Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Önerileri & İpuçları

Fotoğraf çekmeye başladınız, elinizde hızla büyüyen bir arşiv var ve çektiğiniz fotoğraflardan özellikle en beğendiklerinizi düzenlemek, “editlemek” istiyorsunuz. Photoshop fotoğraf düzenlemek için kullandığımız programlardan sadece biri. (Ücretsiz fotoğraf düzenleme programları yazımıza buradan , daha profesyonel fotoğraf düzenleme programları yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz) Bu yöntem ve bu program oldukça baskın olduğu için “photoshop”, “photoshoplamak” tabirlerini çok sık duyarız.

yeni baslayanlar icin photoshop

yeni baslayanlar icin photoshop

İşte bu yazımızda da, fotoğraflarımızı düzenlemek, manipüle etmek, fotoğraflarımızla oynamak için kullandığımız photoshop programı için önerilerde bulunacağız. Yazıda oldukça temel photoshop ipuçları bulunmakta zaten o yüzden yazının başlığı “yeni başlayanlar için photoshop önerileri

 1. Photoshop’ la Neler Yapabilirim

Photoshop’ u neden kullanıyoruz? Mesela neden başka program değil de illa photoshop? Bu sorunun cevabını aramalıyız önce. Photoshop, sadece bir fotoğraf düzenleme , renkleriyle oynama programı değil, aynı zamanda photoshopla yapabildiklerimize göz atalım:

 • Görselleri manipüle etme, bozma, birleştirme,
 • Çoklu ortamda birden fazla görselle çalışma,
 • Dijital resim yapma,
 • Grafik tasarım
 • Logo- afiş tasarımı
 • Hatta video düzenleme
photoshopta ne yapilir

photoshopta ne yapilir

Bunun yanında, photoshopta, layer yani katman sistemiyle çalışıyorsunuz. Bunun avantajı her aşamada neler yapabildiğinizi görmek ve her katmanda yeni bir düzenleme getirip, beğenmediğiniz takdirde sadece o aşamayı- layer’ ı geri alabilmek.

Tıpkı amacını belirli bir kalıba sığdıramadığımız gibi, photoshop’ la yapabileceklerimizi de bir kalıba sığdıramayız. Ancak bu cevabı kendiniz deneyerek, yapabildiklerinizin sınırını görerek daha iyi anlayabilirsiniz.

2. Photoshop Arayüzünü Öğrenin / Çalışma Düzeni Oluşturun

Bir software’ ı – programı öğrenmenin en önemli aşaması, o programın arayüzüne hakim olmaktır. İşte, yeni başlayanlar için en önemli photoshop tavsiyelerimden biri,  hangi araç nerde,  çalışma alanım nasıl olmalı, nasıl daha rahat çalışabilirim gibi sorulara cevap vermelisiniz. Bunu window bölümünden düzenleyebilir veya bu işi profesyonel yapan fotoğrafçıların, grafik tasarımcıların çalışma alanlarına bakabilir ve kendinize bir tane yaratabilirsiniz.

yeni baslayanlar icin photoshop

yeni baslayanlar icin photoshop

Çalışma alanınızın solunda gerekli- sık kullanılan araçları bulabilirsiniz. Sağ tarafta gerekli, daha doğrusu sık kullanılan “düzenlemeleri”, renk düzenlemelerini, ayarları, renk kanallarını bulabilirsiniz. Sağ alt köşede ise “layer”ları yani katmanları bulabilirsiniz ( ki bu kısım en sık kullanacağınız alan olacak) Üst barda ise ölçüler, kesitler, fırça ve kalem büyüklükleri bulabilir ve ayarlamalar yapabilirsiniz.

3. Kısa Yolları Öğrenin

Photoshop’ u neden kullandığımıza ve nasıl kullandığımıza az çok hakim olduysanız geriye kaldı yaptığınız işi – editi biraz hızlandırmakta. Yaratıcılık ve yaptığın işi “doğru” yaptıktan sonra hızlılık çok önemlidir. Kendiniz için bile bir fotoğrafı veya grafiği düzenliyorsanız şu aracı nereden bulacaktım bu araca nasıl geçecektim gibi uğraşlar sizi fotoğraf düzenlemekten biraz uzaklaştırabilir.

Bu yüzden çok sık kullanılan kısa yolları öğrenmenizi ve sıklıkşla tekrar edip kullanmanızı tavsiye ederiz. En azından belli araçları, özellikleri öğrenene kadar masanızda, çalışma alanınızda kısa yolları gösteren bir liste olması, post-it ler olması oldukça işinize yarayacaktır. Tekrar ediyorum :) yeni başlayanlar için, photoshop öğrenmek istiyorsanız en önemli önerim photoshop kısa yollarını öğrenmeniz yönünde olacaktır.

Gerekli tüm photoshop kısayollarını aşağıdaki makalede sıraladım. Direkt bu makalenin çıktısını alabilirsiniz:

Photoshop Kısa yolları

adobe photoshop gerekli kisayollar

adobe photoshop gerekli kisayollar

4. Temel Düzenleme Araçlarına Hakim Olun

Eğer fotoğrafa, photoshopta fotoğraf düzenlemeye yeni başladıysanız, temel düzenlemelere hakim olun. Aşağıdaki sorular ilk zamanlar kafanızı karıştırabilir veya bilmiyor olabilirsiniz.

Ne zaman satürasyon – doygunluk kullanılmalı, ne zaman kontrast artırılmalı, keskinlik hangi fotoğraflarda ne kadar olmalı, fırça aracını ne zaman ve nasıl kullanmalıyım, fotoğrafın belirli bir kısmını nasıl seçip maskeleyebilirim, fotoğrafın boyutunu neye göre ayarlamalıyım, pixel olarak ve cm olarak ölçü farkları nelerdir, katmanlı bir düzlemde nasıl çalışılmalı ?

Bunun gibi soruların cevaplarını biliyor olmanız veya zaman içinde öğrenmeniz gerekli. Fotoğraf “editlerken” ihtiyacınız olacak Temel düzenlemeler:

 • Doygunluk- saturation
 • Kontrast- karşıtlık
 • Keskinlik – sharpness
 • Sıcaklık
 • Vibrance – canlılık
 • Vignette
 • Kırpma
 • Blur – Bulanıklaştırma
 • Klonlama
 • Maskeleme
 • Fotoğrafın boyutunu düzenleme

5. Temel Kompozisyon Bilgisi Edinin

Fotoğraf çektikten sonra o fotoğrafı “şahane” hale getirmeniz, veya temel kompozisyon kurallarına uygun hale getirmeniz masada yani photoshopta başarabileceğiniz birşey. Fotoğrafın ufuk çizgisini düzeltmek, altın orana göre veya çekim ölçeklerine göre  fotoğrafı kesip biçmek elinizde olan hatta yapmanız gereken düzenlemeler arasında. (Çekim ölçekleri yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.) Bunun için de temel fotoğraf bilgisine veya temel estetik algısına- görüsüne sahip olmak gereklidir.

6. Renk Bilgisi Edinin – Daha Sonra Düzenleme Yapın

photoshop renk bilgisi

photoshop renk bilgisi

Eğer fotoğrafa – veya görsel sanatlardan herhangi birine diyelim-  ilgi duyuyorsanız, renk bilgisi edinmek zaruridir dememe gerek yok sanırım. Kısacası renk, fotoğrafın a-b-c sinde var. Doğru renkleri yansıtmak veya fotoğrafı olduğundan soğuk veya aksine sıcak tonlarda yansıtmak, hangi rengin ne his verdiğini bilmek bir fotoğrafı “photoshop”larken bilmeniz gerekenler arasında. Bunun yanında fotoğrafa veya photoshop’ a yeni başladıysanız” beyaz dengesi” terimi kafanızı karıştırıyor olabilir. Photoshop’ ta beyaz dengesi ayarını öğrenmek ve  düzenlemek artık  kolay.

hue tekerlegi

hue tekerlegi

Fotoğrafınıza doygunluğu basmanızdan, olur olmaz fotoğrafları siyah- beyaz olarak kullanmaktan, beyaz dengesi müthiş kötü fotoğraflardan söz etmemize sanırım gerek bile yok. (beyaz dengesi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)Daha çok size tavsiyemiz, RGB ve CMYK ayrımını, hue tekerleğini veya renk çarkını, hangi rengin zıttında hangi renk olduğunu inceleyin. İnsan teninin renkleri, siyah ve beyaza yakın tonları inceleyebilirsiniz. Bunun yanında – ezberleyin demiyorum ama- renk kodlarını kullanmayı öğrenin.

7. Filtreleri Kullanmasanız da Hakim Olun

fotosop filtreleri

Fotoğrafı filtrelere boğarsanız, fotoğrafınız,  göz kanatan, tahammül edilemeyen bir aşamaya gelebilir. Bundan kaçınmak için hangi durumlarda filtre kullanabileceğinize karar vermeniz gerekli. Filtre kullanmak her zaman kötü ve “amatör” bir durum değil. Aksine hazır filtrelerden kendinize ait presetleri- filtreleri oluşturabilirsiniz. Bu size zamandan kazandırır ve belirli ışık ve renklerde hazır filtreleriniz olur.

Bonus: Photoshop’ u ingilizce kullanın

Fotoğraf dünyası, diğer çoğu majör sanat alanında, iş dalında olduğu gibi ingilizcenin hakim olduğu bir alan. Bu sebeple terimlerin çoğu ingilizce. Yani, Türkiye’de bile, fotoğraf editlemede, photoshopta, konuşma dili, anlaşma dili ve bilgi paylaşımı ingilizce terimlerin sıkça kullanıldığı bir dil. Bunun yanında merak ettikleriniz, araştırıp bulmak istedikleriniz genellikle ingilizce platformlarda. Benim tavsiyem photoshop’ u ingilizce kullanmanız ve öğrenmeniz yolunda olacaktır.

Yeni başlayanlar için photoshop tavsiyeleri vermeye, kısaca photoshop’ u tanıtmaya çalıştım. Photoshop nedir,  ne için kullanılır ve önecelikle neleri öğrenmeniz gerekli birlikte inceledik. Umarım faydalı olmuştur.

Can Marangoz

Bu Yazıları da Seversiniz: