç elde etmek, uzun bir yolculuktaki son istasyon. Asıl önemli olan, buraya varmadan durduğunuz istasyonlardaki elde ettiğiniz tecrübe, eğitim. Kısaca toparalmak gerekirse, makalemizde, stok fotoğrafçılık nedir, stok fotoğraf satmak, stok fotoğrafçılık siteleri, kazancı gibi konuları inceledik. Umarım faydalı olmuştur.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir: