Film, Reklam, Video Post-Prodüksiyon

fil video montajı

Film kurgusu, belki de filmin en önemli sürecidir. Anlatmak istenilen konunun, verilmek istenen hissin masada şekillendiği hatta zaman zaman görece kötü çekilen görüntülerin toparlandığı aşamadır. Bu yüzden de filmlerin kurgusu, dikkat ve özen isteyen ve profesyonel bir dokunuşa ihtiyaç duyan önemli bir iştir.

Junk Creative ekibi olarak, filminizin, reklamınızın, belgeselinizin yahut videonuzun kurgusunu üstleniyoruz. “Kurgu ” terim olarak biraz kafa karışıklığına yol açmakta. Montaj, edit de denilebilinir. Montaj(montage) kurgunun, fransızcası, aynı şekilde “editing” de ingilizcesidir. Bu konuda çeşitli kafa karışıklıkları ve yanlış bilgi aktarımları okuyorum, itibar etmeyin.

Bizim verdiğimiz kurgu- montaj hizmetinin de kapsamına talep doğrultusunda karar veriyoruz. Bu yüzden post prodüksiyon hizmeti desek daha doğru olur. Bu post prodüksiyon sürecinin (veya montaj hizmeti diyelim) aşamalarını kısaca anlatayım.

1. Hazırlık – Önizleme – Kaba Kurgu

Öncelikle filminizin, videonuzun ne hakkında olduğu, ne anlatmak istediği, nasıl bir tempoya sahip olması gerektiği üzerinde dururuz. Buna göre bir yol planı düşünür ve uygulamaya karar veririz.

Ham görüntüleri aktardıktan ve yedekledikten sonra, çekilen planlar, sahneler üzerinde konuşuruz. Özel olarak kullanılması gereken planlar, görüntüler seçeriz. Daha sonraki süreç daha çok bizim elimizde. Hikaye ve senaryo dahilinde, filmde yer alan planlar üzerine düşünülür, filmin kabaca kurgusu yapılır,  sahneler sıraya dizilir. Buna kaba kurgu kısmı diyoruz.

film video editi

2. Filmin Kurgu- Montaj Aşaması

Filmin, videonun post prodüksiyon aşamasında en önemli kısmıdır. Planlar, sahneler ve sekanslar son halini alır. Kaba kurgusu yapılan görüntüler üstünde oynamalar yapılır. Filmin hikayesinde, senaryosundaki kurguda küçük değişiklikler yapılabilinir.( bu karar aşaması  – genelde- yönetmen ve yapımcı onayı dahilinde gerçekleşir). Film renk düzenlemesine ve ses tasarımına hazır hale gelir.

3. Color Grading – Renk Düzeltme Aşaması

Ham görüntünün renkleri düzenlenir. Daha gerçekçi , sinematik veya film kurgusuna göre daha sıcak daha soğuk renk düzenlemeleri – color grading yapılır. Film montajında renk düzenlemesinin büyük önemi vardır. Seyirciye verilmek istenen duygu renklerle de ifade edilir. Bir mesaj verilmek isteniyorsa renklerle verilebilinir.

4. Sound Design – Ses Tasarımı

Ses, bir videonun, filmin, reklamın en önemli parçasıdır. İnsanlar görüntüden önce sese tepki verir. Kaydedilen sesler üzerine iyileştirme, ses tasarımı yapılır. Ambiyans sesler, ses efektleri, foli (foley)ler döşenir. Bu düzenleme işi, ses mühendisi, profesyonel ekibimiz tarafından yapılır. Bunun yanında seslendirmeye ihtiyaç duyuluyorsa, sanatçıya ve metne karar verip seslendirme yapılır. Daha sonra seslere son kararı verince “final mixaj” yapılır.

5. Son Kurgu – Export – Revizyon

Kurgusu, ses tasarımı, renk düzenlemeleri yapılan film, video, bu aşamada tekrar gözden geçirilir. Baştan sona izlenir. Eğer değiştirilmek istenen kısımlar varsa, düzenleme gerektiren veya gözden kaçan detaylar varsa not alınır , düzenlenir; film artık son çıktı almaya hazır olur. Yapımcı ve yönetmen eşliğinde gerçekleşen bu revizyon sürecinden sonra filmin istenilen formatta son çıktıları alınır ve teslim edilir.

Tekrar gördüğümüz gibi, filmin, videonun, reklamın en önemli süreci kurgu sürecidir. Eğer bu süreçte bizimle çalışmak isterseniz, süreç ve kurgu fiyatları üzerine bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçin.