Fotoğrafta Uzun Pozlama Nasıl Yapılır

Fotoğraf çekmeye başladıktan kısa bir süre sonra daha yaratıcı, etkileyici kareler yakalamaya çalışıyoruz. İşte uzun pozlayarak çektiğimiz fotoğraflar da bunlardan biri. Özellikle gece şehrin ışıkları , yıldızların hareketleri ,  extreme sporlar vs  bize hareket izlerini bırakarak sanatsal görüntüler sunar.

Gece nasıl fotoğraf çekilir yazımda  biraz bahsettim gerçi ancak bu makalede, nasıl uzun pozlama fotoğrafı çekileceğinden, uzun pozlama yapılırken dikkat edilmesi gerekenlerden kısaca söz edeceğim. Bunun yanında uzun pozlama fikirleri de sunacağım. İyi okumakar şimdiden.

Uzun Pozlama Fotoğrafları Nedir? Nasıl Çekilir?

Fotoğrafta uzun pozlama – aslında adı üstünde – perde hızının yavaş olup, fotoğraf makinesinin sensörünün, gelen görüntüyü uzun bir sürede kaydetmesine denir. Mercekten gelen görüntü uzun bir süre sensöre işlenir ve daha sonra perde kapanır ve görüntü işlenir. (Perde hızı- shutter speed – iso – diyafram üzerine yazıma buradan ulaşabilirsiniz.)

fotografta uzun pozlama nasil yapilir

fotografta uzun pozlama nasil yapilir

  • Uzun pozlama genellikle akşam üzeri veya gece yapılır. Ortam ışığı az olduğu için perde hızını düşürmek mümkün olur. Örneğin bir olayı 2-3 saniye hatta 15-20 saniye boyunca kaydedebilirsiniz. Ancak gün ışığında da uzun pozlama yapabilirsiniz. ( Detayları Aşağıda anlatacağım)
  • Uzun pozlama genelde manuel modda yapılır. Makine ayarlarından söz edecek olursak, perde hızını düşürmek ve doğru görüntüler elde edebilmek için ISO’ yu aşağılara çekmeniz ( 100-200 civarına) doğru bir hamle olacaktır.
  • İkinci olarak, uzun pozlama fotoğraflar genelde manzara fotoğrafları veya geniş açılı lenslerle çekilen fotoğraflar olduğu için, heryerin keskin çıkmasını sağlamak;  bunun yanında tekrar perde hızını düşürebilmek için diyaframı kısmanız ( f değerini yükseltmeniz) gerekli olacaktır. Hatta bence lensinizin en keskin noktası neyse ( genelde f.8 -f.14 aralığında olur) o aralıkta çekim yapmanız idealdir.
  • Uzun pozlama fotoğrafta netlemeyi de manuel yapmanız daha doğru sonuç verir. Önce çekeceğiniz konuyu netleyin ve daha sonra deklanşöre basın.

Uzun Pozlama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.Tripod şart!!!

Uzun pozlama fotoğraf elde edebilmeniz içn fotoğraf makinenizi sabitlemeniz ilk şartlardan. İster tripod olsun, ister üzerine yerleştireceğiniz, sabit bir eşya-  bir alan, makinenizi sabit tutmanız gerekli. (bazen istisnalar olabilir, yazımın ilerleyen kısmında anlatacağım) Eğer makineniz sabit olmazsa tüm görüntü kayar ve anlamsız bir fotoğraf olur. Zaten hareket eden nesneler hareketli çıkarken, bir de makinenizin hareketi fotoğrafınızı bulamaca çevirir. O yüzden uzun pozlama yaparken tripod kullanın.

2. Nd filtre kullanımı

Peki gündüz- gün ışığında uzun pozlama nasıl yapılır? Bunu becerebilmeniz için ya havanın çok bulutlu ve neredeyse karanlığa yakın olması, ya iç mekanda loş bir ışıkta olmanız yada ND filtre kullanmanız gereklidir. Lenslerinizin önüne takacağınız ve gelen ışığı bir ölçüde karartan camlar, ND filtreler shutter speed i yani perde hızınızı düşürmenizi sağlar. Ancak benim önerim nd  filtre kullanacaksanız sık tekrar yapmanız ve havanın çok güneşli olmaması yönünde.

3. Uzaktan Kumanda – Zamanlayıcı

Uzun pozlama yaparken makinenizin ufacık bile titremesi karenizi berbat edebilir. ( bunu bazen dslr ınızın küçük lcd ekranından farkedemeyebilirsiniz) İşte deklanşöre bastığınızda bu ufak titreme yüksek ihtimalle olacaktır. Makinenizin titremesini engellemek için bir uzaktan kumanda alabilirsiniz. Ancak artık neredeyse tüm dijital fotoğraf makinelerinde zamanlayıcı mevcut. Yani, aynı şekilde,  fotoğraf makinenizi 3-5-10 saniye sonra fotoğraf çekmeye ayarlayıp deklanşöre basarsanız sabit bir görüntü elde edebilirsiniz.

gokyuzu uzun pozlama

gokyuzu uzun pozlama

4. Uzun Pozlama Fotğrafı Çekeceğiniz Mekan – Zaman

Genelde uzun pozlama fotoğrafları büyük bir alanı kapsar. ( Örneğin şehir fotoğrafları , manzara fotoğrafları) O yüzden manzara fotoğrafı yetilerinizi geliştirmenizi öneririm. (nasıl manzara fotoğrafı çekilmeli yazıma buradan ulaşabilirsiniz) Ayrıca iç mekanda , ışığın az olduğu yerlerde de çekimler yapabilirsiniz. Zaman olarak, gün batımında , gökyüzü  size çok güzel renkler vereceğinden uzun pozlayarak fotoğraf çekebilirsiniz.

5. Ön Çalışma – Tekrar

Uzun pozlayarak çok güzel görüntüler elde edebileceğiniz gibi, hiçbir anlamı olmayan garip fotoğraflar da çekebilirsiniz. O yüzden var olan uzun pozlama fotoğraflarını incelemeniz ve feyz almanız sizi geliştirir. ( burada birkaç örnek bulabilirsiniz) Ayrıca uzun pozlama fikirlerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Uzun Pozlama Fotoğraf Fikirleri

lunapark uzun pozlama

lunapark uzun pozlama

1. Trafik Işıkları– aslında klişe bir uzun pozlama fotoğrafıdır. Arabaların fren lambalarının oluşturduğu çizgi, trafik ışıkları ve çevredeki binaların kattığı kompozisyon rengi genelde yaratıcı fotoğraflar yakalamanızı sağlayacaktır.

2. Yıldız Fotoğrafları- hepimizin karşısına çıkıyordur. Gece gökyüzü fotoğrafları, uzun pozlayınca görünen yıldızların dairesel hareketleri, hatta kuzey ışıkları( umarım hepimiz görürüz)  bizi bizden alan fotoğraflardandır.

3. Giden bir aracı, yanında, aynı doğrultuda ve hızda takip ederek fotoğraflamak.  (bisiklet- araba- patenli vs) . Bu poz aslında “kuralları yıkmak” olarak kabul edilebilir.

havai fisek uzun pozlama

havai fisek uzun pozlama

4. Lunapark– belki de uzun pozlama yapmak için en doğru yerlerden. Müthiş bir ışık ve renk cümbüşü olan lunaparklarda uzun pozlamalar yapabilirsiniz.

5. Havai fişek gösterileri – Havai fişek fotoğraflamak, şehirdeki diğer binalarla hatta insanlarla bu pozları kombine etmek portfolyonuza çok güzel fotoğraflar katacağı gibi sürekli bu gösterileri takip etmenize neden olacak.

6. Şelale fotoğrafları – suyun hareketini kaydetmek uzun pozlama fotoğrafların olmazsa olmazlarından.

Makalemde genel olarak, uzun pozlama nasıl yapılır, uzun pozlayarak fotoğraf çekmek için gerekenler ve uzun pozlama fikirlerini anlatmaya çalıştım. Makinenizin markasının, fiyatının, lensinizin hiçbir önemi yok. Elinize bir tripod ve bir makine alın ve uzun pozlayarak yaratıcı fotoğraflar çekin.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir: