Yemek Fotoğrafçılığı için İpuçları & Yemek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

yemek fotografciligi

yemek fotografciligi

Hepimizin takip ettiği bir yemek blogu, yemek programı yahut seyahat ve yemek içeren programlar vardır. Bunun yanında tahmin ediyorum ki çoğumuz ne kadar nefis, enfes yemekler yediğimizi göstermek için en az bir kere yemek fotoğrafı çekip instagramda kunstagramda paylaşmış ; hatta çok beğenildiyse bu seriye devam etmiş, acaba yemek fotoğrafçılığına mı kaysam diye hayaller  kurmuşuzdur.

İşte bu yazımda – daha çok yeni başlayanlar için- yemek fotoğrafçılığı ve yemek fotoğrafı nasıl çekilir konusunu işlemeye çalışacağım. Yazıda ipuçları, tavsiyeler olacağı gibi neler yapmamanız gerektiğini de dile getirmeye özen göstereceğim. Artık sosyal medyada paylaştığınız veya kendinize sakladığınız yemek fotoğrafları daha güzel görünür umarım:)

Yemek Fotoğrafı Nasıl Çekilir : İpuçları

1. Işık Herşeydir!

Işık, daha doğrusu,  ışığı doğru kullanmak, fotoğrafta olmazsa olmazlar arasındadır. Yemek fotoğrafçılığında da, ışığın hangi açıyla nereden, nasıl geldiği, ne kadar şiddetle geldiği, kompozisyonda yarattığı ışık ve gölgeler çok önemlidir. Çok sert ışıklar veya yetersiz ışıklar, yemeğinizi kötü gösterir.

Tavsiyem, gün ışını kullanmanız ve bunu direkt değilde belli bir açıdan yapmanız. Mesela bir pencerenin yanı, duvardan yansıyan kuvvetli bir gün ışığı yemeğinizin daha güzel görünmesini sağlayabilir. ( Tabii bir reflektör kullanmanız daha faydalı olabilir- bunun için bir beyaz sayfa kullanmanız yeterli olacaktır.)

yemek fotografi nasil cekilir

yemek fotografi nasil cekilir

Naçizane önerim; eğer daha profesyonel bir kare istiyorsanız, bir tepe flaşı ve tetikleyiciyle çekim yapmanız ve ışığı bir şekilde, direkt değil de yansıtarak veya yumuşatarak yemeğinize ulaştırmanız.

Yapmayın: Yemek fotoğrafçılığında yapmamanız gerekenlerin başında geliyor – Tepe Flaşını veya fotoğraf makinenizdeki dahili flaşı doğrudan kullanmayın.

2. Kompozisyon da Herşeydir :)

Taze yemekler kullanmanız tavsiyesini yazmama gerek yok sanırım. Yemek fotoğrafı nasıl çekilir sorusuna önemli bir yanıt: Taze, canlı sebze, meyvelerle çekilir. Yemeği pişirirken öldürmeyin. Özellikle sebzeler, yeşillikler çok piştiğinde renkleri solar. Yemek servis edilirken, parlasın diye biraz zeytinyağı yahut su damlacıkları eklenebilir.

Renk konusu: Canlı renkler, yemek fotoğrafında her zaman ilgi çeker. Yani dümdüz bir yemek fotoğrafı çekmektense, yemeğinizi, baharatlarla, taze otlarla, soslarla zenginleştirebilirsiniz.

Basitlik; düz bir zeminde çekim yapın. Desenli rengarenk olmamasına özen gösterin. Bu şekilde arkaplanı değil, göstermek istediğiniz yemeği ön plana çıkarırsınız.

Uyumluluk; yemek fotoğrafçılığında bu zor bir mesele. Yemeğin, tabağın, masadakilerin, renklerin uyumu. Eğer bunu da becerebiliyorsanız bence olmuşsunuz demektir. Örneğin bir brokoli çorbasının üzerine ve masya birkaç parça brokoli koymak, çilekli pastanın gönründüğü bir karede kızmızı meyveler kullanmanız gibi. ( yemekte kullanılan ham besinleri kompozisyona eklemek, her zaman işe yarayan bir klişedir- kullanın)

yemek fotografciliginda komposizyon

yemek fotografciliginda komposizyon

Bunun yanında katmanlama da sık kullanılan bir yemek fotoğrafçılığı fikridir. Örn; Masanın üzerinde bir kesme tahtası. Kompozisyon konusu biraz sizin sanatsal bakış açınıza, algınıza kalmış :)

Yapmayın: Hazırladığınız veya önünüze gelen yemeği süslemeden, nasıl görüneceğini düşünmeden, boş ve uyumsuz bir kompozisyonla çekmeyin.

3. Çekim Açınızı Değiştirin

Yemeğinizin türüne , şekline, büyüklüğüne, göstermek istediğiniz özelliğine göre fotoğraf çekmeniz gereken açı önemlidir. Zaten yemek fotoğrafçılığında çok fazla açı yoktur– ancak bir açı da yoktur- . Örneğin bir cupcake veya hamburger gibi yemek fotoğraflarını tepeden çekmenizle daha yatay bir açıdan çekmenizin farkını aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

yemek fotografciligi - bakis acisi

yemek fotografciligi – bakis acisi – fotograf – digital-photography-school

Bunun yanında, yandan çekilen fotoğraflarda arka plana ve alan derinliğine dikkat etmeniz gereklidir. Eğer kompozisyonunuz çok renksiz ve “kirliyse” alan derinliğini en aza indirgeyip yemeğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Ancak örneğin renkli duvarlar, güzel bir masa, tablolar, yemeği çağrıştıran aksesuarlar ( çaydanlık vs) varsa alan derinliğini sıfırlamanıza gerek yok.

Yapmayın: Yemeğinizi sürekli aynı açıdan, (hepimiz “top shot” yani tepeden çekim olduğunu tahmin etmişizdir) nasıl görüneceğini düşünmeden çekmeyin.

Yapın!

Çektiğiniz önceki ve açısını, ışığını, kompozisyonunu değiştirdiğiniz karelere öncesi ve sonrası diye paylaşın. Katettiğiniz ilerlemeyi görün

4. Çekim Ayarları

Yemek fotoğrafı nasıl doğru ve temiz çekilir? Aslında çekim ayarlarını ışığı kontrol edebildiğiniz müddetçe daha rahat yapabilirsiniz. Ancak, çekim yaptığınız yerde yeterli ışık olmasına özen gösterin. Böylelikle ISO ‘ yu yeteri kadar düşük tutmuş (100-400 arası) olursunuz ve fotoğraflarınızda veri kaybı, grenler ve deformasyon oluşmaz. (ISO – Enstantane- Alanderinliği yazıma buradan ulaşabilirsiniz.)

Alan derinliği konusu ise , tamamen sizin yaratıcılığınıza, masada veya arka planda  göstermek istediklerinize, yemeği ön plana çıkarmanızla alakalı. Nesneye yaklaştıkça, diyaframı kıstıkça biliyorsunuz ki alan derinliği azalır. (yani arkası flu çıkar) Eğer, alan derinliğini fazla azaltırsanız , yemekten sadece bir parça görebiliriz ki bu çok tercih edilen bir durum değildir.

yemek fotografi nasil cekilmeli

yemek fotografi nasil cekilmeli

Bilmniyorum ne kadar hatırlatmama gerek var ancak yemek fotoğraflarınızı RAW çekin. (raw ve jpeg arasındaki farklar yazıma buradan ulaşabilirsiniz) Fotoğraflarınızı ham kaydetmeniz, sonrasında – masada- çok daha rahat renkleriyle, pozlamasıyla, ışığı ve gölgeleriyle oynamanıza imkan tanıyacaktır.

5. Yemek Fotoğrafı Post-Prodüksiyonu

Yemek fotoğrafı nasıl çekilir konusunun dışında nasıl editlenir konusuna biraz bakalım. Bütün fotoğraf dallarında olduğu gibi – hatta biraz daha fazla- yemek fotoğrafçılığında da, fotoğraf çektikten sonra “masada fotoğraflarını düzenleme” kısmı çok önemli! Yemek fotoğraflarınızı “editlemek” için en basit bulduğunuz fotoğraf düzenleme programını kullanabilirsiniz. Ancak ben Lightroom’ u öneririm. (Buradan fotoğraf düzenleme programları yazıma ulaşabilirsiniz.) (Hatta telefonda düzenlemek istiyorsanız bu yazıma da göz atabilirsiniz)

5 maddede yemek fotografi nasil cekilir

5 maddede yemek fotografi nasil cekilir

Kısaca, yemek fotoğrafçılığında  düzenleme konularına değinecek olursak;

  • Beyaz Dengesi: Yemek fotoğrafında doğru renk göstermek çok önemli. Bu yüzden çekerken hata yapsanız bile post-prodüksiyon kısmında bunu toparlayabilirsiniz.
  • Gölge – Işık Dengesi: Fotoğraf editleme programlarında , yemek fotoğraflarınıza , fırça aracılığıyla ışıklar, parlak alanlar ekleyebildiğiniz gibi aynı şekilde gölgeler de ekleyebilirsiniz
  • Karşıtlık- Aydınlık- Doygunluk: Fotoğrafta , yemeği, rengini ortaya çıkarmak için oynayacağınız temel ayarlardır.
Not

Fotoğraflarınızı düzenlerken aşırıya kaçmayın. Bu durum, fotoğraflarınızın amatör ve kötü görünmesine yol açar.

Yukarıda da yemek fotoğrafı nasıl çekilir üzerine komik bir video var. 2-3 dk nız varsa izleyin derim :)

Doğru yemek fotoğrafı çekmek için, çekilen yaratıcı, farklı yemek fotoğraflarını inceleyin. Kompozisyon nasıl oluşturulmuş, ışığı nereden almış, masayı, tabağı nasıl süslemiş, renkleri nasıl kullanmış. (instagramdaki seçilmiş en iyi 20 fotoğrafı buradan inceleyebilirsiniz.) Hatta bir kısmına öykünebilir aynı kareyi yakalamaya çalışabilirsiniz. Kısaca 5 maddede yemek fotoğrafı nasıl çekilir konusunu işlemeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Can Marangoz

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir;