TV – VİDEO – EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜKLERİ

Full HD Nedir? HD Nedir? 720p & 1080p & 4K Video

Video çekerken olmasa bile televizyon satın alırken, akıllı telefonumuzu değiştirirken sürekli karşımıza ekran çözünürlükleri, HD, Full HD , 4k gibi kavramlar çıkar. Ekran çözünürlüğüne işaret eden bu terimler ve sayılar kafamızı çoğu zaman karıştırır.

Şu televizyon ekranı “Ultra HD” ymiş bu televizyon “Full HD”ymiş ama 3D’ymiş gibi seçenekler silsilesi. Peki bu ekran çözünürlüğü nedir? Ne işimize yarar? 4K nedir? Full HD nedir? Ultra HD nedir? Neden 4K ekran çözünürlüğü Full HD’ ye göre iyidir mesela? 4K, 1080p’ nin 4 katı mıdır? Bu sorular ve bunun gibi kafa karışıklıklarına cevap vermek için ekran çözünürlükleri listesi ve farklı çözünürlükleri sıralayıp inceleyelim.

ekran-cozunurlukleri

EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ NEDİR?

Ekran çözünürlüğü, bir ekranı, resimi oluşturan piksellerin sayısıdır. Her piksel, ekranda gördüğümüz (ekrana çok yakından baktığınızda veya büyüteçle vs baktığınızda farkedebileceğiniz gibi) küçük bir noktadır. Bu küçük noktalar da birleşip büyük resmi oluşturur. Günümüzde kullandığımız, yeni nesil, düz ekran televizyonlarda bu piksellerin sayısı 1 milyon ve 8 milyon arasındadır. Yani örneğin HD (720p) bir televizyonda 1 milyon piksel bulunurken, 4K bir televizyonda 8 milyon küçük nokta yani piksel bulunur.

Not

Televizyonun görüntü kalitesini belirleyen tek etken ekran çözünürlüğü değildir. Örneğin, 4K tv’ler her zaman full HD tv’ lerden çok iyi değildir. (ancak çoğu zaman öyledir)

 • Çözünürlük İsmi
 • 8K
 • Sinema 4K
 • Ultra HD (UHD)
 • 2K (QHD)
 • 1080p (Full HD)
 • 720p (HD)
 • Piksel Sayıları
 • 7680 x 4320
 • 4096 × 2160
 • 3840 x 2160
 • 2560 x 1440
 • 1920 x 1080
 • 1280 x 720
 • Alternatif İsimler
 • 8K
 • 4K – Cinema 4K
 • 4K – Ultra HD- Ultra High Definition
 • Quarter Full HD
 • Full HD – Tam Çözünürlük – FHD
 • High Definition – HD Ready – Yüksek Çözünürlük

4K – Ultra HD Nedir?

Son günlerde gündemi oldukça meşgul eden 4K ekranla başlayalım. Aslında bir televizyonun 4K olmasından söz ediyorsak, hayatımıza yeni giren bir kavramdan yani Ultra HD ‘ den söz etmeliyiz. Sinemada 4K çözünürlüğünde görüntü izleriz. 4K, teknik olarak , 4096 dikey piksele sahip çözünürlüktür.  Yani Ultra HD TV’ler 4K diye geçer ancak tam olarak eşdeğer sayamayız.3840 × 2160 (8.3 megapiksel) çözünürlüğe sahip olan Ultra HD televizyonlar, 1920 x 1080 yayın yapan Full HD televizyonlardan 4 kat daha fazla piksele sahiptir. (2.1 megapiksel)

Peki 4K ekran çözünürlüğü ne kadar gereklidir? 4K çözünürlük hayatımıza yeni yeni girmeye başladığı için (gündelik hayatımıza) henüz teknolojik adaptasyon süreci tamamlanamadı. 4K kayıt yapan kameralar, 4K yayın yapan (özellikle bulunduğumuz coğrafyada) kanal ve platformlar günümüzde hala sınırlı sayıda. Yani diyebiliriz ki, Ultra HD ekran  henüz bir gereklilik olarak kabul görmez.

Hızla ilerleyen bir teknolojik dünyada 1-2 yıl sonrasını öngörerek böyle bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız durum biraz göreceli. Çünkü aldığınız monitör, televizyon, kameranın bu süreçte  eskimesi, geri kalması söz konusu.

Televizyon Firmaları ve 4K Değerleri

*Televizyon Firmalarının 4 K Çözünürlük Tablosu Wikipedia’dan alınmıştır

1080p – Full HD Nedir?

1920 x 1080 ekran çözünürlüğüne sahip Full HD ekranlar, 16 ‘ya 9 (16:9) geniş ekranlı televizyon ölçülerini temel alır. 1080p, ekranın dikey çözünürlüğünü ifade eder. Yani, 4K televiyonun ölçülerini düşündüğümüzde, Full HD bir ekran 1K olmuyor (1920’ yi varsayarsak 2K ya eşit oluyor)

1080p ‘ deki “p” ne demek? sorusu aklınıza gelebilir. p= progressive scan (tek seferde tarama yöntemi) anlamına geliyor. 1080i çözünürlüğü karşınıza çıkabilir. Buradaki “i” de interlaced scan (aralıklı tarama yöntemi) anlamına gelir.

Zamanında çok popüler bir terim olan “blu-ray” formatındaki filmler 1080p çözünürlüğe sahipti.  Youtube, Vimeo, Netflix (veya online dizi, film, video siteleri) gibi platformlar genellikle 1080p’ ye (Full HD) kadar çıkabilmekte. Hatta Youtube 4K video’yu desteklemektedir. Ancak günümüzde yaygın olarak kullanılan “kaliteli çözünürlük” 1080p’ ye işaret eder.

Not

Tabloda ve görselde 8K, 2K ekran çözünürlükleri de yer alıyor . Ancak Makalede daha çok sık kullandığımız, duyduğumuz, hayatımızın içinde var olan teknolojileri anlatmaya çalıştım.(Şİmdilik)

720p – HD Nedir?

HD , artık günümüz dünyasında eskimeye yüz tutmu bir terim. Ancak ülkemizde hala oldukça kullanılan bir teknoloji. 1280 x 720 piksel çözünürlüğe sahip ekranlarda 1 milyon piksel bulunurken, 1080p ekranlarda 2 milyon piksel bulunur.

Ekran Çözünürlüğü Ne Kadar Önemli?

Görüntü kalitesinde, ekran çözünürlüğü yanında ekranın üretim teknolojisi, materyali, renk, keskinlik gibi özellikler önemli olduğu gibi ekran boyutu da önemlidir. Küçük bir ekranda (örneğin akıllı telefon ekranı) 720p HD çözünürlüklü bir videoyla 1080p videonun farkını anlayamazsınız. Hatta 720p izlemeniz hacim ve hız açısından daha sağlıklı olabilir. Bunun yanında ekrana hangi uzaklıktan baktığınızda tartışmalara yeni bir boyut getirdi. (yakın mesafeden izlenildiğinde 2K ve Ultra HD arasındaki farkı göz algılamıyor gibi)

Şu anki teknoloji, göstergeler dahilinde baktığımızda, 8K’ya doğru evriliyor. Burada sorulması gereken soru şu: bu ne kadar gerekli bir teknolojik ilerlemedir? İnsan gözü en fazla 4K ‘yı agılayabiliyorsa ( ki çoğu zaman 720p ve 1080p arasındaki farkı bile anlayamadığımız oluyor) 8K bir ekran çözünürlüğü video dünyasına nasıl bir ilerleme getirebilir?

Sağlıklı bir ilerleme için, ekran üretim teknolojisinin ilerlemesinin, ekran çözünürlüklerinin devasa boyutlara ulaşmasının yanında, ilerlemesi gereken birçok yan dal bulunuyor. Örneğin depolama teknolojisi, örneğin kayıt teknolojisi, yayın teknolojisi vs.

fullHD-ultraHD-4K-ekran-cozunurlukleri

Günümüzde 1080p çözünürlükteki görüntüleri bile depolamak, saklamak bize belki 2’den 3’ten fazla sayıda büyük hacimli harddisk almamıza itiyor. 4K görüntülerin de- hacim olarak- Full Hd görüntülere göre 4kat daha büyük olduğunu düşünürsek ihtiyaç duyacağımız harddisk sayısı çok daha fazla olacaktır. Diğer taraftan dijital kopyaları muhafaza etmek, harddisklerimizin bozulmamasına da bağlı.

Kullandığımız kameraların büyük bir çoğunluğu halan 1080p kayıt yapabilmekte. 4K kayıt yapan dijital kameraların fiyatları oldukça yüksek. Yani profesyonel olmayan bir hayatta, günlük hayatımızda kaydettiğimiz görüntüleri halihazırda zaten Full HD olarak kaydediyoruz. Dolayısıyla 1080p ekran çözünürlüğüne sahip bir ekran bizim için yeterli.

Türkiye’ de yayın yapan kanalların birçoğu 720p yayın yapmaya devam ediyor. Bırakın UltraHD yi, Full HD yayın yapan kanalların sayısıda henüz artmadı. Durum böyleyken, nihai tüketici 4K ekrana sahip olmak ne kadar mantıklı? Yani tüketici ve üretici teknolojileri arasındaki senkronizasyon, bulunulan coğrafya, piyasayı belirliyor diyebiliriz.

Makalede, ekran çözünürlüğü nedir, 4K nedir, 1080p yani FullHD nedir, 720p nedir? UltraHD nedir? gibi soruları yanıtlamaya çalıştım. Ekran çözünürlükleri listesini ve farklarını inceledim. Umarım faydalı olur.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir;